Tajný trik, jak ušetřit na energiích: Tento fígl vám naprosto změní život
V chladnějších měsících se obvykle začínáme děsit složenek za energie. Čeká nás totiž vytápění domu nebo bytu – a to není zrovna zadarmo. Existují ale způsoby, jak můžete poměrně významně ušetřit. Jeden takový trik je poměrně jednoduchý a přesto ho řada lidí stále ještě nezná.
Jednou z možností, jak doma za vytápění ušetřit, je pořídit si jako zdroj vytápění infračervený sálavý panel. Přestože se jedná o elektrické zařízení a tudíž by se mohlo zdát, že bude energii ve velkém odebírat, není tomu tak.
Výrobci těchto panelů uvádí většinou úsporu oproti jiným typům vytápění kolem 30–40 procent, což už není zrovna zanedbatelná částka. Další věcí je, že pokud si tento panel pořídíte, můžete si u distributora elektřiny zažádat o snížený tarif, a tak budete proud dvacet hodin denně odebírat za výhodnější cenu.
Pochopitelně mají infračervené panely také řadu dalších výhod. Jednou z nich je velmi dlouhá životnost a prakticky nulová údržba. Jakmile si jednou zařízení pořídíte a zapojíte doma, dá se očekávat, že bude bez problému fungovat dalších několik desítek let.
Trik je v dlouhé životnosti a snadné údržbě
Kromě toho se o něj prakticky nemusíte nijak starat. Stačí jej čas od času oprášit prachovkou a jinak ho můžete bez obav ponechat svému osudu.
Pokud žijete v bytě, který trpí přílišnou vlhkostí a tím pádem také plísněmi, zaradujete se. Infračervený panel totiž ohřeje zdi na vyšší teplotu, než má okolní vzduch. To vám pomůže se nevzhledné a zdraví škodlivé plísně zbavit.
Další výhodou také je, že panely vůbec nemusí esteticky narušovat vzhled vaší domácnosti. Vyrábí se takové, které se ukrývají za zrcadly nebo obrazy, a tak se nemusíte bát, že byste se doma museli dívat na podivnou technologii.
Každá technologie má také nevýhody
Dříve si lidé infrapanely pořizovali například jako vytápění prodejen nebo jako doplňkový zdroj tepla – například do koupelny. V poslední době se ale ukazuje, že bez problému zvládnou i úlohu hlavního zdroje tepla.
Zní to skoro jako pohádka. Možná vás tak napadne, zda má tato zatím nepříliš známá technologie také nějaké stinné stránky a nevýhody. Pochopitelně se několik takových najde a my si je nyní rozebereme.
Pokud zvažujete infračervené panely jako hlavní zdroj tepla, bude to dobrá volba pro trvale obývanou nemovitost, kde se nevyskytují příliš velké teplotní rozdíly. Než se celý prostor vytopí totiž pomocí této metody trvá delší dobu. Není to tak dobrá varianta, pokud chcete například vytápět vymrzlou chalupu poté, co jste na ní několik týdnů nebyli a vevnitř vám jde pára od pusy.
Trik je ve vhodném umístění
Dalším problémem může být také vhodné umístění panelu. Neměl by totiž být například nad nebo pod oknem, v rozích místností nebo za dveřmi. V ideálním případě by také před ním měl být dostatek volného prostoru.
Infračervené vlny také neprojdou přes fyzické překážky. To vám může způsobit drobné nepohodlí. Například pokud sedíte u stolu, bude vám na horní polovinu těla tepleji než na tu spodní, protože ta je zakryta stolem.
Jestliže vám ale nic z výše zmíněných nevýhod nevadí, směle tuto neotřelou variantu vyzkoušejte. Pořizovací cena není nijak závratná, v prodejnách elektroniky je seženete již za pár tisíc korun.
Zdroje: Srovnejto.cz, Heatwell.cz, Spotrebitelskytest.cz