Toto by měl vědět každý o zdraví kloubů ve vyšším věku
Klouby dokážou člověka bohužel pěkně potrápit. V průběhu života jsou namáhány prakticky neustále, a tak bychom jim měli věnovat dostatečnou péči.
Obzvláště to platí ve vysokém věku. Pohybové ústrojí starších jedinců toho zažilo opravdu hodně, navíc obvykle nedisponuje tak rychlou a kvalitní regenerací. Přesto by ani lidé v důchodu neměli věšet hlavu. Existuje celá řada způsobů, jak si udržet klouby zdravé i ve vysokém věku.
Dostatek pohybu je klíčem ke zdraví (nejen) kloubů
Nejeden lékař vám potvrdí, že pohyb patří k základním pilířům pevného zdraví. Jedná se například o skvělou prevenci cukrovky druhého typu. Velmi často se taktéž skloňuje jeho pozitivní vliv na srdce a cévní systém. To ale zdaleka není všechno. Hýbat byste se měli i z toho důvodu, abyste udrželi vaše klouby zdravé.
Existuje zde pouze malý háček, jenž je však naprosto logický. Pokud máte problémy s pohybovým aparátem, raději se vyhněte náročným aktivitám. Obzvláště sporty, ve kterých se prudce a často mění směr vašeho pohybu, mohou dát kloubům pořádně zabrat. Například florbal, tenis, házená, lyžování, basketbal nebo v poslední době stále populárnější ricochet nemusí být dobrou volbou. Mezi nejlepší aktivity pro vaše klouby patří naopak plavání, bruslení na kolečkových bruslích (musíte však perfektně zvládat techniku), chůze, jízda na kole či rotopedu nebo jóga. A jak je to s během? U něho velmi záleží na několik faktorech. Rozhodně se vyhněte tvrdým povrchům. Místo běhání ve městě se raději vydejte na rovnou zatravněnou půdu, nebo si najděte nejbližší okruhy s měkkým povrchem. Zrovna tak se obloukem vyhněte sprintům či běhu ve výrazně kopcovitých krajinách. Raději preferujte regenerační klus, při němž se můžete bedlivě soustředit na techniku.
Udržujte si váhu
Na sociálních sítích i v novinách se v poslední době rozmáhá jakýsi boj za to, že je v pořádku mít nadváhu. Samozřejmě je pravda, že by nikdo neměl nikoho soudit podle vzhledu. Proti tomu se nedá nic namítnout. Každý by si měl hledět svého a jakákoliv agresivní rétorika proti silnějším lidem absolutně není na místě. Není však pravda, že je nadváha neškodná. Rapidně totiž zvyšuje riziko celé řady onemocnění – například cukrovky nebo srdečních chorob. Vyšší váha je taktéž spojena s častějším výskytem kloubních problémů.
Dodržujte pitný režim
Aby byly klouby řádně lubrikovány, měli byste pravidelně doplňovat tekutiny. Sladkým limonádám se raději vyhněte. Nejlepší volbou je obyčejná voda nebo mléko, které je zároveň narvané vápníkem. Pokud máte laktózovou intoleranci, můžete si pořídit bezlaktózové. Rostlinné náhražky mléka nemusí být vždy špatnou volbou, avšak někdy jsou plné přidaného cukru a navíc postrádají klíčové minerály. Vybírejte je tedy pečlivě.
Dbejte na správné držení těla
Sedíte v židli tím způsobem, že vaše křivky připomínají paragraf? Váš pohybový aparát vám za to příliš nepoděkuje. Trénujte tedy správné držení těla.
Přestaňte s kouřením
O škodlivosti kouření toho bylo napsáno již mnoho. Proto vás asi nepřekvapí, že má negativní vliv i na stav kloubů a kostí. Nežádoucí je i pasivní kouření, kdy neúmyslně vdechujete cigaretový dým jiné osoby.
Hlídejte si jídelníček
Pokud se potýkáte s bolestí kloubů, zařaďte do vašeho jídelníčku potraviny s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin (lněná semínka, rybí tuk), vápníku (mléčné výrobky, mák) a kolagenu (lze sehnat ve formě potravinových doplňků.
Zábavná zajímavost nakonec
Víte, kolik má člověk v těle kloubů? Na tuto otázku neexistuje konkrétní odpověď. Odborníci se totiž stále přou o to, jaká je vůbec definice slova kloub. Většina tvrdí, že jde o jakékoliv místo, kde se stýkají dvě kosti. Najdou se však i specialisté, kteří říkají něco jiného. Podle nich jsou klouby pouze místy, kde se dvě kosti setkávají a zároveň se pohybují. Nakonec se tedy můžete setkat s údaji, že máme kloubů buď více než 100, nebo kolem 350.
Zdroje: chytrazena.cz revmaticke-nemoci.cz medcz.com