Tato horká voda uzdravila Karla IV., ale Češi na ni zapomněli. Přitom teče zdarma
Je nejteplejším pramenem v České republice a také významným přírodním úkazem. Objevil ho prý samotný Karel IV., který na jeho léčivou sílu nedal dopustit.
Pokud byste si chtěli ověřit zázračné schopnosti pramene na vlastní kůži, budete se muset vydat do krajského města západních Čech, které patří k nejnavštěvovanějším lázeňským městům u nás.
Léčivá síla přírody
Pro své účinky hojně vyhledávány už po staletí. A nic ze svých kvalit neztratily ani dnes. Světoznámé karlovarské prameny obsahují 47 prvků, které příznivě působí zdraví. Jde především o chloridy, hydrouhličitany, sírany a vzácné stopové prvky. Voda tak blahodárně působí hlavně při kožních a pohybových potížích, příznivě ovlivňuje i činnost srdce a ledvin, posiluje nervový a imunitní systém, uvolňuje tkáně a prokrvuje svalstvo. Využívá se nejen ke koupelím, ale i při pitných kúrách. Podle legendy objevil sílu pramenů samotný panovník Karel IV., když mu horká voda vyléčila zraněnou nohu – i proto se rozhodl nechat tady vybudovat lázeňské město.

„Zlato“ z hlubin
Pramen Vřídlo vyvěrá z hloubky zhruba 2 500 metrů a gejzír může díky vysokému tlaku vystřikovat až do výšky 12 metrů. Za minutu vydá asi 2 000 litrů termální minerální vody. Na povrch se spolu s ní dostávají z hlubin země i oxid uhličitý a další plyny, denně je to až okolo 18 tun minerálů. Vřídlo, které představuje hlavní zdroj termální vody pro všechna lázeňská zařízení, se větví do 81 pramenů, přičemž veřejnosti jich je přístupných 15. Liší se od sebe nejen teplotou, ale i koncentrací oxidu uhličitého a minerálních látek. Hlavní pramen se nachází v centru lázeňského města, zde si totiž voda našla nejsnadnější cestu vzhůru. A právě toto místo také přitahuje pozornost všech návštěvníků města.
Dechberoucí kolonáda
Symbol lázeňského města a důležitá součást lázeňské tradice se nachází ve Vřídelní síni kolonády, která kvůli havarijnímu stavu nedávno prošla náročnou, sedm let trvající rekonstrukcí. Vývěr byl v té době provizorně umístěn před kolonádou, dnes už ho opět najdete na jeho původním místě. Vřídlo kryla celá řada staveb, původně se jednalo o provizorní přístřešky a pavilónky, které se daly po nepředvídatelných výbuších a průvalech snadno obnovit. Jednotného architektonického řešení se prostoru kolem vývěru Vřídla dostalo v roce 1826, a to díky empírové Vřídelní kolonádě. Současnou moderní prosklenou železobetonovou podobu funkcionalistického slohu jí pak vtiskl architekt Jaroslav Otruba.

Prameny slavných
Pramen Vřídlo je největším v Karlových Varech a se svojí teplotou, která kolísá okolo 73 °C, také tím nejteplejším v Česku. Takto vysoká teplota je pro přírodní pramen neobvyklá, i proto sem jezdí návštěvníci z celého světa. Místní prameny učarovaly takovým osobnostem, jako byli hudební géniové Mozart, Beethoven nebo Chopen, básník Goethe nebo slavný psycholog Freud. Ochutnaly ji ale i současné hvězdy světového formátu, které se sem tradičně sjíždí v době slavného Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, například Robert de Niro, Antonio Banderas nebo Leonardo DiCaprio.
Vzácné suvenýry
Termální voda však neslouží jenom k léčebným procedurám. Vyrábí se z ní také karlovarské vřídelní soli a pokamenovávají suvenýry, včetně vzácných kamenných růží, které nikde jinde na světě nenajdete. Obrůstají vřídlovcem v podzemí kolonády, zavítat na ně můžete v rámci exkurzní trasy. Spatříte na ní i zbytky původní litinové Vřídelní kolonády, která byla postavena podle návrhu vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Protože ale podlehla korozi, musela být rozebrána. Vodu si oblíbili i výrobci kosmetických produktů či typických lázeňských oplatek.
Zdroj: vary.rozhlas.cz, nzip.cz, II