Nenáročná péče, velký užitek: Rýmovník jako váš zimní parťák proti nachlazení
Některé druhy pokojových rostlin mají pozitivní vliv na zdraví. Pomáhají čistit vzduch od škodlivých látek a mohou přispět ke kvalitnějšímu spánku. Jedna z nich může dokonce přispět k lepší regulaci cholesterolu a podpoře zdravého krevního tlaku. Stačí si z této rostliny připravit chutný čaj nebo sirup.
Člověk si domů pořizuje květiny z jednoduchého důvodu – vytvoří útulný prostor. Ovšem jisté druhy pokojových rostlin mohou skutečně pomoci i od nemocí a nachlazení. Taková aloe vera je podle NASA nejlepší a nejúčinnější bojovník proti špatnému vzduchu a břečťan zase dokáže ulevit při nočním kašli. Možná máte doma léčivou pokojovku a ani o tom nevíte. Nejenže některé z nich čistí vzduch, ale když si z nich správně připravíme odvar, můžeme se díky jejich léčivým účinkům zbavit i rýmy.
Tato pokojová rostlina je vyloženě zázrak
Slyšeli jste už o rýmovníku? Tato pokojová rostlina, kterou lze pěstovat doma i venku, se pyšní vonnými silicemi. Právě ty jsou pro lidské zdraví velmi léčivé a obsahují spoustu cenných vitamínů. Zapomenout nesmíme ani na důležité omega 6 mastné kyseliny. Ty totiž dopomáhají ke snížení vysokého tlaku a srovnání cholesterolu. Rýmovník efektivně bojuje proti rýmě a nachlazení. Lidé jej používají i v kuchyni. Vaří z něj sirupy, které si posléze nalévají přímo do čaje. Jiní listy rýmovníku využívají proti škůdcům. Skvěle totiž fungují i jako přírodní repelent.
Je pravda, že jen málokterá rostlina si své léčebné poslání nese už ve svém názvu. V případě rýmovníku lze bez obav říct, že se jeho obliba v českých domácnostech zvyšuje. Pěstování této rostliny je snadné. Nepotřebuje speciální zálivku a poroste v pořádku jak ve stínu, tak na přímém světle. Květináč stačí postavit kdekoliv do místnosti a sem tam rostlinu zlehka zalít. Pokud byste chtěli mít rostlinku víc košatější a rozrostlejší, jednou za čtyři měsíce jí zastřihněte listy.
První pomoc při rýmě
Jak už její název napovídá, rýmovník je ideálním řešením při rýmě. Nádherně voní. Vám stačí jednoduše mezi prsty rozemlít pár lístků a toto aroma pak inhalovat. Rýmy se navíc zbavíme i tak, že si z rýmovníku uvaříme speciální sirup a ten pak po malých lžičkách popíjíme. Nejlepší je ale rozmíchaný v čaji. Na tento sirup budete potřebovat cca 40 lístků z rýmovníku, litr teplé vody, citron, pomeranč a cukr krupice.
Listy rostlinky omyjte, vložte je do hrnce s vodou a přiveďte k varu. Přidejte na kolečka nakrájený pomeranč a kúru z citronu. Jakmile začne voda vařit, sporák vypněte a hrnek přiklopte pokličkou. Směs nechte 48 hodin stát při pokojové teplotě. Poté tekutinu přes plátýnko sceďte do jiného hrnce, nasypte do ní cukr (na litr vody platí kilogram cukru) a za občasného míchání opět přiveďte k varu. Po hodině ztlumte teplotu. V této chvíli už by měla tekutina připomínat hustý sirup. Ještě zahorka ho přelijte do čistých sklenic, uzavřete a nechte odpočívat v chladu. Takto připravený sirup vám ve spíži vydrží i několik týdnů.
V zimě zahřeje v čaji a posílí imunitu
Vůně rýmovníku je dobře zapamatovatelná. Připomíná mentol a ostřejší koření. Rýmovník má mimo jiné i skvělé dezinfekční vlastnosti. Lístky se dají použít jako přírodní náplasti na štípance nebo popáleniny. Vzhledově je snadno rozpoznatelná. Má lehce chlupaté lístky, které dnes spolehlivě poznají i děti. Jedinou nevýhodou této rostlinky je fakt, že je velmi citlivá na mráz. Proto jestli ji pěstujeme venku, na zimu se ji snažme přesadit do květináče a usadit ji spíše někam do tepla. Za to vám poděkuje krásnou úrodou léčivých listů, které lze vařit i na způsob čaje. V zimě čaj z rýmovníku příjemně zahřeje a navíc skvěle posílí naši imunitu.
Zdroje: prozeny.cz, iprima.cz,