Tento český rybník láká turisty z celého světa. Jezdí sem i návštěvníci z Ameriky
Rybník se od jezera liší tím, že je dílem lidských rukou. Některé takové výtvory jsou vskutku ohromující. Patří mezi ně i vodní plocha v Česku, která se dokonce honosí titulem největšího rybníka na světě!
Rybník Rožmberk se nachází zhruba 6 km severně od centra města Třeboň, jehož okolí je umělými vodními plochami poseté. Tato je však dosti výjimečná. Dílo proslulého rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan je rozlohou největší rybník na světě. Katastrální výměra ostatně činí 647 ha. Není proto divu, že je tato vodní plocha někdy označována za „Jihočeské moře“. Nelze se také divit, že do okolí Třeboně míří každoročně velké množství turistů, a to až zpoza ještě větší louže, tedy Atlantského oceánu.
Upozorňujeme: v minulosti měl Rožmberk výrazně větší rozlohu než nyní, a to 1 000 až 1 060 ha. Jeho voda dokonce zaplavovala louky až u samotné Třeboně. Proč byla jeho hladina snížena? Inu, kvůli rybám, jimž se daří spíše v mělčích vodách.
Rybník Rožmberk v číslech a datech
Začněme několika ciframi. Rožmberk má plochu povodí 1 375 km2, stálý objem vody 6,3 milionů m3 a hráz dlouhou 2 430 m. To jsou na vodní plochu v Česku skutečně úchvatná čísla. Vydejme se ale do minulosti. Jak už jsme zmínili výše, rybník byl navržen Jakubem Krčínem a následně postaven v letech 1584 až 1590. Na stavbě přitom pracovalo osm stovek lidí! Ti údajně přemístili 750 000 m³ zeminy. Důvodem stavby přitom byla mj. ochrana proti povodním.
Mohlo by vás zajímat: Rožmberk je aktuálně hluboký maximálně 10 m. Nejhlubším rybníkem České republiky je přitom rybník Staňkovský, jehož dno se na některých místech nachází v hloubce 16 m.
Co dělat u Rožmberka?
Rybník, kterým protéká řeka Lužnice, lze obdivovat už pro samotnou rozlohu. Pokud však k této vodní ploše vyrazíte, můžete se kochat i místními krásami a zajímavostmi. Co by vám nemělo uniknout?
- Rybník je možné využít k přírodnímu koupání. Na druhou stranu se zde chovají ryby, takže voda nemusí být ke koupání vždy úplně nejvhodnější.
- Na hrázi rybníka rostou 150 až 400 let staré duby, na nichž sídlí rozmanité druhy ptáků.
- K Rožmberku se přitom vyplatí vyrazit i v průběhu zimních měsíců, neboť je zde možné zahlédnout vzácné orly mořské. Jedná se tedy o skutečně zajímavou přírodní lokalitu.
- Každoročně probíhá na podzim výlov Rožmberka, což je akce s obrovskou tradicí, která láká tisíce návštěvníků. Jde přitom o slavnostní výlov, jenž zahajuje podzimní výlovy. Ne každý je příznivcem rybolovu, takže lze vyrazit i do okolí rybníka.
Zajímavosti v okolí Rožmberka
Jižní Čechy v okolí Rožmberka samozřejmě nabízejí mnoho zajímavých míst k objevování. Můžete vyrazit k Rožmberské baště či do Třeboně, ale také k mnoha dalším krásným vodním plochám.
- Severně od rybníka se u obce Lužnice nachází tzv. Rožmberská bašta. Postavena byla v roce 1587 a jedná se o jedinou dochovanou renesanční stavbu tohoto typu v Česku.
- Jak už jsme zmínili výše, zhruba 6 km je vzdáleno centrum Třeboně. Toto jihočeské město nabízí spoustu zajímavých památek. Za všechny je možné uvést alespoň Třeboňský zámek, který patří k největším zámeckým komplexům v Česku.
- Za zmínku pochopitelně stojí i další třeboňské rybníky. Uvést určitě musíme Horusický rybník, který je třetím největším rybníkem Česka.
- Zmínit navíc musíme také rybník Svět, v jehož okolí se nachází naučná stezka s názvem Cesta kolem Světa. Po jejím absolvování se tedy můžete chlubit, že jste viděli celý Svět.
Tip na závěr: v okolí Třeboně se rozkládá Chráněná krajinná oblast Třeboňsko, jejíž nejcennější lokality jsou chráněny jako 33 přírodních rezervací a památek. Nudit se zde tedy určitě nebudete.
Zdroje: Třeboňsko, Jižní Čechy, Jindřichohradecký deník, Český rozhlas, Wikipedia