Těchto 5 dětských hádanek zvládnou malé děti raz dva. Dospělí ale pohoří. Nevěříte?
Měli jste jako malí rádi hádanky? Teď už jste sice dospělí, ale proč si trochu nepotrápit mozkové závity? Následující kvíz snadno odhalí, jestli můžete měřit své síly s dětmi, nebo byste si od svých potomků raději měli nechat poradit.
Ve školních učebnicích nebo dětských časopisech se často objevovaly různé hádanky. Jako děti jsme si s nimi obvykle dobře poradili, ale s přibývajícím věkem člověk často svou fantazii odloží stranou a v pozdějším věku už si s nimi neví rady.
Možná jste na táboře při hrách patřili mezi ty nejdůvtipnější, ale ruku na srdce, jak jste na tom nyní jako dospělí? To zjistíte v následujícím kvízu, který odhalí pravdu. Jestli máte odvahu, pojďte směle do toho!
Jak si s hádankami poradí dospělí?
1. Nemotora, skoro slepý, hlína se mu na nos lepí. Pracuje i v neděli, razí v zemi tunely.
2. Má to zuby, ale nic to nejí. Co je to?
3. Když ho máš, chceš ho sdílet. Když ho sdílíš, tak ho nemáš. Co je to?
4. Pavlova matka má tři syny. První se jmenuje Pondělí, druhý Úterý. Jak se jmenuje třetí?
5. Co můžeš držet pouze v levé ruce, ale nikdy v pravé?
Jak hádanky vyřešit
Pojďme si nyní všechny hádanky po jedné pěkně rozebrat. V prvním případě nejspíš nebudete muset odpověď hledat dlouho. Každý, kdo jako malý koukal na pohádky, nejspíš brzy správně určí, že se jedná o krtka.
Ve druhém případě bude třeba si uvědomit, že zuby neoznačují jen nedílnou součást úst, ale také mnoho jiných věcí. Co takhle mít zuby třeba na ofině? Nebo takové ozubené kolo? A jak už nyní nejspíš tušíte, zuby nalezneme také na pile.
Třetí hádanka už je trochu zapeklitější a vyžaduje především schopnost logického uvažování. Jaká věc má svou hodnotu především v případě, že se o ni nepodělíme? Nemusí se přitom jednat pouze o něco hmotného. V tomto případě jde o tajemství.
Čtvrtá otázka nápadně připomíná logické hříčky, které si možná vybavujete z testů studijních předpokladů nebo hodin matematiky, které se věnovaly právě logice. Je to ale pouze chyták. Správná odpověď, že se třetí syn jmenuje Pavel, je totiž obsažena již v samotné otázce. Klíčem je v tuto chvíli především dostatečně se na řešení úkolů koncentrovat, aby nám tato nápověda neunikla.
Poradili jste si s poslední hádankou? Možná, že jste uvažovali, zda existuje nějaký předmět, který nám například kulturní zvyklosti zapovídají držet v pravé ruce. Připomíná to například pravidlo o tom, že na pozdrav podáváme pravou ruku, nikoliv levou. Bohužel pro vás se ale v této úvaze správné řešení neskrývá. Odpověď je totiž zcela primitivní. Svou pravou rukou totiž nikdy nemůžete uchopit vlastní pravý loket.
Jakmile jsme dospělí, naše představivost ztrácí dech
Třeba jste si s některými úlohami nevěděli rady. Dobrá zpráva je, že to dost možná není vaše chyba. Věda nám totiž ukazuje, že čím jsme starší, tím méně jsme zpravidla kreativní.
Důvodem je to, že v průběhu života se učíme mnoho praktických dovedností, jak zvládat život. Soustředíme se na jednoduchá řešení, která skutečně fungují, namísto toho, abychom uvažovali za hranicemi toho, co je chápáno jako norma.
Díky tomu se stane s naším myšlením několik věcí. Staneme se více efektivními, to ale vede k tomu, že náš mozek je stále méně ochotný zabývat se možnostmi, které jsou sice originální, ale nefunkční. Osvojíme si sociální normy, a tak jsme po chvíli uvězněni v pevných liniích toho, co je chápáno jako normální.
Čím jsme úspěšnější, co se životních strategií týká, tím jsme efektivnější ve vymýšlení funkčních strategií. Stáváme se stále více a více výkonnými, ale méně kreativními. Bohužel to ale často může narazit na své limity. Jakmile se stane něco nepředvídatelného, jsme často v koncích. Proto je tak důležité nikdy si nepřestat hrát a zachovat si alespoň kousek dětského vidění světa.
Zdroje: iReceptar.cz, Refresher.cz, Forbes.com