Tajemství zimní pohody: Nečekaná ingredience do vaší kávy
Čím je toto koření v kávě na české poměry exotičtější, tím více byste jej měli zkusit. Obzvláště v tomto předvánočním období, kdy je všude kolem stresu víc než dost. Toto koření totiž zklidňuje a pomáhá proti stresu. A navíc originálně voní i chutná.
Jestli rádi experimentujete a neumíte si své ráno představit bez tradičního „nakopávače“, jakým je káva, pak rozhodně vyzkoušejte tento nový způsob její přípravy. Obzvláště v období, kdy nevyjdete ven bez toho, aniž byste se zachumlali do šály a teplých rukavic. Možná si nejdřív nad touto exotickou ingrediencí, která se dříve využívala dokonce jako platidlo, zaťukáte na čelo. U nás se totiž přidává spíše do některých smetanových omáček, bešamelu, při přípravě masa, nádivky ke kuřeti, paštik nebo do květákových placek a polévky, aby pozvedla této poměrně nevýrazné zelenině chuť. Je také součástí některých výraznějších kořenících směsí včetně té perníkové. Toto koření se zejména v Orientu, ale i jinde ve světě, přidává dokonce do kávy. Skvěle totiž doplňuje kávovou chuť a má hřejivý a uklidňující nádech. Rozhodně si tedy nenechte ujít příležitost tuto netradiční a velmi zajímavou kombinaci také vyzkoušet.
Zdraví v hrnku, ovšem s mírou
Navíc má toto koření silně protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, protože obsahuje draslík, hořčík, mangan, železo a měď. Díky tomu také zmírňuje bolest kloubů. Jeho domovinou je Portugalsko. Později ale byly sazenice muškátovníku tajně přivezeny na Mauritius, kde byly podmínky pro pěstování mnohem lepší. Odtud se pak strom rozšířil do zbytku světa.
Na dvě až tři strouhnutí
Už víte? Svůj šálek kávy doplňte strouhaným muškátovým oříškem. Můžete jej využít do nápoje připravovaného ve French pressu, i do cappuccina, v němž vyměníte tradiční mletou skořici za muškátový oříšek. Nebo třeba oblíbené vídeňské kávy s bohatou vrstvou podomácku našlehané smetany. Množství tohoto silně aromatického koření je na každém podle jeho chuti. Stačí jej špetka, na dvě až tři strouhnutí struhadlem, ale kdo snese, může si kávu doladit až půl lžičkou čerstvě najemno nastrouhaného, případně přímo mletého oříšku. Mletý ovšem rychle ztrácí aroma, a tak se doporučuje nastrouhat si svou dávku přímo do šálku čerstvě uvařené kávy.
Použít můžete i French press
Pokud jste se pro tento zimní prohřívací nápoj nadchli a plánujete přípravu této originálně ochucené kávy ve French pressu, postup je jednoduchý. Vodu ohřejte na maximálně 95 stupňů Celsia. Kávu nasypte do French pressu a nechte 3 až 4 minuty louhovat. Vmíchejte muškátový oříšek a přístroj na přípravu kávy zmáčkněte, aby se káva přefiltrovala. Oříšek můžete přidat i na začátku společně s kávou, záleží na tom, jak moc výraznou chuť tohoto energetického nápoje chcete. Stejně jako zázvor, pepř, chilli, kardamom nebo hřebíček je i muškátový oříšek silně prohřívací, a tak dobrou službu udělá i v čaji a dalších horkých nápojích. Například v těch s přídavkem moštů a sušeného ovoce.
Větší množství může změnit vnímání a „roztočit“ hlavu
Pozor, i tady ale platí ono známé všeho s mírou. Ve větším množství může být toto semeno tropického muškátovníku vonného toxické. Nadměrné použití může naopak nápoji uškodit, chuť i vůně koření je totiž velmi silná. Stejně jako organismu, takže to nepřehánějte ani s frekvencí pití takového nápoje. Muškátový oříšek je psychoaktivní a při požití jedné čajové lžičky dochází dokonce k intoxikaci, halucinacím, závratím a změně vnímání reality. Uvádí se, že v případě požití šesti celých oříšků může dojít dokonce k úmrtí. V přiměřeném množství může mít ovšem pozitivní účinky například při léčbě astmatu či trávicích obtížích. Rozhodně se ale vždy poraďte s odborníkem.
Zdroje: www.dumazahrada.cz, www.zijemehomemade.cz, www.bydlimekvalitne.cz