Tajemství vitality a pevného těla po padesátce: Pilates vás dostane do formy
Ženy starší padesáti let se nemusí vzdávat sportu kvůli příznakům menopauzy. Naopak. Gynekologové těmto ženám dokonce sportovat vyloženě doporučují. Ženy v menopauze by se totiž měly snažit udržovat se fit. Právě sport jim může pomoci období menopauzy zvládnout. Nejlepší je pak pohyb, u kterého vydržíte.
Najít sport, který vás bude bavit, nemusí být běh na dlouhou trať. Záleží hlavně na pravidelnosti a poradit se můžete i u svého gynekologa či praktika. Právě gynekologové svým pacientkám často radí zařadit do svého života během období menopauzy pohyb, který je ideálně spojený s protahováním. Věnovat se mu pak máme alespoň dvakrát týdně. Pro menopauzu je tedy nejlepší sport, který je vytrvalostní a posiluje tak činnost srdce. Zároveň díky němu může žena spálit kalorie a zpevnit svalstvo. Příkladem uvádíme např. běh, rychlou chůzi, plavání nebo cyklistiku.
Tělo protahujte alespoň dvakrát týdně
Doktoři ženám po padesátce doporučují zejména pilates. Toto cvičení se v mnohém podobá józe. U starších žen může zlepšit nejen fyzické, ale i duševní zdraví. Díky pravidelnému cvičení pilates posílíme pánevní dno, což je skvělé jako prevence případné inkontinence. Bude se nám lépe spát a budeme také lépe zvládat stresové situace. Pilates je totiž aktivní a zároveň uklidňující cvičení – zlepšuje tělu jeho pružnost, rovnováhu a cviky se soustředí zejména na oblast břicha a svaly středu těla. Protahovat bychom se dle lékařů měli alespoň dvakrát týdně a zrovna pilates je pro to ideální.
Pilates schvalují lékaři i pro své prokazatelné účinky na celkovou pohodu člověka. Jednou z velkých charakteristik pilates je jeho jemný a kontrolovaný přístup, který respektuje křehkost kloubů u žen po menopauze. Spojuje tělo a duši a navíc se při cvičení můžete setkat s dalšími podobně smýšlejícími ženami.
Menopauza neznamená, že musíte zpomalit
Během menopauzy samozřejmě prodělává ženské tělo spoustu změn. Změnu byste tak měli udělat i ve svém dosavadním životě. Po padesátce je o to důležitější dbát na zdravý životní styl a poctivý pitný režim. Hormonální změny ovlivňují u žen po padesátém roku nejen hustotu kostí, ale také náladu. Je jasné, že po aktivní stránce se tyto ženy cítí slabší. Pravidelný trénink je pak to nejlepší, jak proti únavě bojovat. Bojíte se, že vás cvičení přestane bavit nebo že po pár týdnech ztratíte motivaci? Najděte si pro pilates „sparing partnera“. Ve dvou se to vždy lépe táhne a navzájem se pak budete v pravidelném cvičení podporovat.
Fyzická aktivita blahodárně působí na psychiku díky vyplavování endorfinů. Pohybem si navíc udržujeme svalovou hmotu. „V neposlední řadě si díky pohybu žena snadněji udrží optimální váhu, čímž předchází mnohým dalším zdravotním rizikům,“ uvádí gynekolog Pavel Turčan. Podle něj jsou ženám v menopauze nejčastěji doporučovány kromě pilates i sporty jako je běhání nebo cyklistika. Pokud by se chtěly ženy věnovat jen cvičení na posilovacích strojích, je lepší kombinovat ho alespoň s pravidelným protahováním.
Proč je pilates ideální pro starší ženy?
Tento sport je vynikajícím způsobem, jak posílit svalstvo, které vlivem stárnutí ochabuje. Je založen na několika principech: správném dýchání, soustředění, centrování, kontrole, přesnosti a pravidelnosti. Pilates je opravdu velmi návykový a rozhodně vás bude bavit. Joseph Pilates, autor metody, řekl, že po deseti sezeních pocítíte rozdíl. Po dvaceti si všimnete rozdílu a po třiceti si už toho, jak jste se změnili, všimne každý. Stojí za to to vyzkoušet.
Zdroje: kantodesign.fi, dumzahrada.cz, zdraviamy.cz