Toto je nejtajemnější česká jeskyně. Kdysi se zde odehrál krvavý masakr
Na území České republiky se nachází mnoho zajímavých jeskynních systémů. Málokterý je ovšem tak tajemný a vzbuzuje tolik otázek jako Býčí skála, která se nachází v CHKO Moravský Kras.
Býčí skálu na mapě naleznete severně od Brna. Nejedná se přitom o „tuctovou“ jeskyni, protože je v některých ohledech skutečně výjimečná. Po Amatérské jeskyni, která se nachází rovněž v CHKO Moravský kras, jde o druhý nejdelší jeskynní systém v ČR. Jeho celková délka přesahuje 18 km. S tímto místem je navíc spojena řada záhad. Některé zdejší nálezy jsou děsivé a tajemné zároveň. Co se zde v dávno minulých dobách odehrávalo?
Halštatské krvavé rituály
Býčí skála poskytla mnoho archeologických objevů. Mezi nejzajímavější patří bronzová soška býčka, která zde byla nalezena v roce 1869. Samotný název jeskyně se k ní ovšem nevztahuje, neboť je starší než tento objev. Soška byla jistě zajímavým nálezem, nicméně nejtajemnější objev byl učiněn o několik let později, a to „otcem moravské archeologie“ Jindřichem Wankelem.
Wankel zde původně objevil paleolitické sídliště, tedy sídliště ze starší doby kamenné, načež v roce 1872 učinil objev z nejděsivějších. Kromě mnoha běžných i vzácných předmětů totiž našel v tzv. Předsíni 40 lidských koster, a to převážně mladých žen, z nichž některým chyběla hlava či ruce a nohy. Nález vzbudil mnoho otázek. Dnes se sice mluví o rituálním pohřbu z doby halštatské (starší doba železná), existují ovšem i hypotézy o povražděné kupecké karavaně.
Převažující názor říká, že bylo v Býčí skále pohřbeno či pohřbíváno několik význačných osobností tehdejší společnosti, která bývá spojována především s Kelty. Mluví se i o několika generacích velmožů. Ti však nebyli pohřební sami, ale doprovázela je početná skupina osob, jež byly obětovány. Možná měly zemřelé doprovázet na onen svět. Tento zvyk je ostatně známý i z dalších částí světa, dokonce existoval i v počátcích staré sumerské a egyptské civilizace.
Mohlo by vás zajímat: během druhé světové války se v Býčí skále nacisté pokoušeli vybudovat skrytou továrnu na letecké motory. Než byl však zahájen provoz, válečný konflikt naštěstí skončil.
Návštěva Býčí skály
K Býčí skále se váže řada pověstí, z nichž některé jsou starší než samotné nálezy. Dodnes se tu prý dějí poněkud zvláštní věci. Údajně se tu ozývají výkřiky, bývá zde slyšen zpěv a objevují se záhadná světla. Jeskyní protéká Jedovnický potok, který dokresluje zdejší tajuplnou atmosféru. Někteří jedinci tu prý vnímají negativní energii. Pokud byste se chtěli přesvědčit, zda je na těchto zkazkách něco pravdy, můžete tak učinit pouze několik dní v roce.
Býčí skála, jež v minulosti možná patřila k největším svatyním ve střední Evropě, totiž není pro veřejnost přístupná. Využít je ovšem možné dny otevřených dveří, z nichž ty nejbližší jsou plánovány na červen příštího roku (2025). Už nyní si tedy můžete naplánovat zajímavý výlet. Proč není jeskyně veřejnosti přístupná častěji? Jedná se totiž o jedno z největších zimovišť netopýrů v České republice. Přesto se zde výjimečně konají i koncerty nebo vystoupení.
Mohlo by vás zajímat: tajemné prostory nitra Země a jedinečná akustika jeskyní přitahovala lidi odedávna. Paleolitickým lovcům tak např. nesloužily jen jako příbytky, ale odehrávaly se tu také nejstarší lidské happeningy, které mohla doprovázet hra na píšťaly ze zvířecích kostí, bubnování na krápníky, stejně jako lidský tanec a zpěv.
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Jeskynní komplex se nachází v Národní přírodní rezervaci Býčí skála, a to mezi městem Adamov a obcí Křtiny. Pro turisty mohou být zajímavé nejen zdejší krasové jevy a jeskyně, ale také široká škála rostlinných druhů. Lze sem tedy bez problémů vyrazit i v době, kdy bude Býčí skála nepřístupná pro veřejnost. I tak je tu k vidění mnoho přírodních krás. Navíc se v blízkém okolí nachází i zajímavá lidská díla jako např. Františčina huť, jež je známá také jako Stará huť u Adamova.
Zdroje: Býčí skála, Český rozhlas, iDnes, Wikipedia