Co nepatří do vývaru? Tato zelenina je příliš silná a nenávratně zničí jeho chuť
Připravit dobrý zeleninový vývar je skutečné umění. Zní to sice jednoduše, ale pokud vyberete jednotlivé druhy zeleniny špatně, bude výsledná chuť stát lidově řečeno za starou bačkoru. Do vývaru některé suroviny zkrátka nepatří za žádných okolností, přestože je jinak máme rádi.
Máte rádi brokolici? Řada dětí ji nenávidí, v dospělosti jí obvykle přijdeme na chuť. Brokolicový krém je výborná a vydatná polévka, která často zasytí jako samostatné hlavní jídlo. Pokud ovšem brokolici přidáme do vývaru, dopouštíme se tím takřka kulinářské vraždy.
Přestože je brokolice díky obsahu vlákniny a vitamínů C a K velmi zdravá, chuti vašeho vývaru bohužel neprospěje. Vařením se z ní totiž uvolňuje nahořklý zápach, který může přebít chuť ostatní zeleniny v hrnci. A protože se vývar vaří často dlouhé hodiny, je tento jev v podstatě nevyhnutelný.
Do vývaru nikdy nedávejte brokolici
Kromě toho se během vaření z brokolice stává našedlá kašovitá hmota, která sice může skvěle posloužit do krémové polévky, ovšem ve vývaru by strávníka odradila již jen na pohled.
Pokud už se ji z nějakého důvodu rozhodnete do polévky, jejímž základem je vývar, přidat, držte se několika dobrých zásad. Buď ji do hrnce přidejte až ke konci vaření, nebo ji v jiném hrnci krátce spařte a do polévky ji vložte teprve ve chvíli, kdy je odstavena z plotny.
Další problematickou zeleninou může být celer. To vás možná překvapí, protože se v polévkových směsích běžně vyskytuje. Důvodem je zejména to, že je levnější než jiné druhy kořenové zeleniny. Pokud je ho ale moc, zcela přebije vše ostatní, protože je opravdu hodně aromatický.
Červenou řepu nechejte na boršč
Také není vhodné používat celerové listy, protože by polévce dodaly velmi zvláštní a nahořklou chuť. K tomuto zpracování se hodí skutečně jen samotný kořen celeru, a to pouze v malém množství.
Dále se rozhodně vyhněte růžičkové kapustě, květáku nebo fazolkám. Všechny tyto druhy zeleniny totiž při dlouhém vaření až příliš měknou a z vašeho krásně čirého vývaru nadělají kalnou neestetickou břečku. Chuťově také nejde o nic obzvlášť příjemného.
Nepoužívejte raději ani červenou řepu. Je totiž velmi nasládlá a narušila by vyváženost celkové chuti. Kromě toho by polévka získala temně rudou barvu a vypadala by spíše jako zabíjačková polévka. Proto řepu raději nechejte na boršč a do tradičního vývaru ji za žádných okolností nedávejte.
Důležitá je také správná technika vaření vývaru
Důležitý je ale také samotný postup, který při přípravě zvolíte. Není dobré zeleninu krájet na příliš drobné kousky, protože by při dlouhém vaření rozbředla. Cibuli můžete například pouze oloupat a do polévky ji hodit celou. S jejím množstvím to ale není třeba nijak přehánět, protože pokud je jí moc, získá polévka příliš nasládlou chuť.
Po dovaření také nenechávejte použité kousky zeleniny v polévce máčet příliš dlouho. I poté se z nich totiž uvolňuje mnoho aromatických látek, a tak by se chuť mohla ještě změnit – a bohužel často ne právě k lepšímu.
Jestliže máte v plánu použít bylinky, ty do polévky patří až na samý závěr. Dlouhým vařením se z nich jednak ztratí většina zdraví prospěšných i aromatických látek, a hlavně by vypadaly (a bohužel také chutnaly) jako tráva ze sekačky.
Zdroje: Techsvet.cz, Kondice.cz, Dumazahrada.cz