Televizní reportérka školila diváky, jak vychodit oblíbený „smažák“. Co na to odborník?
V době okurkové sezóny se do televizního zpravodajství dostanou informace, které by jinak neměly šanci, aby jim byla věnována taková pozornost. A tak, jako každý rok, zjišťují reportéři napříč stanicemi, zda rostou houby či nikoliv nebo jak moc velké je vedro a natáčí kvůli tomu různé klaunské scénky. Letos navíc přibyla další „žhavá“ letní témata, například pohoršené pátrání, ve kterých restauracích nelze platit kartami či dilema, kolik kroků bychom měli denně ujít.
A právě tomuto módnímu trendu se tento týden velmi podrobně věnovala také zpravodajská stanice „CNN Prima News“. Zatímco moderátorka Markéta Fialová uvedla reportáž na toto téma konstatováním, že podle odborníků je pravidelná chůze tou nejlepší prevencí proti mnoha chorobám, její kolegyně Sabina Dračková se divákům snažila vysvětlit, kolik kroků by měli vlastně nachodit, velmi nešťastným způsobem. Zaměřila se totiž především na to, jaké množství kalorií můžeme při chůzi spálit.
Jak (ne)vychodit smažák
„A teď si to převeďme na jídlo,“ komentovala snímky hamburgeru a talíře se smaženým sýrem a hranolkami. „Vypadá to nádherně“, pochvalovala si nezdravé (bohužel u nás velmi oblíbené) pokrmy a jako učitelka, školící žáky před velkou tabulí, pokračovala: „Ale velký burger má kolem sedmi set kalorií a mimochodem můj oblíbený smažený sýr, tak ten má kolem tisíce kalorií. Takže sedmdesátikilová paní by na vychození „smažáku“ s hranolky potřebovala pomalou chůzí ujít ne deset tisíc kroků, ale třicet tisíc kroků.“ Absurdním příkladem tak vyvolala mylný dojem, že můžeme hamburger či „smažák“ jednoduše vychodit. Rychlou chůzí lze sice částečně eliminovat nadbytečné kalorie, ale nikoliv zdraví škodlivé nasycené tuky a další nebezpečné látky (především toxické akrylamidy), vzniklé smažením karbanátků, sýra či hranolek.
Důležitější je intenzita!
Sabininu „anti“ zdravotní přednášku vzápětí naštěstí napravil výživový odborník z pražského IKEM Pavel Suchánek. Ten zdůraznil, že podstatně důležitější, než dosud doporučovaný počet deseti tisíc kroků za den, je intenzita a rychlost chůze: „Víme, že z hlediska prevence srdečně cévních onemocnění je důležitých třicet minut denně velmi rychlé chůze. A i když klient udělá ještě dalších deset, dvanáct či patnáct tisíc kroků, tak už to zásadní vliv na jeho zdraví nemá,“ shrnul výsledky nových vědeckých studií. Zmínil také, že pro zlepšení zdravotní kondice může pomoci, pokud rychlou chůzí ujdeme alespoň čtyři tisíce kroků denně. A v neposlední řadě upozornil na to, že při snaze zhubnout je důležitá úprava jídelníčku: „Víme, že pokud chci hubnout chůzí, tak to bohužel bez zásahu do jídelníčku nelze.“
Zdroje: autorka, CNN Prima News