Tento způsob vaření těstovin ušetří 50 % elektřiny. Zamiloval si ho Jamie Oliver
Nemusí se to na první pohled zdát, ale i vaření těstovin je poměrně energeticky náročná činnost, která se může znatelně podepsat na vašem účtu za elektřinu. Naštěstí ale existují způsoby, jak si výborné těstoviny uvařit a ještě ušetřit. Poradit vám může třeba držitel ceny za fyziku.
Energie jsou drahé po celé Evropě již několik let a těžce to doléhá na většinu jejích obyvatel. Intenzivně jsou tím zasaženi zvláště Italové, pro které se vaření jejich oblíbených těstovin stává stále dražším a dražším. Potomci antických a renesančních mistrů se ale nenechali něčím takovým zastavit a s pomocí držitele Nobelovy ceny za fyziku za rok 2021 Giorgio Parisim přišli na způsob, jak těstoviny uvařit snadno, rychle a ještě navíc levněji.
Slavný fyzik radí
Vědec přišel s tím, že na vaření špaget, penne, kolínek a dalších druhů těstovin stačí voda pouze přivedená do varu, do které se následně vloží těstoviny a rychle se přikryjí pokličkou. Následně se dvě minuty počká, vypne se sporák a těstoviny se zkrátka nechají dojít. „Tímto postupem se ušetří až osm minut spotřeby plynu nebo elektřiny,“ cituje italského fyzika z římské univerzity La Sapienza Echo24.
Tento způsob přípravy těstovin je odborně označován jako pasivní vaření a je známý již něco přes 200 let. Proces vaření totiž nezávisí na počtu bublinek ve vodě, ale právě na teplotě. Proto není nutné udržovat vodu v neustálém varu.
Italové se bouří
Přestože jde určitě o tip, kterým ušetříte vaši peněženku i energie, tak v Itálii způsobil poprask. Vůči slavnému fyzikovi se postavil nejeden kuchař, a to i z řádu těch nejslavnějších majících michelinskou hvězdu.
Antonello Colonna, který vařil mimojiné pro italského premiéra, se nechal slyšet, že takto uvařené těstoviny by se v jeho michelinské restauraci nikdy podávat nemohly. Prý by jen zgumovatěly. Prý by ale každý měl vařit hlavně dle svých finančních možností.
Při vaření se dá ušetřit ještě víc
Princip pasivního vaření se dá využít i při přípravě jiných pokrmů než jsou těstoviny, jako třeba brambory, rýže vejce a další. Využít se dá také zbytkové teplo z trouby. Využijte toho že je ještě žhavá a dejte upéct něco dalšího. Skvělým pomocníkem je také tlakový hrnec. S ním šetříte energii i čas.
Nedocenitelní spojenci
Efektivní ohřívání potravin vám může také pomoci výrazně snížit výdaje za energie. Používání mikrovlnné trouby je až o 50 % úspornější než ohřívání na sporáku nebo v troubě. Při vaření vody je zase rychlovarná konvice skvělým pomocníkem. Horkou vodu z konvice můžete jednoduše přelít do hrnce a dál pokračovat ve vaření. Tento trik funguje výborně na všech typech varných desek kromě indukce, ta má už sama o sobě velmi rychlý ohřev.
U vody ještě chvíli zůstaneme. Ohřívání přebytečného množství je zbytečně nákladné. Když například místo čtvrt litru vody ohřejete celý litr, spotřeba energie se může zvýšit až o 75 %. Stačí si tedy při vaření hlídat množství a ohřívat jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete.
Pomoci mohou i recepty
Česká kuchyně je nejen náročná na přípravu, ale často i na elektřinu a plyn. Dlouhé dušení nebo pečení může trvat hodiny, což zvyšuje náklady za energie a může se výrazně projevit ve stavu vaší peněženky. Vyvážením tradičních jídel s rychlými a lehčími recepty nejen zkrátíte dobu vaření, ale podpoříte i zdravější stravování. Minutkové pokrmy vám ušetří čas i peníze, a navíc jsou méně náročné na trávení.
Zdroj: iDNES, Echo24, Porovnej24