Toto české město má nejkrásnější knihovnu. Musíte ji vidět

Tato knihovna patří mezi skutečné skvosty barokní architektury v Česku. Historický komplex budov ze 16. století byl původně jezuitskou kolejí a je jedním z největších stavebních celků v Evropě.

Mnozí tuto knihovnu považují za vůbec nejkrásnější knihovnu světa. Za její stavbou a výzdobou stojí totiž takoví věhlasní stavitelé, sochaři a malíři, jako byl Domenico Orsi, Kilián Ignác Dientzenhofer, Petr Brandl či Matyáš Bernard Braun. Mezi 27 tisíci starými tisky najdete v těchto honosných prostorách takové poklady, jako například spisy věhlasného astronoma Johanese Keplera i s jeho vlastním věnováním přátelům, děkanovi a dalším profesorům pražské univerzity. V této vzácné budově vyučoval Albert Einstein a několikrát si zde zahrál Wolfgang Amadeus Mozart. Historický fond obsahuje vzácné rukopisy, historické listiny a dokumenty, a také inkunábule, tedy první tištěné knihy. Vedle historického a moderního fondu jsou zde také studovny, ideální pro studenty, badatele nebo kohokoli, kdo hledá klidné místo k objevování nových informací a ke studiu. Prohlídka této knihovny je skutečně fascinujícím zážitkem. Má to jenom jeden drobný háček.

Klementinum v Praze
Budova pražského Klementina sídlí v samém srdci Starého Města nedaleko Karlova mostu v Praze Zdroj Shutterstock

Namažte si „pod koleny“

Pokud si chcete prohlédnout třeba Barokní knihovní sál s unikátními freskami a vzácnými glóby, Národní knihovnu České republiky s několika miliony svazků z různých oblastí kultury, vědy a literatury, nebo si užít krásný výhled z Astronomické věže s významnou historickou observatoří z 18. století, zvažte dobře svůj zdravotní stav. Turistické trasy po tomto historickém komplexu jsou totiž vzhledem k velkému množství schodišť možné procházet pouze na vlastní nebezpečí. Jen na věž totiž vede 172 schodů a výtah není k dispozici. Celková rozloha areálu je víc než 19 tisíc metrů čtverečních. Prohlídková trasa navíc není bezbariérová. Tento raně barokní jezuitský areál pojali jeho tvůrci skutečně velkoryse, takže po staletí nepotřeboval žádné větší stavební zásahy. Součástí areálu byla škola, později univerzita, knihovní sál, letní refektář, matematický a hudební sál. Víte, kde se nejkrásnější knihovna světa nachází? Jsme v budově pražského Klementina v samém srdci Starého Města, nedaleko Karlova mostu.

Barokní prostory Klementina
Barokní knihovní sál je pokryt unikátními freskami a stropními výmalbami Zdroj Shutterstock

Jedna z nejstarších meteorologických stanic v Evropě

Unikátní je Klementinum také tím, že se tady už od roku 1775 měří meteorologická data, a tak máme v Praze nejdelší souvislou řadou meteorologických pozorování v Evropě. Navíc je Klementinum jednou z nejstarších meteorologických stanic na světě. Další zastávkou prohlídkové trasy je Meridiánová síň s dobovými astronomickými přístroji ve 2. poschodí Astronomické věže, kde se návštěvníci mohou seznámit s původními astronomickými přístroji, jako například historickými dalekohledy. Z jejího vrcholu už tři sta let shlíží obr Atlas, nesoucí na ramenou nebe plné hvězd.

Do Zrcadlové kaple na koncert klasické hudby

Barokní knihovní sál v Klementinu je jedním z nejkrásnějších historických knihovních prostor na světě. Otevřen byl v roce 1722 a obsahuje tisíce starých svazků, především teologických textů. Sál je známý svými freskami na stropech, které znázorňují alegorie věd a umění. Knihovna je stále funkční a obsahuje mnoho cenných rukopisů a starých tisků. Dalším vzácným prostorem je Zrcadlová kaple, známá svým bohatým barokním dekorem a využíváním zrcadel, která opticky zvětšují prostor. Dnes se zde pořádají koncerty klasické hudby.

Nechat se unést barokem můžete i o Štědrém dnu

Klementinum je nejen významným historickým a kulturním centrem, ale také jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Praze. Před pár lety prošlo velkou rekonstrukcí. Na jedné straně došlo k modernizaci tohoto památkového objektu, na druhé pak k zachování historického rázu místa. Nově přibyl přednáškový sál, galerijní prostory, knihkupectví či moderní kavárna.
Vstup do některých prostor je možný pouze s průvodcem. Otevřeno je zde celoročně, a to i o vánočních svátcích včetně Štědrého dne a dále pak Silvestra a Nového roku. Základní vstupné stojí 380 korun, rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti pak 810 Kč.

Zdroje: prague.eu, www.viewprague.cz, www.hrady-zamky-cr.cz

Redaktor: Hana Raiskubová