Bohatý Francouz zapomněl v Česku poklad. Dodnes ho nikdo nenašel a přitom leží přímo na tomto místě
Česká republika je prastará země, která se může pyšnit bohatou historií. Téměř kamkoliv člověk vkročí, octne se v místě, ke kterému se váže nějaká legenda nebo pověst. Ty obecně sahají až stovky let zpět a často se jedná o záhady, které nikdy nikdo nevyřešil. Jedním z těchto kouzelných míst jsou Tiské stěny na Ústecku. Překrásná lokace, která člověka uzemní majestátem svých přírodních skalních útvarů. Svojí nádherou dokázala oslovit české i světové filmaře.
Česká republika se může pyšnit bezpočtem míst, které návštěvníka uchvátí svojí nenucenou přírodní krásou. Mnohá z těchto míst jsou však natolik kouzelná, že kolem nich lidé spřádají různé legendy, mýty a zkazky. Často se tak můžeme těšit z legend o zapomenutých pokladech či drahokamech. Nejinak je tomu i v případě Tiských stěn. Majestátní skalní útvary v sobě údajně skrývají poklad, který střeží skřítkové.
Tiské stěny aneb klenot Ústecka
Tiské stěny jsou pískovcové skalní město a přírodní památka, která se nachází poblíž obce Tisé v okresu Ústí nad Labem. U nás i ve světě jsou ojedinělé pro svojí rozlohu, stejně tak jako členitost a složitost svých skalních útvarů. Tiské stěny se nachází v nejzápadnější části Labských pískovců, přičemž leží nedaleko chráněné krajinné oblasti České Švýcarsko.
Jednotlivé vrcholky sloupů Tiských stěn se tyčí do výšky přibližně 70 metrů, nejvyšší bod oblasti se pak nachází v nadmořské výšce 613 metrů. Díky výskytu neobyčejných ptačích druhů, jako poštolka obecná či sokol stěhovavý, byly Tiské stěny navrhnuty jako ptačí oblast do soustavy Natura 2000.
Pokud byste se do Tiských stěn někdy chtěli vydat a nechat se okouzlit jejich krásou, můžete k tomu využít dvě naučné stezky, které se zde nacházejí. Nesou názvy Malé a Velké Tiské stěny, přičemž vstupy do oblasti se zde nacházejí taktéž dva. Tiské stěny jsou svojí výjimečnou stavbou skvělou destinací pro poznávací, rodinný výlet.

Skalní útvary, které oslnily filmaře
Kromě rodin s dětmi však Tiské stěny dokázaly oslovit mnohem širší skupiny zájemců. Svojí jedinečnou stavbou je toto skalní město perfektní lokalitou pro natáčení pohádkových filmů. V našich končinách tak v Tiských stěnách byla natáčena například scéna ze snímku Veselé vánoce přejí chobotnice z roku 1986. Z dalších českých snímků se tu pak natáčela například pohádka Pravý rytíř z roku 2016.
Ze zahraničních filmařů byl však Tiskými stěnami uchvácen především režisér Andrew Adamson. Ten se zde v roce 2005 rozhodl natočit Letopisy Narnie – Lev, čarodejnice a skříň. Režisér byl oslněn Tiskými stěnami v zimním období, protože celá oblast byla pokrytá vrstvou sněhu, což způsobilo, že působila skutečně magicky. Postava Lucinky ve snímku navštíví jeskyni fauna Tumnuse, kterou zde ve skalách můžete najít.

Tiské skály dle pověsti skrývají poklad
Tiské stěny jsou magickým místem zejména kvůli roztodivným skalním útvarům, které tu člověk může najít. V kamenných formacích zde můžeme nacházet tvary zvířat, postav či tváří. Ve spojitosti se skutečností, že se jedná o opravdu komplexní labyrint, tak tyto magické prvky daly vzniknout celé řadě fám a legend.
Dle pověsti v Tiských stěnách žijí trpaslíci, kteří zprvu ukázali lidem, kde mohou nalézt drahé kameny. Poté, co jim však lidé začali kutáním rozbíjet příbytky, se rozhodli, že lidé jsou moc chamtiví a poklad prý skryli hluboko pod zem. Každý, kdo se do Tiských stěn vydal, v nich pak zabloudil, protože mu zlí skřítkové strkali do kapes mámivé byliny, kvůli kterým přišel o rozum.
K oblasti se dále pojí další legenda o skrytém pokladu francouzského šlechtice jménem Leduquin. V dobách Velké francouzské revoluce sem prý šlechtic z Francie přinesl poklad, aby ho ve skalách skryl. Když ho však chtěl opět nalézt, údajně skalami bloudil tak dlouho, až přišel o rozum. Poklad tak zůstává někde mezi skalními formacemi dost možná stále skrytý.
zdroje: cs.wikipedia.org, novinky.cz, sever.rozhlas.cz