Nesprávné třídění odpadu se může prodražit. Kartony se zbytky šťávy do papíru nepatří
Pokud budete nesprávně třídit odpad, může vás to doslova zruinovat. Hrozí vám totiž vysoká pokuta. Do běžného odpadu nepatří spousta věcí. Některé z nich by vás možná ani nenapadlo házet jinam. Vyhazovat se do modrého kontejneru na papír nesmí ani kartonové obaly se zbytkem šťávy. Kvůli podobnému skutku můžete přijít o tisíce korun. V nejhorším případě rovnou o miliony.
Co se týče třídění odpadu, patří Česká republika v Evropě mezi mistry. Recyklace má pak pro svět nejen ekologický význam, ale také ekonomický. Jedna taková tuna vytříděného odpadu totiž uspoří cca 50 % energie a 100 tisíc litrů vody, které bychom jindy potřebovali k výrobě papíru ze dřeva. Recyklací PET lahví šetříme ropu, která by se jinak použila na výrobu nových plastů. Jak a kam přesně odpad vyhazovat, se učí už malé děti na základních školách. Znáte ale všechna pravidla třídění?
V Česku platí zákon o třídění odpadu
Od roku 2021 platí v České republice zákon o třídění odpadu, který s sebou přinesl i spoustu novinek. Změna se týkala zejména třídění bioodpadu, který se už pár let musí třídit do zvláštních kontejnerů. Zákon se týká firem i běžných fyzických osob. Pokud bychom bioodpad vyhodili mezi klasické odpadky do směsné popelnice, mohli bychom od státu dostat obrovskou pokutu. Jestliže máme doma velké množství bioodpadu, je vhodné pořídit si na zahradu kompostéry. Získáme díky tomu kvalitní organické hnojivo, a navíc zabráníme tomu, aby se bioodpad rozkládal někde jinde a zbytečně tak do vzduchu uvolňoval skleníkový plyn.
To stejné platí i pro olej. Vyčištěnou nádobu od oleje sice můžeme vyhodit do tříděného odpadu, pokud se nám však lahev od oleje umýt nepodaří, nemá v kontejneru na plasty co dělat. V takovém případě by měla být vyhozena rovnou do směsného odpadu. Samotný zbylý olej můžete rovněž vylít na kompost, ovšem jen v malém množství. Litry oleje by na kompostu mohly zavařit hlavně zemině. Snadno totiž kontaminují podzemní vody.
Pokuty jsou vysoké, neriskujte
Za nesplnění povinnosti odděleného sběru bioodpadu hrozí jak fyzickým, tak právnickým osobám vysoké pokuty. Stačí když do popelnice na plast vyhodíte krabici od pizzy a už vám hrozí pokuta až dvacet pět milionů korun. Když se vám navíc podaří vyhodit třeba kousek nedojedeného jídla do hnědé popelnice na bioodpad a uvidí vás policista, může se vám dostat pokuty až deset milionů korun v soudním řízení. Povinné třídění bioodpadu je důležitým krokem k ochraně životního prostředí a udržitelnému hospodaření s odpady.
Vysoká pokuta hrozí i za tzv. černou skládku, kdy úmyslně odkládáte svůj odpad mimo sběrná místa a kontejnery k tomu určené. Město Krnov má pro tyto činy vystavenou i vyhlášku, ve které jasně stanovuje nakládání s odpady: „Pokud kdokoliv odloží ke kontejnerům na odpady třeba starý nábytek nebo velký karton od televize a jiné krabice, porušuje zákon o odpadech a hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun,“ uvedla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb.
Víte, do jakého kontejneru patří použité pleny?
Odložili jste koberec vedle popelnice? Hrozí vám pokuta až padesát tisíc korun. Všechen tento nevyužitý odpad dělá nepořádek v okolí a starý nábytek rozhodně nepatří na ulici, ale do sběrného dvora. Popeláři nemají povinnost pohozené předměty odvážet, takže pokud správce objektu viníka nepřistihne, musí nechat nepořádek uklidit na své náklady.
Použité dětské pleny pak rozhodně nepatří do modrého kontejneru na papír. Měli byste je samostatně zabalit do igelitového sáčku a vyhodit do směsného odpadu – tedy do černé či šedé popelnice. Co se týče kosmetiky, v ideálním případě je nejlepší slít zbytky tekutin a vyhodit je do směsného odpadu. Plastové obaly pak do žlutého kontejneru. Kontrolovat třídění odpadu je ve výsledku velmi složité. Vše začíná u člověka a jeho naučených zvyklostí. I na třídění odpadu se ale dá zvyknout. Ve skutečnosti nám toto třídění zabere jen minimum našeho volného času.
Zdroje: ireceptar.cz, krnov.cz, ecoservis.eu