Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst maso? Odpověď vás překvapí
Přemýšleli jste někdy o tom, že byste se rádi stali vegetariány, ale obáváte se, jaké zdravotní dopady by to pro vás mohlo mít? Nebo se vám sice myšlenka zamlouvá, ale domníváte se, že byste si na tak velkou proměnu jídelníčku zkrátka nezvykli? Lidé, kteří maso přestali jíst nadobro, obvykle popisují několik hlavních změn, se kterými se setkali poté, co radikálně změnili životní styl.
Důvodů, proč se člověk rozhodně dát masu sbohem, existuje pochopitelně několik. Nejčastějším je pravděpodobně etika – jednoduše jednoho dne dojdete k přesvědčení, že se vám porážení zvířat za účelem konzumace nezamlouvá, a je obvykle vymalováno.
Dalším důvodem mohou být ekologické pohnutky. Živočišná výroba je totiž poměrně náročná, co se týče zdrojů, a zvlášť mezi vegany koluje oblíbená poučka, která říká, že z toho, co sežere jedna kráva, by se najedlo mnohem více lidí, než kolik by se jich nasytilo, kdyby spořádali onu krávu. Stejně jako všechno má ovšem i toto své „ale“.
Když vynecháte maso, připravte se na toto
Pokud se totiž rozhodneme masitou stravu nahradit spoustou exotických potravin a vysoce zpracovaných náhražek, dost možná planetě příliš neulevíme. Proto bychom se spíše než na avokáda měli soustředit na základní potraviny, které jsou obvyklé v našich zeměpisných šířkách.
Posledním důvodem jsou zkrátka chuťové preference. Jistě jsme všichni na základní škole měli alespoň jednoho spolužáka, kterému se z masa zvedal žaludek a jedl ho jen proto, že ho družinářka nutila.
Ať už se proto rozhodnete z jakéhokoliv důvodu, můžete očekávat, že vaše tělo prožije poměrně zásadní změny. Ty mohou být u každého trochu jiné, protože každý máme jiný metabolismus a také svůj jídelníček skládáme z jiných potravin. Jedná se tedy o výčet těch nejobvyklejších změn.
Mohou se dostavit zažívací obtíže
První věcí, která vás možná překvapí, je změna chuťových preferencí. Nejprve pravděpodobně budete prožívat lehké abstinenční příznaky, protože chuť, která se nachází v mase nebo různých instantních pokrmech, takzvané umami, je návyková. Bude proto nějakou dobu trvat, než si naleznete nové zdroje, které tuto potřebu nasytí. Po čase ale nejspíš zjistíte, že už na maso nemáte chuť, a pokud ho cítíte, jeho vůně vám zkrátka připadá divná nebo dokonce nepříjemná.
Po nějakou dobu se můžete potýkat také s lehkými zažívacími obtížemi. Podstatnou složkou jídelníčku většiny vegetariánů jsou totiž luštěniny, a ty, jak známo, nadýmají. Pokud je někdo vegetarián od dětství, už je na to pravděpodobně zvyklý, vašemu tělu ale nějakou dobu potrvá, než se na nové palivo adaptuje. A po tu dobu budete možná trpět nafouklým břichem. Nemějte strach, upraví se to.
Vynechat maso hubnutí nezaručí
Mnoho lidí také po přechodu na vegetariánskou stravu zhubne. Důvod je prostý, většinou začnou konzumovat tolik zeleniny, jako nikdy v životě, a potřeba obohatit svůj jídelníček o nové potraviny je většinou zavede do prodejny zdravé výživy. Není tomu tak ale vždy. Pokud se rozhodnete postavit svůj jídelníček na náhražkách masa ze supermarketu, jedná se prakticky o polotovary nebo fast food. Existují proto i vegetariáni, kteří naopak přiberou.
Poměrně obvyklý jev, který lidé po přechodu na vegetariánskou stravu popisují, je také příval energie. Zní to sice šíleně a spíše jako sugesce, ve skutečnosti to ale dává smysl. Tělo totiž potřebuje na strávení masa více času, než je tomu například v případě zeleniny. Proces trávení naše tělo zpomalí, a tak se po vydatném obědě často cítíme unavení a nejraději bychom si dali dvacet. Vyřazení masa z jídelníčku tak představuje poměrně významné odlehčení.
Zdroje: Autorský text, Jimejinak.cz, Vlasta.cz