Toto je nejdeštivější město Česka: Šokující statistiky, které překonávají rekordy
Česká republika je zemí plnou překvapení, a to platí i pro počasí. I když se může zdát, že naše malá země uprostřed Evropy nemůže nabídnout žádné extrémní výkyvy, opak je pravdou. Česko skrývá mnoho míst, kde počasí překonává rekordy a šokuje i ty nejzkušenější meteorology.
Nejdeštivější místo se ukrývá v Čechách
Vítejte v Bílém Potoce – místě, kde deštníky a pláštěnky rozhodně nejsou zbytečným luxusem. Tato nenápadná obec na Frýdlantsku totiž drží pozoruhodný rekord. S průměrnými ročními srážkami 1705 mm se pyšní titulem nejdeštivějšího místa v České republice. Pro srovnání, celorepublikový průměr činí pouhých 680 mm.
Bílý Potok je malá obec ležící na samém severu Čech, v těsné blízkosti polských hranic. Nachází se na okraji malebných Jizerských hor, které jsou proslulé svou divokou přírodou a hustými lesy. Právě geografická poloha hraje klíčovou roli v množství srážek, jež se na oblast snáší. Bílý Potok leží totiž v takzvaném srážkovém stínu Jizerských hor.
Vlhký vzduch přicházející od Atlantiku naráží na horské masivy a je nucen stoupat vzhůru. Při výstupu se ochlazuje a vodní pára kondenzuje, což vede k vytváření oblačnosti a častým srážkám. Zatímco na hřebenech hor se mraky „vyprší“, v Bílém Potoce to na obyvatele lije o sto šest.
Déšť zde dosahuje až trojnásobku celorepublikového průměru
Historie obce sahá až do středověku, kdy byla součástí frýdlantského panství. Dnes zde žije kolem 300 obyvatel, kteří jsou na své deštivé prvenství patřičně hrdí. Koneckonců, není to jen tak ledajaký rekord. Nejde totiž jen o nejvyšší průměrné srážky, ale i o absolutní maximum naměřené v Česku. Ten rekord drží nedaleká osada Jizerka, kde bylo v roce 1926 zaznamenáno neuvěřitelných 2220 mm srážek. To je více než trojnásobek republikového průměru!
Častý déšť s sebou přináší i jisté komplikace. Místní se musí potýkat s rozbahněnými cestami, podmáčenými zahradami a zvýšeným rizikem povodní. Řeka Smědá, která Bílým Potokem protéká, se po vydatných srážkách dokáže pořádně rozvodnit a napáchat nemilé škody. Obyvatelé jsou však na tyto situace zvyklí a dokáží se s nimi vypořádat. Ostatně, žít v nejdeštivějším místě Česka není pro každého.
Povodně jsou tady častým jevem
Když se nad Bílým Potokem zatáhne obloha a spustí vydatný déšť, řeka Smědá, protékající středem obce, se může během chvíle proměnit v dravý živel, který si razí cestu krajinou a nic ho nezastaví. Voda se valí ulicemi, zaplavuje sklepy, přízemí domů a ničí vše, co jí přijde do cesty. Následky takových povodní bývají obrovské – poškozené domy, zničený nábytek, odplavená auta a promáčené zahrady. Škody šplhají do milionů korun a jejich odstranění zabere dlouhé týdny a měsíce.
Asi nejhorší situace v novodobé historii Bílého Potoka nastala během povodní v roce 2010. Tehdy řeka Smědá vystoupala z břehů a doslova pohltila celou obec. Voda sahala místy až do výše prvního patra domů, lidé byli evakuováni a mnozí přišli o veškerý svůj majetek. Následky této katastrofy se podařilo odstranit až po několika letech usilovné práce a díky finanční pomoci státu i veřejnosti.
Místní obyvatelé si ale na časté srážky a jejich dopady již zvykli a naučili se s nimi žít. V obci byla vybudována řada protipovodňových opatření, která mají za úkol zmírnit následky případných povodní. Podél řeky Smědé vyrostly ochranné hráze a zábrany, které mají zabránit vylití vody z koryta.
V kritických místech byly instalovány moderní měřicí stanice, které neustále monitorují hladinu řeky a v případě nebezpečí včas varují obyvatele. Důležitá je také pravidelná údržba a čištění koryta řeky od naplavenin a popadaných stromů, aby voda měla v případě povodní volnou cestu a nehrozilo riziko vzniku nebezpečných hrází.
Zdroj: Autor, denik.cz, wikipedia.org