Tajná zbraň proti molům: Tato bylinka je vyžene z vaší domácnosti
Moli patří mezi nejznámější domácí škůdce. Zpočátku jejich přítomnost nemusíte vůbec zaregistrovat, neboť obvykle nevydávají žádné výrazné zvuky a neštípou. S jistotou je však zaznamenáte později, jakmile začnou znehodnocovat vaše oblečení nebo potraviny.
S nezvanými návštěvníky, což moli bezpochyby jsou, se setkala celá řada domácností. Jejich přítomnost dokáže nejednoho člověka pořádně potrápit. V případě, že se jich ve vašem obydlí zabydlelo až příliš mnoho, možná je na čase přizvat si na pomoc chemii. Pomoci vám však dokážou i různé bylinky, které tento nepříjemný hmyz odpuzují. Lze je použít i jen čistě z preventivního hlediska. V konečném součtu díky tomu můžete ušetřit spoustu nervů i času.
Proti molům je třeba okamžitě zakročit, samičky kladou stovky vajec naráz
Pokud u vás panuje podezření, že se ve vaší domácnosti objevili moli, je třeba okamžitě zakročit. Čím dříve, tím lépe. Samička totiž zvládne naklást až neuvěřitelných 700 vajíček naráz. Vývoj jedné generace pak trvá zpravidla necelých 100 dní.
V první řadě je třeba zjistit, zda se potýkáte opravdu s moly, nebo se jedná o jiný hmyz. Jinak byste se mohli marně snažit dlouhé hodiny, aniž by se vám nastalý problém podařilo vyřešit. Na jednotlivé druhy hmyzu totiž mohou platit různá pravidla, co se odpuzování týče.
Skvělým způsobem, jak zjistit, zda se opravdu ve vaší domácnosti vyskytují moli, je pořízení feromonových lapačů. Ty dokážou poměrně spolehlivě zachytit samečky molů. Díky tomu je můžete správně identifikovat a nabýt jistoty, že máte doopravdy co dočinění právě s tímto škůdcem. Ve srovnání s případem, kdybyste hledali moly osobně, se vám je takto podaří najít mnohem rychleji.
Tipy:
- Pravidelně se ujišťujte, zda lapače lepí. Ve většině případů bohatě postačí kontrola jednou za dva až tři měsíce. To ovšem neplatí o lapačích, jež se vyskytují na místech, která jsou náchylná na vysychání – to je například u topných zařízení, oken nebo u některých spotřebičů. Ty raději zkontrolujte jednou za tři až čtyři týdny.
- Pro jistotu si kupte nejen lapač na mola šatního, ale i na toho kuchyňského. Oba druhy totiž disponují odlišnými feromony a vzájemně se nepřitahují.
Tyto bylinky moli absolutně nesnášejí
Když zjistíte, že se doopravdy do vaší domácnosti nastěhovali moli, je na čase co nejrychleji zakročit. Pomoci vám mohou některé bylinky, kterým se moli přirozeně vyhýbají. Patří mezi ně například:
- Máta
- Meduňka
- Heřmánek
Máta
Máta je poměrně skromná rostlina, která nevyžaduje příliš mnoho péče. Její pěstování je opravdu nenáročné, takže ho zvládne prakticky každý. Lze ji pěstovat v domácích podmínkách, v truhlíku, v květináči nebo na zahradě. Dejte si jen pozor na to, aby měla dostatek světla – doma ji tedy ponechte v bezprostřední blízkosti oken. Přímé slunce nicméně nevyžaduje. Taktéž nezapomínejte na pravidelné zalévání, neboť má ráda vlhkou půdu.
Listy máty můžete nasbírat, usušit a ve skleněné nádobě je přidat na strategická místa ve vašem bytě – zejména do skříní, spíže nebo k botníku.
Meduňka
Meduňka je další z velmi snadno dostupných bylinek, které můžete využít v boji proti molům. Její pěstování vyžaduje velmi podobné podmínky jako máta. Ani způsob použití proti molům se nikterak neliší.
Heřmánek
Heřmánek se pyšní takřka nezaměnitelným vzhledem. Vyskytuje se na celé řadě luk, které zkrášluje svým půvabem. Disponuje dlouhými zástupy léčivých účinků, ale pomůže vám taktéž v odpuzování molů. Můžete si ho nasbírat na louce, nebo vypěstovat. Nakonec ho rozdrťte, usušte a přidejte na vhodná místa.
Zdroje: chalupari-zahradkari.cz bylinkydnes.cz bydlimekvalitne.cz