Tato rada mi na pohovoru zajistila vysněnou práci. Dala mi ji kamarádka HR manažerka
Uspět u pracovního pohovoru není vždy jednoduché. Zvláště pak ve chvíli, kdy se o pozici uchází velký počet lidí, kteří jsou možná i zkušenější než vy. Ani to ale nemusí znamenat vaši prohru. Jednoduše totiž můžete budoucího zaměstnavatele zaujmout více než ostatní.
Chystáte se na pracovní pohovor a vaše nervy pracují na plné obrátky? Hlavně nepanikařte. Když už vás personalista pozval na schůzku, rozhodně máte velkou šanci uspět a zazářit. Tedy pochopitelně v případě, kdy se na pohovor náležitě připravíte.
Sepište si úspěchy
Den před pohovorem si sedněte k čistému papíru a sepište na něj významné úspěchy, kterých jste dosáhli v předchozím zaměstnání. Nebuďte skromní a zaznamenejte si všechno, co se vám v práci podařilo a na co jste svým způsobem pyšní. Může jít i o různé maličkosti, které ovšem dohromady ukazují na to, že jste opravdu kvalitním zaměstnancem a jde vám o dobro a prosperitu společnosti.
Následně si snažte většinu z těchto úspěchů zapamatovat, abyste o nich mohli mluvit na pracovním pohovoru. Papír, na který jste vše zapisovali, pochopitelně nechte doma a nikam ho s sebou neberte. Kdybyste jej vytáhli na schůzce, vypadalo by to, že si své úspěchy snad ani nepamatujete a potřebujete tahák.
Důkazy o vašich schopnostech
Spousta lidí na pracovním pohovoru ráda zmiňuje, nakolik jsou zkušení, zruční, organizovaní, ovládají různé cizí jazyky, skvěle si rozumí s počítačem a rádi pracuje v týmu lidí. To jsou pochopitelně velmi hezká slova. Pro budoucího zaměstnavatele ale v podstatě nic neznamenají. Pořád jsou to totiž jen slova, která bez důkazů, jež by potvrzovaly vaše schopnosti, nemají žádný význam.
A právě proto se vyplatí hovořit přímo o různých zkušenostech a úspěších. Právě na nich totiž můžete názorně ukázat, že skutečně oplýváte různými schopnostmi a umíte je správně používat. Nemusíte přitom mluvit jen o tom, jak se vám podařilo vytáhnout kolegy z velkého maléru, ale také můžete předložit různé měřitelné výsledky. Připravte si třeba i konkrétní čísla. Zkrátka všechno, na čem budete moci prokázat, nakolik jste zdatní.
Zmiňte také překážky, které jste museli překonat, a nenápadně během toho vyzdvihujte své silné stránky. Například právě týmového ducha, spolehlivost, dochvilnost nebo třeba odolnost vůči stresu. Díky tomu rozhodně zvítězíte nad dalšími uchazeči. Ti sice mohou vyprávět o tom, jaké školy vystudovali, zmiňovat své dovednosti nebo se kasat různými diplomy a certifikáty, ale ve výsledku jim to stejně k ničemu nebude. Tedy pokud jejich úspěchy nebudou podloženy relevantními příběhy.
Raději i v angličtině
Hlásíte se na pozici, která vyžaduje znalost alespoň jednoho cizího jazyka? Počítejte raději s tím, že po vás bude chtít personalista i budoucí zaměstnavatel, abyste o svých pracovních zkušenostech mluvili i v anglickém jazyce. Buďte na tuto možnost připravení a dopředu si nastudujte například slovíčka, která v běžné mluvě zas tak často nepoužíváte. Zadrhávaná angličtina by vám totiž slušný začátek mohla pořádně pokazit.
Pozor, abyste nemluvili moc
Zároveň je ale třeba říct, že je nutné držet se při zemi. Jistě, každý zaměstnavatel chce ve své firmě spolehlivého člověka, který odvádí svou práci na sto procent. Kdybyste se ale chválili až moc, mohlo by to působit přinejmenším zvláštně. Nikdo nestojí o jedince, který všude byl, všechno zná a všemu rozumí.
Nebuďte tedy skromní, popište své úspěchy, ale nikdy o nich nemluvte déle než nezbytně nutnou dobu. Samozvaného všeuměla opravdu žádný zaměstnavatel ve své společnosti nechce. Hlavní je působit sebevědomě, maskovat nervozitu a být sám sebou.
Zdroje: welcometothejungle.com, jobscontact.cz, autor