Tento ořech sníží riziko infarktu o desítky procent. Vědci doporučují denní konzumaci
Omega-3 patří mezi esenciální mastné kyseliny. Lidský organismus si je tedy neumí vytvořit sám. Přesto jsou velmi důležité pro naše zdraví. Měli bychom je tedy přijímat ve stravě. Některé potraviny jich přitom obsahují velké množství.
Omega-3 mastné kyseliny jsou pro lidský organismus důležité z mnoha důvodů. K tomu se ale ještě dostaneme. Nyní se zaměřme na jejich zdroje. Ačkoli mezi ně patří ryby a mořští živočichové, velké množství se nachází také v některých rostlinných potravinách. Jedná se o různá semena, oleje a ořechy. My se budeme soustředit na tzv. „vlašáky“, tedy na plody stromu zvaného ořešák královský (Juglans regia). Jejich konzumace totiž člověku může přinést různé zdravotní benefity.
Mohlo by vás zajímat: vlašské ořechy mají původ v Perské říši, tedy na území dnešního Íránu. Proč tedy právě tento název? „Vlachové“ je staročeské označení pro Italy, kteří je s oblibou šířili.
„Vlašáky“ jako výtečný zdroj omega-3
Vlašské ořechy patří mezi vůbec nejbohatší rostlinné zdroje omega-3 mastných kyselin. Rozhodně v tomto ohledu předčí všechny další ořechy, které máme k dispozici. V rostlinných zdrojích se přitom konkrétně nachází kyselina alfa-linelová (ALA), která patří mezi polynenasycené omega-3 mastné kyseliny. Co je ovšem zajímavější, že její dostatečný příjem ve stravě může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Mezi ně patří např. srdeční choroby nebo arytmie. Mimo jiné má totiž kladný vliv na zánětlivé stavy.
Vlašské ořechy obsahují 2,5 g ALA na jednu unci. Podle lékařů by měl dospělý muž denně přijímat 1,6 g kyseliny alfa-linelové a dospělá žena 1,1 g. Toto splňuje asi půl šálku „vlašáků“. Dokonce se uvádí, že s každým gramem ALA se sníží riziko srdečních onemocnění o zhruba 10 %, což ovšem může být poněkud problematické tvrzení (viz níže). Tyto ořechy sice prospívají srdci každého, bývají nicméně výslovně doporučovány lidem s diabetem 2. typu. Některé výzkumy ostatně ukazují, že by jejich konzumace mohla tomuto onemocnění dokonce předcházet.
Upozorňujeme: kyselina alfa-linolenová se v ořeších výrazně vyskytuje pouze právě ve „vlašácích“. Jinak ji ve vyšším množství obsahují lněná, konopná nebo chia semínka.
Vlašské ořechy pomáhají srdci i jinak
Kromě výše zmíněných omega-3 mastných kyselin obsahují vlašské ořechy také velké množství antioxidantů, a to včetně polyfenolů, melatoninu a vitamínu E. Působí tedy proti volným radikálům a zároveň proti „zlému“ LDL cholesterolu, který se může hromadit v tepnách. Konzumace „vlašáků“ tak může být prevencí proti ateroskleróze. O co se jedná? Jde o kornatění tepen, které asi zcela bez překvapení neprospívá našemu kardiovaskulárnímu systému. Jeho důsledky dokonce mohou být fatální.
Další benefity vlašských ořechů
Vlašské ořechy nepůsobí kladně „pouze“ na kardiovaskulární soustavu, ale mohou prospět také dalším částem těla. Proč byste je tedy ještě měli zařadit do svého jídelníčku?
- Přítomné zdravé tuky a antioxidanty mohou mít kladný vliv na kognitivní funkce mozku. Patří sem např. paměť či samotná schopnost myšlení. To platí i pro starší osoby.
- Podle výzkumů mohou vlašské ořechy zlepšit střevní mikrobiom, čímž prospějí celkovému zdraví střev, které je rovněž podstatné.
- Jejich konzumace může rovněž podpořit zdraví spermií. To má pochopitelně pozitivní vliv na mužskou plodnost.
- Některé studie dávají obsažené polyfenoly do souvislosti s prevencí některých druhů rakoviny. Jedná se např. o rakovinu prsu, tlustého střeva nebo prostaty.
„Zdravotní přínosy vlašských ořechů jsou působivě široké,“ uvedla dietoložka Amber Sommerová pro web Cleveland Clinic. „Určitě si tedy zaslouží místo ve vašem jídelníčku. Jsou velmi známé pro své zdravé tuky, ale mají také pozitiva, o kterých možná nevíte, jako je zlepšení střevního mikrobiomu.“
Tip na závěr: stejně jako další ořechy obsahují i „vlašáky“ poměrně dost kalorií. I přes výše zmíněné zdravotní benefity byste to tedy s jejich konzumací neměli přehánět.
Zdroje: Healthline, University of California, Cleveland Clinic