Toto náměstí krásou překoná Staroměstské. Najdete ho v tomto zapadlém městečku
Pokud by se vedla diskuze o tom, jaké české náměstí je nejkrásnější, velmi často by bylo skloňováno zejména to Staroměstské v Praze. Zdaleka se však nejedná o jediné, které svou velkolepou krásou dokáže sebrat dech turistům ze všech koutů světa. Velmi půvabnými náměstími se mohou pyšnit i města jako Telč (náměstí Zachariáše z Hradce), Nové Město nad Metují (Husovo náměstí), Frýdlant (náměstí T. G. Masaryka), Olomouc (Horní náměstí) nebo České Budějovice (náměstí Přemysla Otakara II.). V žádném případě byste nicméně neměli v tomto výčtu zapomínat ani na náměstí Míru, za kterým se můžete vydat do Mělníku. Zkrášluje ho úctyhodná dominanta, ve které po staletí sídlili tamější radní.
Mělník by měl navštívit každý, kdo se zajímá o historii českého státu
Mělník se rozprostírá ve Středočeském kraji, jehož je součástí. Najdete ho pouze asi 30 kilometrů od Prahy. V jeho útrobách se střetává velkolepá řeka Labe s ikonickou Vltavou.
Toto město se může pyšnit velice pestrou minulostí. První historické zmínky o osídlení oblasti, v níž dnes leží, pocházejí již z období neolitu – tedy mladší doby kamenné. Podle Kosmovy kroniky byl zdejší kmen Pšovanů připojen ke knížectví rodu Přemyslovců sňatkem Bořivoje s Ludmilou – dcerou posledního známého pšovského knížete Slavibora. Pokud se alespoň trochu zajímáte o dějiny českého státu, jistě víte, jak významnými osobnostmi Bořivoj s Ludmilou jsou. Jen pro připomenutí, Ludmila je babičkou svatého Václava, kterého dokonce dlouhodobě vychovávala. Tato významná žena mimochodem pochází přímo z Mělníka. Údajně se narodila na hradišti Pšov, které v 10. století nahradilo nové kamenné hradiště Mělník.
Název Mělník se poprvé objevil na denárech – stříbrných mincích, které se používaly jako platidlo. Nechala je zde kolem roku 1000 razit kněžna Emma, která byla ženou knížete Boleslava II.
Uprostřed královského věnného města se skrývá mnoho perel
Jednou z nejzajímavějších částí Mělníku je zcela bezpochyby náměstí Míru. Nachází se na něm celá řada skvostů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Mezi nejvýznamnější architektonická díla patří například radnice, budova banky, kapucínský klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků, Hotel U Zlatého beránka, kašna se sousoším Vinobraní, městské domy zvané U zlatého hroznu a Zlatá hvězda nebo stavby s popisnými čísly 2, 3, 4, 5, 6, 8 či 16.
Jedna z nejkrásnějších radnic v České republice
Dominantou náměstí Míru v Mělníku je tamější radnice. Je složena ze tří objektů, které byly původně samostatné: historické radnice a dvou dómů (levého domu se zadními křídly a pravého domu se zadními křídly). Na obou stranách od středu se vyskytuje dvojice gotických arkýřů, z nichž levý býval součástí původní kaple. Na budově můžete vystopovat prvky gotiky, renesance, baroka, klasicismu i moderní architektury. Takovou pestrostí se nemůže pochlubit příliš mnoho dalších staveb.
Nad vstupem se nachází romantický balkón s litinovým zábradlím, nad nímž se hrdě leskne městský znak. Na obou stranách můžete narazit na půvabné barokní štíty se sdruženými okny. Nad trojúhelníkovým štítem je potom mohutná věž s jehlancovou střechou s hodinami.
Na místě dnešní radnice kdysi stála rychta, v níž sídlil úředník zvaný rychtář. V jejích vnitřních prostorech se nacházela kaple sv. Jakuba a kaple sv. Barbory.
Zdroje: mistopisy.cz wikipedia.org ticmelnik.cz