Toto je nejkrásnější česká přehrada – víte, kde ji hledat?

Patří k jedné z nejkrásnějších a nejoblíbenějších rekreačních lokalit Orlických hor. Nachází se východně od města Žamberk a nabízí krásné přírodní scenérie i pestré možnosti sportovního vyžití.

Ročně sem zavítají tisíce návštěvníků. Na své si tady přijdou rodiny s dětmi, milovníci turistiky, cyklistiky i pěších procházek. Kochat se tady můžete čistou přírodou, hlubokými lesy a všeobjímajícím klidem. Zkrátka ideální místo pro relaxaci, zábavu, ale i dobrodružství.

Historie přehrady

Řeka Divoká Orlice byla po staletí opravdu hodna svého jména. Stačilo, aby v Orlických horách zapršelo a na dolním toku se museli potýkat s velkou vodou. Katastrofické povodně, které zničily majetek lidí žijících v jejím okolí, přišly v letech 1840, 1846, 1862 a 1888. Není tedy divu, že se o stavbě přehrady začalo uvažovat už na přelomu 19. a 20. století. O místě, kde by měla být vybudována, se však dlouho vedly spory. Mluvilo se o třech lokalitách, a to nad Nekoří, u Potštejna a u Klášterce nad Orlicí. Na základě geologického průzkumu se nakonec rozhodlo pro první variantu. Název Pastviny získala vodní nádrž podle obce, která byla z větší části přehradou zaplavena.

Pohled na vodní nádrž Pastviny
Vodní nádrž slouží jako ochrana proti povodním k výrobě elektrické energie i k rekreaci Zdroj Shutterstock

Hráz z kamene

Přehrada Pastviny se začala budovat v roce 1933 a její stavba trvala pět let. Nakonec úřady rozhodly pro kamennou hráz, a to z jednoduchého důvodu: chtěly dát práci více lidem. V té době totiž nastupovala hospodářská krize a na stavbu kamenné hráze bylo zapotřebí daleko větší množství dělníků, než u té betonové, kterou už tehdy projektanti začali preferovat. Hráz je oblouková a vysoká 31 metrů. Kochat se odtud můžete na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu, která je asi 7 kilometrů dlouhá a má plochu 110 hektarů.

Největší elektrárna

Přehrada Pastviny neměla sloužit jen jako ochrana proti povodním, ale i k výrobě elektrické energie. Její součást proto tvoří vodní elektrárna, která byla v době svého vzniku, tedy v roce 1938, největší přečerpávací elektrárnou na území tehdejšího Československa. Postavit se kvůli ní musela ještě jedna hráz, vyrovnávací, která je nezbytná pro vyrovnání špičkového provozu vodní elektrárny. Její hráz leží asi kilometr níže po toku.

Vodní nádrž Pastviny s lodičkami
Na své si tady přijdou především milovníci vodních sportů Zdroj Shutterstock

Ráj pro milovníky vodních sportů

Dnes přehrada slouží i k rekreačnímu využití. Na jejích březích se nachází množství chat a chatových osad, hlavně v létě tady ožívají autokempy, penziony a tábořiště. Přehradu využívají milovníci koupání a nejrůznějších vodních sportů, ať už jde o vodní lyžování nebo potápění. Vypůjčit si můžete také lodičku nebo šlapadlo, oblíbenou atrakcí se v poslední době staly elektrolodě, které nabízí řada půjčoven. Věnovat se tady můžete i rybaření.

Pěšky i vlakem

Okolí Pastvinské přehrady je kouzelné a nabízí mnohé přírodní krásy. Obdivovat tady můžete lesnaté kopce i skalní útvary. Všude kolem vedou turistické trasy, nechybí ani naučná stezka, která vás seznámí s historií samotné přehrady, s její stavbou i přírodními zajímavostmi. Celé přehradní jezero zvládnete obejít za zhruba čtyři hodiny. Cestu si ale můžete zkrátit vláčkem Pastviňáčkem, který jezdí kolem přehrady. Během jízdy se v něm dozvíte mnoho zajímavostí z historie přehrady.

Na koloběžce i na lyžích

Na své si přijdou také cyklisté, v okolí se totiž nachází mnoho značených cyklostezek, které vás zavedou přímo k přehradě a do jejího okolí. Projet to tady můžete i na terénních koloběžkách, sjezd z hřebenů Orlických hor až k údolní přehradě v Pastvinách bude tím správným adrenalinovým dobrodružstvím. Jakmile vás přehrada začne nudit, můžete vyrazit do nedalekých Českých Petrovic, které nabízí široké možnosti trávení volného času celý rok. Milovníky sněhu lákají hlavně na zimní sporty.

Zdroj: kudyznudy.cz, idnes.cz, prehrada-pastviny.cz

Redaktor: Šárka Nádeníčková