Tohle byl nejodvážnější herec socialismu. I Chuck Norris by se před ním rozbrečel a hledal psychologa
Když se někdo označuje za nejodvážnějšího, říká se mu, mimo jiné, také Nebojsa. A že takových Nebojsů mezi námi žije hodně.
I když často se pak v praxi ukáže, že mnozí jsou odvážní jen slovy, a když dojde na skutky, stáhnou se do ústraní. Ovšem na druhé straně i rétorická odvaha může ostatní povzbudit k činům.
Nejodvážnější herec socialismu
Tím nejodvážnějším hercem socialistické éry nebyl Čech, ale Slovák. Jmenoval se Ján Kroner mladší. Ten totiž v československé pohádce režiséra Júliusa Matuly Nebojsa hrál nebojácného chlapíka, který se na své cestě do světa postavil veškerým nástrahám. S nadsázkou lze říci, že i Chuck Norris by se před ním rozbrečel a hledal psychologa. Pokud tedy znáte vtípky o legendě z Walker Texas Ranger.
A jestlipak si na tuto pohádku ještě pamatujete? Dřevorubec Ondra, kterému pro jeho odvážnou povahu říkají Nebojsa, vyrazí do světa, protože chce jednak vysvobodit princeznu, a také se naučit bát. Neví totiž, co je to strach.
Při tomto putování ho doprovází zlodějíček Ferka, který je trochu zbabělý, trochu přitroublý, lakomý i líný, ovšem v podání Ondřeje Vetchého nelze říci jinak než skvěle ztvárněný. Dřevorubec Ondra si poradí jak s bandou loupežníků, tak se začarovaným mlýnem i ohnivou skálou. Nakonec se utká s kouzly zlého čaroděje, jenž krásnou princeznu zaklel. Jestlipak však Ondrova odvaha, důvtip a dobré srdce k jejímu osvobození postačí?
Pohádka Nebojsa je dobrodružná a napínavá, místy až trochu horrorová. Strašidelné jsou scény z mrtvého městečka i ze mlejna; anebo bouřka na začátku pohádky a také nápad s pohřebním vozem a zakletou princeznou, doprovázející hrdinovy kroky, je vynikající. I když pro malé děti asi nic moc. V pohádce Kronera nadaboval Zdeněk Podhůrský.
Dřevorubec Ondřej znovu před kamerou
A že je Janko Kroner skutečně nejodvážnějším hercem socialismu, to potvrzuje i další pohádka, kde se jako dřevorubec Ondřej objevil. V pohádce O statečném kováři, kterou podle předlohy Boženy Němcové Neohrožený Mikeš, natočil Petr Švéda, se po boku Pavla Kříže a Jiřího Knota vydá vysvobodit tři ztracené princezny. Tentokrát se však o silákově charakteru nedá mluvit. Dřevorubec Ondra s mlynářským pomocníkem Mikeše zradí. Ale tentokrát se nebojte vy – budou za to potrestání. Vzpomínáte jak?
Ján Kroner
Ján Kroner se narodil v Považské Bystrici v roce 1956. Je synovcem významného slovenského herce Jozefa Kronera. Janko Kroner byl dvakrát ženatý, s manželkou Adrianou má syna, režiséra Jakuba Kronera a s druhou manželkou Lenkou, herečkou, dceru Paulínu.
Jankova cesta k divadlu a filmu nevedla přímo. Nejprve studoval na střední průmyslové škole strojnické. Pak ale absolvoval VŠMU v Bratislavě, a tam získal titul magistr umění. Dvacet let byl členem Činohry Slovenského národního divadla. Kromě toho měl stálé angažmá v Poetické souboru Nová scéna a na Malé scéně STU. Ján Kroner se prosadil i jako moderátor a působí v dabingu.
Zradila ho psychika
Janko stál také v čele DivadlaA.ha. Jako ředitel však neunesl psychický nápor, zejména při shánění peněz pro divadlo, a zkolaboval. „Odchádzam v hlbokej depresii, pretože si myslím, že na Slovensku nie je o nekomerčnú kultúru záujem,“ říkal sklesle. Úmrtí jeho druhého tchána ho ještě víc zdeptalo, a nakonec Janko skončil na psychiatrii. I když léčba částečně zabrala, psychická choroba Jána Kronera byla silnější, než se zdálo. A v podstatě zničila druhé hercovo manželství. S hercem si nemoc tak zahrávala, že to s ním bylo jako na houpačce – jednou se choval normálně, podruhé s ním nebylo k vydržení. A tak s ním později už Lenka nedokázala žít.
Přestože se nám slovenský herec Ján Kroner mladší ukázal v pohádce o Nebojsovi jako odvážný chlapík, který se nebojí ani těch nejtemnějších sil, v jeho soukromí to tak nebylo. Musel se vyrovnávat s těžkými depresemi i ztrátou nejbližších.
Na TVGuru jsme pro vás připravili i životní příběhy dalších herců socialismu, například Jaromíra Hanzlíka.