Tato práce láká na plat za 300 tisíc. Nikdo ji ale nechce dělat
Pilotování letadla je snem mnoha dětí, ale jen málokdo si tuto profesi skutečně zvolí. Cesta k pilotní licenci je náročná, drahá a plná překážek, které dokážou řadu uchazečů odradit. Ti, kteří vytrvají, se ale mohou těšit na prestižní povolání s vysokým výdělkem. Jak se stát pilotem a co všechno to obnáší?
Spousta malých dětí sní o tom, že jednou budou moci pilotovat letadlo. Jenže v dospělosti mnohdy narazí na tvrdou realitu, že se ve skutečnosti jedná o mimořádně náročné povolání. Navíc existuje celá řada dalších překážek, které dokážou mnoho jedinců od kariéry pilota zcela odradit. Proto z původního záměru často ustoupí, nebo na něj v průběhu dospívání úplně zapomenou. Ačkoliv tedy práce pilota přináší vysoce nadprůměrný přísun peněz, jen velice malý zlomek lidí o ni má zájem.
Pilotem letadla se může stát jen velmi malá hrstka lidí
Jak bylo již zmíněno, existují dlouhé zástupy překážek, v jejichž moci je zájemce o pilotování letadla kompletně od jejich záměru odradit. Jednou z nich je například peněžní částka, kterou musíte vynaložit, abyste se vůbec mohli pilotem stát. Ta se pohybuje v širokém rozmezí. Základní licence PPL, se kterou ani nemůžete létat komerčně, vás přijde asi na 200 až 300 tisíc korun. Cena profesionálních licencí CPL a ATPL, se kterými se již můžete stát pilotem, jenž za svou práci pobírá plat, se pak dokáže vyšplhat až na několik milionů korun. Drtivá většina lidí na začátku své kariéry zkrátka nemůže tak vysoké finanční náklady vynaložit, ani kdyby chtěla.
Pokud i přesto plamen zájmu u některých jedinců stále plápolá, je na čase seznámit se s cestou, kterou musí každý zájemce o kariéru pilota projít.
Pilot letadla musí projít speciální lékařskou prohlídkou
Než se jako zájemce o kariéru pilota budete smět vrhnout na jakýkoliv výcvik, nejdříve musíte projít speciální lékařskou prohlídkou. Ta se liší podle toho, jakým typem pilota se chcete stát.
1. třída je určená pro profesionální piloty. Je velice přísná a projde jí jen malé množství zájemců.
2. třída je určená pro soukromé piloty. Stále vyžaduje přísné požadavky, avšak oproti 1. třídě je mírnější.
Kromě výtečného zdravotního stavu musí mít každý uchazeč o práci v letecké společnosti čistý trestní rejstřík.
Typy licencí
V České republice se můžete setkat se třemi hlavními druhy pilotní licence. Patří mezi ně:
- PPL (Private Pilot License) – S licencí PPL můžete létat jen čistě pro rekreační účely. Je možné mít na palubě pasažéry, avšak nemůžete si za svou činnost nechat zaplatit.
- CPL (Commercial Pilot License) – S licencí CPL se stáváte profesionálním pilotem, který smí létat i pro komerční účely. Můžete tedy být placeným pilotem u leteckých společností.
- ATPL (Airline Transport Pilot License) – Jedná se o nejvyšší typ licence. Pokud míříte mezi ta nejvyšší oblaka a chcete se stát kapitánem dopravních letadel, musíte disponovat právě licencí ATPL.
Pokud se chcete stát letcem, musíte si vybrat, jaká je pro vás nejvhodnější.
Co všechno výcvik obnáší
Výcvik pilotů se skládá nejen z praxe, ale i teoretických předmětů.
Co se teorie týče, budete mít předměty, jako jsou například:
- Provozní postupy
- Letové výkony
- Letecké pohonné jednotky
- Letecký zákon a předpisy I a II.
- Anglická letecká frazeologie
V praxi se pak budete věnovat:
- Základním manévrům a orientaci
- Nouzovým postupům a krizovým situacím
Úspěšným dokončením letecké školy to ještě nekončí
Pokud pilot složí zkoušku, ještě nemá vyhráno. Musí totiž absolvovat výběrové řízení. Pokud v něm uspěje, čeká ho poslední krok. Je nutné, aby složil další, tentokrát typovou, zkoušku na letadlo, se kterým bude u společnosti létat. Většinou jde o Boeing nebo Airbus. I za tu se platí. Její cena se zpravidla pohybuje v rozsahu 600 000 až 800 000 korun.
Zdroje: flyforfun.cz vut.cz wise.cz