Špagety Carbonara podle Čechů. Italové zoufají nad smetanou a rozvařenými vejci
Těstoviny Carbonara se v posledních letech staly jedním z nejoblíbenějších italských jídel v České republice. Není divu – kombinace křupavé slaniny, krémové omáčky a parmazánu je prostě neodolatelná. Mnoho Čechů si oblíbilo Carbonaru pro její zdánlivou jednoduchost přípravy. Stačí přece uvařit těstoviny, osmažit slaninu, smíchat vejce se smetanou a sýrem, vše spojit dohromady a máme hotovo, nebo ne?
Právě v této představě o snadné přípravě tkví kámen úrazu. Mnoho lidí si myslí, že Carbonara je tak jednoduchá, že ji zvládne opravdu každý. Bohužel realita je jiná. I když se Carbonara může zdát jako primitivní jídlo, její příprava vyžaduje dodržování určitých postupů a použití kvalitních surovin. Bez nich se z této italské klasiky stávají spíše těstoviny s ulepenou omáčkou, které jsou na hony vzdálené originálu.
Chyb při přípravě těchto chutných těstovin bývá hned několik
Použití smetany
Mnoho Čechů se dopouští kardinální chyby při přípravě těstovin Carbonara, a to přidáním smetany do omáčky. Pravé italské Carbonara smetanu vůbec neobsahují. Smetana totiž zcela mění konzistenci i chuť tohoto pokrmu. Omáčka se stává těžší, mastnější a ztrácí svou lehkost a jemnost. Smetana také překrývá delikátní chuť vaječné omáčky a slaniny, které jsou pro tento pokrm charakteristické. Pokud chcete dosáhnout autentické chuti a konzistence, vynechejte smetanu a držte se tradičních ingrediencí.
Volba levné slaniny
Další častou chybou je použití levné, nekvalitní slaniny místo pravé italské pancetty. Pancetta je nezbytnou součástí těstovin Carbonara a její kvalita významně ovlivňuje výslednou chuť pokrmu. Levné slaniny často obsahují více tuku, jsou méně chutné a nemají správnou strukturu. Pravá pancetta je vyrobena z vepřového bůčku, je nasolená, sušená a někdy i uzená. Má intenzivní, bohatou chuť a křupavou texturu po usmažení. Investice do kvalitní pancetty se rozhodně vyplatí, protože dodá těstovinám nezaměnitelnou chuť.
Přetažení vajec
Příprava vaječné omáčky je vlastně nejdůležitějším krokem při vaření těstovin Carbonara a mnoho lidí v tomto bodě chybuje. Nejčastější chybou je přetažení vajec, které vede k vysrážení a vytvoření hrubé, drobivé textury. Správná technika spočívá v rychlém a důkladném promíchání rozšlehaných vajec s horkými těstovinami mimo sporák. Pokud jsou vejce přetažená, omáčka ztrácí svou jemnost, stává se hrubou a drobivou a nepříjemně ulpívá na jazyku.
Vybírejte kvalitní suroviny
Základem přípravy pravé italské Carbonary je výběr kvalitních ingrediencí. Začněte s výběrem těstovin – ideální volbou jsou spaghetti, které mají správnou tloušťku. Zapomeňte na obyčejnou slaninu a sáhněte po italské pancettě nebo guanciale. Při výběru vajec se zaměřte na čerstvost – čím čerstvější, tím lépe, používají se pouze žloutky. A konečně, kvalitní sýr – zvolte parmazán nebo Pecorino Romano.
Vyhněte se vaření těstovin doměkka
Nejprve uvařte těstoviny do stavu al dente, jak je uvedeno na obalu, aby měly perfektní strukturu. Zatímco se těstoviny vaří, nakrájejte na malé kostičky pancettu nebo guanciale a opečte je na pánvi dokřupava, až pustí svůj tuk. V misce rozmíchejte čerstvá vejce s nastrouhaným sýrem a špetkou mletého černého pepře, čímž vytvoříte základ pro bohatou omáčku.
Jakmile jsou těstoviny uvařené, sceďte je, ale nezapomeňte si trochu škrobové vody ponechat stranou. Přidejte horké těstoviny do pánve s masem a rychle je promíchejte, aby se dokonale obalily v chutném tuku. Poté pánev sundejte z ohně a vlijte do ní vaječnou směs. Rychlým mícháním docílíte rovnoměrného rozprostření vajec a vytvoříte krémovou omáčku. Pokud je omáčka příliš hustá, přidejte trochu vody z vaření těstovin, abyste dosáhli té správné konzistence.
Servírujte s pepřem a sýrem
Carbonara je jídlo, které se musí podávat hned po přípravě, dokud je omáčka krémová a teplá. Naservírujte těstoviny na talíře a štědře posypte čerstvě nastrouhaným sýrem a černým pepřem. K těstovinám Carbonara se výborně hodí suché bílé víno.
Zdroj: Autor, toprecepty.cz, catandcook.cz