Tohle byl důchod české legendy Karla Gotta. Nezbyla mu z něj ani 1 koruna
Karel Gott byl jedničkou mezi tehdejšími československými zpěváky. Jeho hlas byl jedinečný, mnozí lidé dodnes vzpomínají na jeho písně. Svým zpěvem si proto vydělával miliony. Po dovršení důchodového věku pobíral starobní důchod. Vyrojily se však spekulace ohledně jeho důchodu.
Vydělával peníze, o kterých si jeho kolegové a kolegyně mohli nechat zdát. Nelze se proto divit, že se objevili spekulace o jeho astronomické výši důchodu. Někteří lidé ho považovali za lakomce, když si nechával vyplácet důchod. Pravda je však úplně jiná. Umělec celý důchod posílal na charitu.
Mohl cestovat i na Západ
Za minulého režimu bylo cestování na Západ pouze pro pár vyvolených. Mezi ně patřil i zpěvák Karel Gott. Koncertoval nejen v Čechách, na Slovensku a v zemích východní Evropy. Rovněž často vystupoval v tehdejším Západním Německu, kde byl velmi oblíbený.
Podle CNN Prima NEWS si tam v roce 1982 za jedno vystoupení účtoval spolu s doprovázejícím Orchestrem Ladislava Štajdla zhruba 160 tisíc korun československých. Felix Slováček tvrdil, že Karel Gott dostával polovinu celkového honoráře, což bylo 80 tisíc korun československých.
Kromě tehdejšího Západního Německa vystupoval také v dalších zemích Západní Evropy, například ve Francii, Velké Británii. Rovněž koncertoval v USA a Kanadě.
Milionové příjmy z prodeje desek
Navzdory vysokým honorářům významnou část zpěvákových příjmů tvořil také podíl na zisku z prodaných desek. A to nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí, zejména v tehdejším Západním Německu a v dalších německý mluvících zemích. Za každou prodanou desku dostával zhruba 30 haléřů. To mu při milionových prodejích u nás i v zahraničí zajišťovalo vysoký příjem.
Jaká byla výše Gottova důchodu?
Zpěvákovi příznivci očekávali, že jejich „božský Kája“ bude pobírat vysokou penzi. Nebyli však jediní, kdo měli toto očekávání. Karel Gott se však o výši své penze zdráhal hovořit. Nelze se proto divit, že se objevily spekulace, že prý Karel Gott pobírá starobní důchod zhruba ve výši 100 tisíc korun. Ony spekulace, které se šířily jako lavina.
Zlatý slavík se proto rozhodl udělat těmto nepravdám přítrž a promluvit o skutečné výši svého starobního důchodu. „Když jsem ve svých 65 letech získal nárok na penzi, byla její výše okolo 20 tisíc korun,“ uvedl pro blesk.cz.
Během následujících let se díky každoroční valorizaci důchod tohoto legendárního zpěváka mírně zvyšoval. Na sklonku svého života v roce 2019 jeho starobní důchod činil necelých 35 tisíc korun.
Důchod jako další zdroj příjmu?
Někteří lidé se domnívali, že starobní důchod patřil k dalším příjmům tohoto bohatého umělce. Velmi se však mýlili. Karel Gott si ze své penze nenechával ani jedinou korunu. Celý svůj starobní důchod posílal na charitu.
Daroval nejen svoji penzi
Několikanásobný Zlatý slavík měl velké sociální cítění. Svými penězi pomáhal tam, kde bylo třeba. Moc o tom nemluvil. V roce 2010 řekl pro denik.cz: „Charita se má dělat, ale nemá se o ní moc mluvit, příliš ji medializovat.“ Finančně podporoval nejen nemocnice a domy pro seniory. Rovněž přispěl na opravu historického mostu v Písku, který zničily v roce 2002 povodně.
Zpěvák však své peníze neposílal bez uvážení. Vybíral si, komu pomůže a komu ne. Požadoval nejen vědět, kam jím věnované prostředky jdou. Chtěl mít také jistotu, že všechny jím darované peníze dorazí tam, kam mají.
Kromě peněz věnoval také svůj talent i čas. Vystupoval na mnoha benefičních koncertech, kde celý svůj honorář dával na charitu nebo na obnovu historických památek. Například v roce 2000 koncertoval ve prospěch Nadace Vize 97. Celý výtěžek z koncertu byl věnován na obnovu pražského kostela svaté Anny na Starém Městě.
Zdroj: cnn.iprima.cz, msn.com/cs-cz, blesk.cz, denik.cz, idnes.cz