Nalezli jsme zámek z Černých Baronů. Prozradíme, kde se nachází a jak se k němu dostat
Zámek Zelená hora najdeme na severní straně nad Nepomukem na území obce Klášter v Plzeňském kraji. Na zámek byl přestavěn z hradu a patří k národním kulturním památkám. Nejvíce se proslavil jako dějiště filmu Černí baroni. Ovšem paradoxně zde příslušníci Pomocných technických praporů nikdy nepůsobili. Legendární Černí baroni na známou Zelenou horu dodnes lákají spoustu filmových fanoušků.
Návštěvnost Zelené hory ani v posledních letech nepolevuje. „Je to silné lákadlo. Když jsou mimořádné prohlídky zámku, hodně návštěvníků na ně jde právě kvůli Černým baronům,“ říká nadšeně manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík. Ten zároveň dodává, že spousta návštěvníků zná dodnes nazpaměť všechny známé hlášky z filmu. Často se prý průvodců ptají, kde přesně se natáčely jejich oblíbené scény.
Slavný zámek vystřídal hned několik majitelů
I dnes se v rozsáhlém areálu zámku Zelená hora nachází zbytky původního hradu. Právě díky původní pevnosti zde stále najdeme třeba autentickou válcovou věž nebo kostel Panny Marie. Ten je aktuálně sice zcela prázdný, pustý a zchátralý, z jeho zdí ale dodnes vyzařuje spousta emocí.
Zámek v 17. století vlastnil rod Šternberků a byli to právě oni, kdo ze starého hradu zbudovali nádherný barokní zámek. Celý zámecký areál ale dřív patřil např. i Martinicům, Coloredům nebo Auerspergům. Co se týče posledního majitele zámku, stal se jím v roce 1947 plzeňský podnikatel Karel Blažek. Ten zámek přenechal ke službám armády. Armáda pak zámek obývala až do devadesátých let.
Po odchodu armády zámek zchátral
Po odchodu vojáků začal opuštěný zámek chátrat. Samotná armáda se k budovám Zelené hory chovala lhostejně. Opravovala je pouze v případě, kdy už jim doslova padala omítka na hlavy. Začátkem milénia pak zámecký areál připadl do rukou obce Klášter. Dlouhé roky se o něj nikdo nestaral a pro mnohé fanoušky Černých baronů to byl smutný pohled. Nicméně dnes už to vypadá, že se zámek Zelená hora opět chystá na znovuobjevení své slávy. Nájemcem zámku je už totiž nějakou dobu Družstvo sv. Jana Nepomuckého, které se společnými silami snaží o obnovu této kulturní památky.
V kostele je k vidění unikátní oltář
I když je zámek běžné veřejnosti uzavřen, čas od času zde probíhají výjimečné prohlídky, které si nenechají ujít desítky fanoušků Černých baronů. Nahlédnout např. mohou i do opuštěného kostela, kde je k vidění unikátní oltář ze zrcadlového nerezu. „Má tvar stromu života a připomíná zázrak, který je v souvislosti se Zelenou horou připisován svatému Vojtěchovi,“ nechal se slyšet autor oltáře Václav Česák s tím, že o něm koluje jistá pověra. I když prý bylo na zemi dlouhé sucho, po kázání sv. Vojtěcha se Zelená hora zazelenala.
Občané Nepomuku si ve filmu i zahráli
Černí baroni se ovšem natáčeli i přímo v Nepomuku a místní obyvatelé na natáčecí štáb dodnes s úsměvem vzpomínají. Není se čemu divit. Spousta z nich si totiž ve filmu zahrála jako komparz. Proto dodnes, kdykoliv se film objeví v repríze České televize, s nadšením sledují, kdy se objeví v záběru.
Film navíc občané Nepomuku sledují i z nostalgických důvodů. „Film občas sledujeme jako dokument, jak to v Nepomuku vypadalo před pětadvaceti lety. Město se změnilo opravdu hodně,“ nechal se slyšet starosta Nepomuku Jiří Švec.
Aktuálně můžete na zámku Zelená hora navštívit při výjimečných prohlídkách expozici věnovanou filmu Černí baroni, která se dokonce v roce 2020 konala za přítomností některých herců. Má název Černí baroni v Nepomuku aneb Terazky se vrací!
Zdroje: plzen.cz, idnes.cz, denik.cz, blesk.cz