Thajci si zamilovali českou pochoutku. Na toto jídlo stojí i hodinové fronty
Česká gastronomie je světově proslulá, občas je ale možné narazit na ni i na místech, kde byste ji tak úplně nečekali. Jedno z oblíbených českých jídel způsobilo velké pozdvižení například v Thajsku.
Tamní obyvatelé na něj v malém stánku neváhají stát ani hodinové fronty. A to je přitom tento vydatný pokrm, který kombinuje maso, zeleninu a koření a získal si srdce gurmánů po celém světě, tak odlišný od proslulé thajské kuchyně.
Vyhlášená thajská kuchyně
Thajsko je zemí vyhlášenou nejen pro své nádherné pláže a příjemné podnebí, ale také pro svou úžasně pestrou gastronomii. Tamní obyvatelé se nejčastěji stravují v restauracích, jídelnách nebo stáncích na ulici, doma si vaří jen málokdy. Proč také, když sortiment podávaného jídla je široký a ceny nízké. Běžně se tady můžete dobře najíst v přepočtu za 50 korun.
Základem thajské kuchyně je bezpochyby rýže, z dalších příloh pak nechybí nudle. Z masa převládá vepřové, případně kuřecí, a dále čerstvé dary moře, od kalamárů přes krevety až po ryby. Není problém si tady pochutnat ani na hmyzu či podobných „dobrotách“ pro otrlé. Klíčovou úlohu zde hraje kokosové mléko a koření, ze kterého dominuje chilli. Thajci totiž říkají, že co nepálí, to nemá chuť, proto je jídlo hodně pikantní. Často se používá také koriandr, citronová tráva nebo kari.
Česká pochoutka hitem
Proto je s podivem, že zde boduje pokrm, který se typické thajské kuchyni ve všem vymyká. Přesto patří chutný a šťavnatý guláš mezi opravdovou gurmánskou lahůdku, která si u Thajců našla místo v srdcích i žaludcích. Kombinace hovězího masa, cibule a papriky je natolik zaujala, že jsou ochotni si na ni v dlouhých frontách počkat. Snad za to může hustá a výrazná omáčka, která hraje i v thajské kuchyni výraznou roli, případně netypická harmonie chutí, která je naprosto odlišná od jejich kyselosti a pálivosti.
Někteří by mohli namítat, že guláš není typické české jídlo, protože pochází z Maďarska, které tento pokrm proslavilo. Pravdou však je, že u nás zdomácněl, a proto se za jedno z českých jídel považuje. Navíc není úplně jisté, jak to s tím jeho původem ve skutečnosti je. Traduje se totiž, že Maďaři se guláš naučili od Turků. Samotný název pochází z maďarského slova gullya, což se dá přeložit jako stádo dobytka. Z něj si pak Maďaři odvodili název gulyás a Češi si ho upravili na guláš.
Pokrm tisíce chutí
Guláš představoval původně pokrm uherských nájezdníků a pastevců, který se jedl jako polévka. Základ tvořilo hovězí maso a cibule, které se vařily v kotlíku nad otevřeným ohněm. Postupně se obohatil o další suroviny, jako je paprika, která guláši dodala jeho charakteristickou červenou barvu a výraznou chuť. Právě díky ní si získal velkou oblibu. Chybět nemohly ani brambory, rajčatový protlak, smetana a nejrůznější koření. Dnes si ho nejčastěji vychutnáváme jako hlavní chod, který často nechybí při slavnostních příležitostech, symbolizuje totiž pohostinnost a vřelost.
Od chleba přes knedlíky po bramborovou kaši
Dnes existuje nespočet variant guláše. Je jídlem, které doslova vybízí k experimentování, však si také kuchaři nebojí vyhrát ani s ingrediencemi, ani s technikami. Recepty se liší region od regionu, a to v závislosti na tom, které suroviny jsou tam dobře dostupné. Někde se přidávají fazole, jinde místo hovězího masa vepřové, dobře známý je také buřtguláš nebo houbový guláš. Zatímco Maďaři guláš vaří spíš jako polévku, která nás překvapí svou řídkou kombinací i sladší chutí, u nás ho zahušťujeme a převládá v něm masová chuť. Rozdílná je také příloha, která se ke guláši servíruje. V Česku jsme zvyklí k němu přikusovat čerstvý chleba, případně ho podáváme s houskovým či karlovarským knedlíkem. A v již zmíněném Thajsku se servíruje netypicky s bramborovou kaší, jinak recept zůstává věrný tomu původnímu.
Zdroj: promotions.hu, regiony.rozhlas.cz, novinky.cz