Takto začali Češi šetřit na jídle v zahraničí. Je to ještě horší než igelitky plné řízků a chleba
Čeští turisté byli v minulosti známí jako takzvaní „paštikáři“. Do zahraničí si vozili tuny levných paštik a masových konzerv, případně doma usmažené řízky, aby ušetřili na jídle. Od tohoto zvyku mnoho z nich ustupuje, protože stále více lidí je zkrátka příliš pohodlných vařit. Místo toho se ale objevují nové zvyky, které jsou možná ještě horší. Pro jejich zdraví rozhodně.
Možná si z dětství pamatujete okamžiky, kdy jste se chystali s rodiči na každoroční dovolenou v Chorvatsku, nebo možná ještě Jugoslávii. Maminky a babičky tehdy obvykle začaly smažit řízky ve velkém, abyste v cizině nezemřeli hlady.
Na místní kuchyni jste si tak téměř nepochutnali, protože jste celý týden dojídali vlastní zásoby řízků, paštik a vajec natvrdo. To bylo nejen nudné, ale také zdraví nebezpečné, protože dlouhá cesta rozpáleným autem není pro uchovávání potravin zrovna ideální.
V jídle jsme velmi konzervativní
V současnosti se už málokomu chce před dovolenou ztrácet čas v kuchyni. To ale neznamená, že by Češi přestali mít v oblibě šetření na jídle. Pouze se jejich zvyky transformovaly do nových, o nic méně děsivých.
První klasikou je zpravidla návštěva rychlého občerstvení. Pokud se na hamburger a hranolky vydáme cestou během jízdy po dálnici, je to pochopitelné, protože zkrátka není příliš jiných možností. Co je ale nepochopitelné, je fakt, že v tom mnoho z nás pokračuje i po příjezdu do místa dovolené.
Důvodů je několik. Zaprvé mají tyto restaurační zařízení zpravidla stejnou nabídku všude po Evropě, a tak si zkrátka můžeme dát to samé, na co jsme zvyklí z domova. Nemusíme tak riskovat, že ochutnáme místní specialitu, která nás nakonec příliš neosloví.
Druhým vysvětlením jsou pochopitelně nízké ceny. Řada fastfoodů má v zahraničí nižší ceny než v Česku, což platí dokonce i pro státy jako je Dánsko, kde je jinak jídlo dražší. A protože šetření je národní sport, srdce turisty pochopitelně zaplesá.
Instantní potraviny vedou k metabolickému syndromu
Dalším nešvarem je nákup instantních potravin. Ať už si je zabalíte do batohu, nebo nakoupíte v místní večerce, vyjde to nastejno. Nejenže do těla vpravíte spoustu látek diskutabilní kvality, ale navíc pravděpodobně budete mít brzy hlad. Tyto potraviny totiž zpravidla nebývají příliš výživné.
V případě známých „čínských polévek“ je kalorická hodnota tak nízká, že se před lety objevila dokonce kontroverzní dieta založená na tom, že kromě těchto pochoutek nejíte nic jiného. A protože se jedná prakticky o vodu zahuštěnou trochou nudlí, budete mít sice plné břicho, ale co nevidět se dostaví vlčí hlad.
Častá konzumace instantních nudlí může mít negativní dopad na zdraví. Bylo zjištěno, že lidé, kteří jedí instantní nudle několikrát týdně, mají zvýšené riziko rozvoje metabolického syndromu. Ten zahrnuje rizikové faktory, jako jsou cukrovka, obezita a vysoký cholesterol, což může výrazně ovlivnit celkové zdraví. Tento stav nejenže zatěžuje tělo, ale také zvyšuje pravděpodobnost vážnějších zdravotních komplikací v budoucnu.
O instantním jídle raději ani nepřemýšlejte
Instantní nudle jsou oblíbeným rychlým jídlem, které mnozí lidé ocení, když nemají čas vařit nebo potřebují rychlou svačinu. Ačkoliv chutnají dobře a snadno se připravují, mohou být pro naše tělo náročnější na trávení. Zajímavé pozorování ukazuje, že po dvou hodinách v žaludku mohou být stále téměř v původním stavu. To naznačuje, že jejich rozklad v trávicím systému probíhá pomaleji než u čerstvých potravin. Důvodem je často vysoký obsah konzervantů a nízký podíl vlákniny, která by trávení podpořila.
Nudle totiž kvůli zvýšení trvanlivosti obsahují látku zvanou butylhydrochinon. Jedná se o ropný derivát, který je prokazatelně škodlivou látkou. Lékaři se pouze neshodnou na tom, jaké je jeho bezpečné množství. V každém případě ale tato látka leží spolu s nudlemi v našich útrobách pořádně dlouho.
Zdroje: Prostreno.cz, Jimejinak.cz