Tomáš Holý se k herectví dostal náhodou. Odhalení jeho hrdinského skutku přišlo až po jeho smrti
Tomáš Holý, ikona českého dětského herectví, zaujal diváky svou autentičností a nezapomenutelnými rolemi. Jeho vystupování a herecký talent z něj učinily jednu z největších dětských hvězd tuzemské kinematografie sedmdesátých a osmdesátých let. Jeho životní cesta byla však nečekaně ukončena tragickým úmrtím v mladém věku.
Tomáš Holý se narodil 17. března 1968 v Praze a vyrůstal v Nuslích. Jeho neplánovaný vstup do světa filmu přišel v roce 1976, když jeho strýc, rekvizitář ve filmovém štábu, přivedl sedmiletého Tomáše na natáčení komedie Marečku, podejte mi pero! (1976). Jeho talent a bezprostřednost si okamžitě vysloužily pozornost režiséra Oldřicha Lipského.
Tomáš Holý se stal nejoblíbenějším dětským hercem své doby. Jeho nejvýraznější rolí byla postava Vaška ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), režírovaných Marií Poledňákovou. Dále se objevil v titulech jako Ať žijí duchové! (1977), Prázdniny pro psa (1980), Lucie, postrach ulice (1984) či Na Pytlácké stezce (1979). Celkem si zahrál v sedmnácti filmech, přičemž většinu záběrů zahrál na první klapku.
Tomáš Holý byl známý svým pozitivním přístupem a schopností bavit štáb svými vtipy. Během natáčení Jak vytrhnout velrybě stoličku se údajně sblížil s Františkem Němcem, který hrál jeho filmového otce. Režisérka Marie Poledňáková vzpomíná na Tomášův zájem o detaily scény a to, že často chtěl vidět záběr ve hledáčku kamery.
„Byl velmi pozorný a často se zajímal, jak se na scénu dívá kameraman. Jestli bude v detailu nebo celku a jak se bude stříhat,” zavzpomínala režisérka. Své honoráře z dětských rolí po Sametové revoluci vybral a daroval je strýci, který jej k filmu dostal. Splnil mu tím životní sen – dostat se do Ameriky. Poslední měsíce svého života strávil po boku začínající zpěvačky Lucie Bílé.
Tomáš Holý tragicky zemřel 8. března 1990 v Polevsku ve věku 21 let, kdy havaroval s jedním se svých přátel. Zajímavostí je, že kromě jeho úspěchů na filmovém plátně prokázal i hrdinství ve skutečném životě, když zachránil svou kamarádku Moniku Kvasničkovou před utonutím, což zůstalo tajemstvím až do doby po jeho smrti.
Zdroje: Krajské Listy, Dotyk, ČSFD