Tento bylinný odvar podporuje růst vlasů a zklidňuje pokožku
Bylinné odvary se odedávna používají i v péči o vlasy. Moderní věda navíc potvrzuje, že některé bylinky skutečně obsahují bioaktivní fytochemikálie, které mají kladný vliv nejen na samotné vlasy, ale zároveň na vlasovou pokožku.
Bylinky lidé používají odedávna. V současné době lze narazit na různé bylinné přípravky, jejichž výrobci slibují takřka zázračné účinky. Před těmi byste se ovšem měli mít na pozoru. Vědecký výzkum na druhou stranu prokázal, že některé bylinky dokážou posílit vlasy, zvětšit jejich tloušťku, stimulovat cyklus růstu a podpořit zdraví pokožky hlavy. Ačkoli je zapotřebí učinit další studie na lidech, už nyní můžete vyzkoušet některé bylinné odvary bez syntetických příměsí, jež mohou zafungovat.
Upozorňujeme: Zdravá vlasová pokožka je jeden z předpokladů pro přirozený růst vlasů, takže s ním nedílně souvisí.
Bylinky pro růst vlasů a zklidnění pokožky
Bylinek, které dokážou působit kladně na vlasy, případně na vlasovou pokožku, existuje poměrně mnoho. My se zaměříme na takové, které jsou v našich podmínkách (minimálně v obchodech) běžně dostupné. Jaké rostlinné druhy lze vyzkoušet?
- Kopřiva dvoudomá – nejznámější a nejrozšířenější zástupce kopřiv v ČR. Obsahuje mnoho účinných látek, přičemž dle všeho může zklidňovat a zároveň stimulovat pokožku, stejně jako podporovat plnost a růst vlasů.
- Pupečník asijský – pupečník asijský neboli gotu kola patří mezi oblíbené orientální bylinky. Používá se např. v ajurvédské medicíně. Na Západě existuje předpoklad, že stimuluje růst vlasů, a to pravděpodobně zvýšením krevního oběhu pokožky hlavy.
- Aloe pravá – tropická rostlina známá jako aloe vera se někdy označuje také jako „elixír nesmrtelnosti“. Zůstaneme-li při zemi, dle všeho může podpořit kondici a zdraví pokožky hlavy, takže podporuje rovněž růst vlasů.
- Bazalka posvátná – méně známá „sestra“ bazalky pravé, která se hojně používá i v české kuchyni. Tato bylinka mj. může pravděpodobně zabraňovat vypadávání vlasů.
- Ženšen – rostlinka s latinským názvem Panax ginseng, tedy „všehoj ženšenový“. Ačkoli je takové označení dosti nadsazené, ženšen určitě patří mezi léčivky. Dle všeho podporuje růst vlasů inhibicí 5a-reduktázy, což je enzym související s vypadáváním vlasů u mužů.
- Rozmarýn lékařský – již druhový název prozrazuje, že půjde o léčivou rostlinu. Podporuje přitom růst silných a zdravých vlasů, přičemž prohřívá a prokrvuje pokožku.
- Šalvěj lékařská– další bylinka s vypovídajícím druhovým označením. Tato má protizánětlivé a antiseptické vlastnosti, které udržují čistou a zdravou vlasovou pokožku. Tím se může podílet i na růstu vlasů.
Doporučujeme: mezi další bylinky, které mohou kladně působit na růst vlasů a okolní pokožku, patří přeslička rolní, levandule lékařská, lopuch větší, máta peprná nebo citrónová tráva.
Jak si připravit bylinný odvar?
Možná si říkáte, jaký je rozdíl mezi odvarem a čajem. A takový rozdíl skutečně existuje. Zatímco čaj se zalévá horkou vodou, odvar budete muset nějakou dobu vařit. Obecně se dá konstatovat, že by tepelná úprava měla trvat zhruba 15 až 20 minut. Jaké použít množství? Na jeden litr vody by mělo postačit zhruba 50 gramů (sušených) bylinek, které je vhodné nasekat nadrobno. Po uvaření je vhodné výsledný nálev nechat zhruba čtvrt hodin odstát a následně ještě scedit.
Pozor na možné vedlejší účinky!
K přípravě bylinného odvaru podporujícího růst vlasů a zklidňujícího pokožku je možné použít výše zmíněné i další rostlinky, a to v různých poměrech. Můžete tedy experimentovat. Na druhou stranu si je třeba dát pozor na možné alergické reakce. Ty se mohou projevit vyrážkou, kopřivkou, zarudnutím či svěděním, ale také závratěmi, bolestmi hlavy a někdy i potížemi s dýcháním. Doplňme, že vedlejší účinky většiny bylin na růst vlasů nejsou u lidí dobře prozkoumány, takže je na místě jistá obezřetnost.
Zdroje: Healthline,National Library of Medicine, ScienceDirect