Toma Cruise zklamalo natáčení v Praze. Nazval ji Debilovem a městu se pomstil ve filmu Mission: Impossible 4
Se slavným hercem Tomem Cruisem asi není radno si jen tak zahrávat. V sériích Mission: Imbossible figuruje nejen jako hlavní herecká postava, ale také jako producent. Do čtvrtého dílu vložil nemálo vlastních peněz a jako hlavní natáčecí místo opět zvolil Prahu. Ovšem v roce 1995 údajně označil Cruise naše hlavní město za „debilov“. Co se tehdy stalo?
Čtvrtý díl špiónské série Mission: Impossible opět ohromil spoustou kaskadérských scén, kdy např. Tom Cruise v roli Ethana Hunta šplhá po mrakodrapu a jednou rukou visí za okenní sklo. Herec měl samozřejmě jištění a scéna je digitálně upravená, ovšem ve skutečnosti se Cruise opravdu vydal na špičku věžáku sám a visel ve výšce 518 metrů.
Už první díl slavného thrilleru se natáčel v Praze a nejinak tomu bylo u čtvrté série z roku 2011 s názvem Mission: Impossilbe – Ghost Protocol. Scény s hercem Joshem Hollowayem, který si ve filmu zahrál agenta Hanawaye, se kompletně natočily na pražském Hlavním nádraží. Sám Tom Cruise si Prahu před začátkem natáčení pečlivě prohlédl. Navštívil nejen pražské vršovické nádraží, ale zajel i do bývalé čističky vod v Bubenči. Výlet si pak udělal i na Pražský hrad a ubytování měl v té době zajištěno v centru Starého Města.
Praha nás oškubala, řekl Cruise zahraničním médiím
Při natáčení prvního dílu Mission: Impossible v roce 1995 se ale američtí tvůrci potýkali s nepříjemným problémem. Podle Aktuálně.cz označil Cruise Českou republiku de facto za debilov. Uvedl to v jejich rozhovoru režisér Václav Marhoul, který se o celém natáčení akčního filmu vášnivě rozpovídal. Tom Cruise podle Marhoula řekl, že je v Česku stále komunismus a nedají se tu točit filmy. Celý problém vznikl na základě finančních problémů, kdy měl Úřad vlády poskytnout filmařům prostory Lichtenštejnského hradu a Karlova mostu za 80 tisíc korun na den. Tehdejší ministr Igor Němec, který v té době vedl Úřad vlády, měl tuto částku údajně změnit na 580 tisíc korun na den. A to se samozřejmě Cruisovi ani celému natáčecímu týmu vůbec nelíbilo.
„V jednu chvíli nám bylo řečeno, že pokud nepodepíšeme papíry do 16 hodin, tak lokalitu nedostaneme. Měli jsme dojem, že přešli od komunismu ke zběsilému kapitalismu bez jakéhokoli zmírnění,“ řekla tehdy v rozhovoru pro zahraniční časopis Vanity Fair reklamní agentka filmu Katherine Orfloff. A ani Tom Cruise Českou republiku nešetřil. Jakmile se po dotočení prvního dílu vrátil do Spojených států, v rozhovorech do médií řekl, že je jako filmaře Praha oškubala: „Pro filmaře, kteří uvažují o natáčení v nádherné Praze, mám vzkaz: Neobtěžujte se,“ řekl naštvaně.
Problém byl u Úřadu vlády. Barrandov přitom nabízel doplacení rozdílu
Igor Němec se každopádně proti této situaci ohradil s tím, že 580 tisíc korun je regulérní cena za pronájem pražských prostor a je udána podle platného sazebníku. Ten se ale podezřele změnil právě před příjezdem amerických filmařů. Nicméně filmové studio Barrandov tehdy Úřadu vlády nabídlo, že rozdíl 2,5 milionu korun za filmaře doplatí. Na to však úřad nepřistoupil. To se přitom amerických tvůrců v té době zastal i prezident Václav Havel.
Celá situace, kdy mělo Česko doslova „sedřít Američany z kůže“, měla později neblahé následky pro státní kasu. Havel se dokonce snažil naše vládní úředníky omluvit tím, že nepochopili význam nepřímých zisků, kdy by Praze natáčení slavného filmu přineslo nemalé peníze. Filmové štáby by se totiž ubytovaly v hotelech, fanoušci by poblíž natáčecích míst obědvali, jen aby kouskem oka zahlédli slavné herce, a toto všechno by mělo příznivý vliv na českou turistickou ekonomiku.
Pomsta Toma Cruise?
Čtvrtý díl Mission: Impossible – Ghost Protocol se však navzdory „starým křivdám“ opět natočil v Praze, a to i přesto, že tentokrát měla Praha představovat ruskou Moskvu. Většina záběrů představujících ulice ruské Moskvy totiž pochází právě z Prahy. Interiér a některé exteriéry Kremlu jsou ve skutečnosti Pražským hradem. Můžeme si toho všimnout například ve scéně, kdy hlavní agent Ethan Hunt prochází údajnou dvoranou u Kremlu. Tajný vagon organizace IMF pak zase stojí na Vršovickém nádraží. Také scéna, kdy Cruise utíká před svými pronásledovateli oknem, byla natáčena v Praze.
Možná to můžeme brát za jakousi nepřímou pomstu filmařů, kdy kvůli finanční aféře z roku 1995 udělali z naší milované Prahy ruský Kreml. Zajímavostí také je, že štáb musel natáčení filmu v jednu chvíli přerušit kvůli ohlášení bomby pod Hlávkovým mostem. Čtvrtý díl utržil celosvětově 695 milionů amerických dolarů, čímž se stal do té doby nejvýdělečnějším dílem série.
Zdroje: abicko.cz, csfd.cz, aktualne.cz, dotyk.cz, primacool.cz, ct4.cz