Toto české město vás okouzlí nejkrásnějším barokním náměstím
V malebném podhůří Bílých Karpat leží na moravském Slovácku královské město, které je jedním z nejstarších na Moravě. Je spjato s jménem Jana Amose Komenského a plné historických památek. Turisty uchvacuje i náměstí s krásnými barokními a klasicistními budovami.
Pokud milujete objevování historických měst a máte rádi jejich poklidnou atmosféru, pak určitě nevynechejte město ve Zlínském kraji na pomezí Moravy a Slovenska známé svou bohatou historií, sahající do vrcholného středověku. Je jedním z nejstarších na Moravě, první písemná zmínka pochází už z roku 1140. Později jej král Přemysl Otakar II. povýšil v roce 1272 dokonce na královské. Leželo totiž poblíž důležité obchodní stezky. To s sebou přineslo privilegia, jako právo konání trhů, osvobození od placení mýta a právo na městskou samosprávu, což podporovalo jeho rozvoj v obchodní a kulturní centrum regionu. Jen málokteré město oplývá tak bohatou historií, lidovou kulturou, tradicemi a folklórem, jako právě toto místo, tyčící se nad řekou Olšavou.
Pohnutá historie je spjatá s tehdejšími Uhrami
Jeho název odkazuje na blízkost hranic s tehdejšími Uhrami, dnešním Maďarskem. Díky jeho poloze při jihovýchodní hranici království se stalo také důležitým strategickým bodem. Město totiž chránilo Moravu před vpády z jihovýchodu, zejména během osmanských výbojů a dalších konfliktů s uherskými Bočkajovci či Tatary. Plnilo funkci hraničního pevnostního města, které prošlo mnoha válečnými útrapami, a tak postupně ztrácelo a zase nabývalo na významu. Bylo také svědkem mnoha historických událostí od husitských válek až po boje během Třicetileté a Napoleonských válek. Toto město je známé také jako jedno z možných rodišť „Učitele národů“ Jana Amose Komenského. Nachází se v něm i stejnojmenné muzeum věnované životu a dílu tohoto světově uznávaného pedagoga, evropského humanisty a filozofa novověku. Možná už budete vědět, že jde o malebný Uherský Brod.
Město, které bylo svědkem historických událostí
Město je dnes oblíbeným turistickým cílem především díky svým historickým památkám a kulturnímu dědictví, ale i vinařské oblasti v okolí a uchvacující přírodě Bílých Karpat. Rostou v nich jedinečné druhy divokých orchidejí, jako jsou vstavače a tořiče, které se v takovém množství nevyskytují nikde jinde na světě. Uherský Brod měl v minulosti také významnou německou a židovskou komunitu, aktivní především v kupeckém řemesle.
Německá i židovská stopa
Město je tak známé svou synagogou a židovským hřbitovem. Synagoga byla přestavěna a nyní slouží jako kulturní centrum a výstavní prostor. Když zavítáte do centra Uherského Brodu, přivítá vás pohled na čtvercové náměstí s řadou barokních a klasicistních architektonických památek. Jedním z nich je klášter dominikánů s kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo řada měšťanských domů. Bohatou historii města reflektuje také radniční budova z 18. století, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie či morový sloup, připomínající epidemii cholery v roce 1757. Význam města oživila železnice, která byla do Brodu přivedena koncem 19. století.
Co nesmíte v „Brodečku“ minout?
Kromě Muzea Jana Amose Komenského se zde pořádají pravidelné kulturní akce, jako jsou folklórní slavnosti, koncerty nebo výstavy. Kolem Masarykova náměstí jsou v dlažbě umístěny mosazné cedulky, připomínající významné události ve městě. Na jihu a severu historického jádra dodnes uvidíte zbytky hradeb, jediná dochovaná brána tvoří vstup do Muzea J. A. Komenského. Mezi nejcennější památky se řadí v jádru gotický kostel Mistra Jana Husa a barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie podle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho.
Za historií pálenek i místním pivem
Už zdálky vás přivítají věže kostela Nanebevzetí Panny Marie s vzácným obrazem Černé Madony. Městským jádrem vás provede naučná stezka. A pokud máte rádi slovácký folklór, zavítejte do nedalekého Vlčnova, dějiště každoroční Jízdy králů, která je staletým zvykem připomínajícím zbabělý útěk uherského krále Matyáše Korvína po prohrané bitvě na Moravě. V Brodu je také neobvyklé Muzeum lidových pálenic nebo uherskobrodský pivovar, kam můžete zavítat třeba po návštěvě místního moderního aquaparku.
Zdroj: www.cojevbrode.cz/historie, www.aktualne.cz,