Toto je podle vědců datum, kdy Slunce exploduje a skončí život na Zemi
Otázka konce světa trápí lidstvo snad od nepaměti. Nyní to vypadá, že se vědci přiblížili zjištění, jak a kdy k němu skutečně dojde. Je velmi pravděpodobné, že naprostá apokalypsa bude souviset se zánikem Slunce. To v daleké budoucnosti exploduje, což bude pro planetu Zemi znamenat zkázu.
Slunce existuje přibližně 4,6 miliardy let. To podle aktuálních zjištění znamená, že se nachází zhruba v polovině svého životního cyklu. Za dalších 5 miliard let totiž nejspíš vyčerpá svou zásobu vodíku a hélia. Následkem bude exploze této životně důležité obří hvězdy.
Po explozi několikanásobně zvětší svůj objem a stane se z něho RGB (Red Giant Branch). Již jen tento proces má být přitom natolik intenzivní, že poměrně vážně hrozí, že smete i Zemi. Nakonec se poté Slunce stane takzvaným bílým trpaslíkem.
Ze Slunce se stane mlhovina
Nejnovější studie, kterou provedl mezinárodní tým astronomů, prokázala, že až 90 procent všech hvězd, mezi které Slunce také patří, skončí svou existenci jako planetární mlhovina. Tento pojem popisuje fázi, kdy se ze žhnoucího červeného obra postupně stává bílý trpaslík.
Až donedávna ale vůbec nebylo jisté, zda tento osud čeká také Slunce, protože někteří vědci se domnívali, že není dost masivní na to, aby z něj mlhovina mohla vzniknout.
K ověření této domněnky byl proto vytvořen speciální stelární datový model. Ten dokáže životní cykly jednotlivých hvězd poměrně přesně předvídat. Zmíněný model dostal jméno „Planetary Nebula Luminosity Function“ a byl použit k předpovídání jasnosti pro hvězdy různých hmotností a stáří.
Lidstvo se zániku Slunce nedožije
Verdikt je jasný – Slunce je na spodní hranici hmotnostního limitu, aby se z něho mlhovina mohla stát. Protože se ale do této skupiny vešlo „s odřenýma ušima“, pravděpodobně se nebude jednat o příliš oslnivou a zářící mlhovinu.
„Když hvězda zemře, vyvrhne do prostoru hmotu plynu a prachu známou jako její obálka. Obálka může být až poloviční, než je hmotnost hvězdy. Tím se odhalí jádro hvězdy, které v tomto bodě života hvězdy běží bez paliva, nakonec se vypne a zemře,“ popsal proces vzniku mlhoviny astrofyzik Albert Zijlstra z University of Manchester.
Co to bude znamenat pro lidstvo? Nejspíš vás vyděsí a potěší zároveň, že všechny okolnosti nasvědčují tomu, že vůbec nic. V tu dobu už totiž nejspíš civilizace na planetě Zemi nebude existovat a dost možná ani žádná další forma života.
Život po zkáze hvězdy je teoreticky možný
Podle odhadů totiž lidstvu zbývá zhruba jedna miliarda let existence. Slunce totiž každou miliardu let zvýší intenzitu svého záření zhruba o deset procent, a tak se postupně podmínky na planetě stanou pro život nevhodnými. Voda se vypaří a povrch planety bude příliš horký, než aby se na ní dalo žít. Člověka tak v budoucnosti nejspíš čeká boj o život spojený s hledáním cest, jak přesídlit na jinou planetu.
Nějaká forma života by ale přece jen možná zachována být mohla. Existují totiž zatím nepříliš dobře prozkoumané případy, kdy některá kosmická tělesa přežila zánik své hvězdy, přestože k tomu podle dosavadních předpokladů dojít nemělo.
Například asteroidy a prachové disky, a snad dokonce i některé planety, mohou obíhat kolem bílých trpaslíků – tedy kolem hvězd, které prošly fází červeného obra a nyní pomalu chladnou, jak uvádí text České astronomické společnosti.
Je tedy možné, že také ve Sluneční soustavě existuje možnost zachování života po zániku planet v době, až Slunce exploduje. Pravděpodobně by se ale i tak jednalo o pouze velmi ojedinělé a primitivní formy života.
Zdroje: Techfocus.cz, Astro.cz, Veda.instory.cz, Dotyk.cz