Tradiční česká dobrota se vrací: Tento recept byl zapomenutý, ale nyní trhá rekordy

Pokud neznáte tento jednoduchý skvělý recept z kuchyně našich babiček, měli byste zbystřit. Postačí k němu jen minimum surovin a dá se využít na sladko i naslano. Chce to sice malinko zručnosti, až jej ale ochutnáte, rozhodně jej zařadíte do svého jídelníčku.

Domácí je domácí, říkávaly vždycky naše babičky. A měly recht. Že je poctivá strava základ, platí snad odjakživa. Tento recept, který se pod různými názvy objevuje v několika regionech jižní Moravy, ale i jinde v Čechách a na Moravě, patří k zlatému fondu poctivých kuchařek. Dá se využít třeba k propečené kachně s červeným zelím, výtečný je ale i jako sladký oběd, třeba jako doplněk k husté fazolové polévce. Stačí jen povidla, mletý mák s cukrem a pořádná porce horkého sádla na pomazání. Jeden háček to ale přece jenom má.

„Erteple a zelé, živobytí celé…“

Musíte totiž „vychytat“ nejen druh brambor, slováckým nářečím erteplí, které tvoří základ tohoto prastarého pokrmu, ale i roční období, v kterém toto jídlo připravujete. Když totiž zvolíte brambory moc sypké nebo mladé, čerstvě po vykopání, budou se špatně strouhat nebo se budou při strouhání a válení placek nepříjemně lepit. A když se do tohoto pokrmu pustíte na jaře, kdy už brambory po zimním uskladnění nejsou úplně v kondici a budou vodnaté, těsto se vám bude roztékat a trhat. Bude pak potřeba o to více mouky, abyste hmotu udrželi pohromadě, takže výsledkem bude tuhá, ne příliš chutná placka. Ta správná doba na přípravu je totiž právě teď. Kolem Vánoc a v lednu, kdy jsou brambory vyzrálé tak akorát.

Bramborové placky pečené nasucho
Patenty se pečou na sucho na pánvi a po upečení se ihned potírají horkým sádlem aby neztvrdly Zdroj Shutterstock

Co folklorní region, to jiný název

Už víte, o kterém starém receptu, který byl dlouho tak trochu pozapomenutý a nyní prožívá minimálně na jižní Moravě renesanci, je řeč? Své o tom ví třeba hospodyňky na Moravském Slovácku kolem Kyjova a Vracova a na Podluží kolem Břeclavi, kde se těmto na sucho upečeným bramborovým plackám říká různými způsoby. Však jsou místní patrioti schopní kvůli názvům tohoto oblíbeného pokrmu dětí i dospělých vjet si někdy i pořádně do vlasů. Patenty, přesňáky, laty, a o kousek dál na jihozápadním Slovensku, kde je také znají, zase lokše, to vše jsou názvy pro bramborové placky, které musí být před pečením tak natenko vyválené, aby přes ně bylo vidět až do Vídně. Aspoň tak to kdysi říkávaly babičky na Slovácku. Laty jsou pak jemné, měkké a chutné.

Vesnická dobrota, pečená na kamnech

Ty toto tradiční páteční jídlo, kdy se na vesnicích držel v souladu s křesťanským pojetím života půst od masa, pekly sice na rozžhavených kamnech, k jejich přípravě ale dnes postačí i dobrá pánev se silným dnem. V opačném případě by se mouka příliš připalovala a zamořila dýmem celou kuchyň. A jak tedy na to? Do těsta nepotřebujete ani tuk či drahá vejce, ani máslo. Stačí den dopředu uvařit ve slupce hrnec brambor, oloupat je a nechat odstát do druhého dne, aby se naležely a dobře strouhaly na jemném struhadle. Do těsta se totiž opravdu dávají jen brambory a hladká mouka, a to v poměru zhruba 4:1. Poměr ale můžete upravit podle kvality brambor. Pokud bude těsto řídké a bude se vám lepit na ruce, přisypte ještě trochu mouky. Pokud chcete zhruba 20 placek, budete potřebovat asi kilogram brambor a 250 gramů mouky. Pak už stačí toto dvou surovinové těsto jen přisolit a můžete se pustit do míchání.

Bramborová lokša se zelím
Na Slovensku se tomuto pokrmu z vařených strouhaných brambor říká lokše Podávají se často i naslano jako příloha Třeba s dušeným zelím či cibulkou a pečenou kachnou Zdroj Shutterstock

Chce to jen trochu „hochmesu“

Obě suroviny se solí důkladně promíchejte rukama. Až budete mít hotový pevný bochník těsta, vytvořte z něj hada o průměru zhruba 7 centimetrů, a nakrájejte jej na menší kousky, každý o šířce 3 centimetry. Každý kousek pak vyválejte na pomoučeném vále a ihned upečte na rozpálené pánvi nasucho. Placka by měla být tlustá maximálně 2 milimetry. Těsto rychle řídne a trhá se, a tak je potřeba počínat si velmi obratně. Ideálně tento pokrm připravujte ve dvou, kdy jeden válí placky a druhý peče a potírá sádlem. Placky pečte z obou stran, dokud se na nich nezačnou objevovat tmavší skvrny. Trvá to velmi krátce, asi minutu až dvě z každé strany. Ještě horkou placku potřete vždy rozpuštěným sádlem a ukládejte je na sebe. Nakonec hotové patenty, laty, přesňáky nebo lokše potřete povidly a posypte mákem smíchaným s mletým cukrem v poměru 2:1. Pokud je podáváte jako přílohu například k dušenému zelí, potřete je rovněž po upečení sádlem a složte do vějířku, aby se na talíři lépe krájely.

Zdroje: olomouc.rozhlas.cz, www.kyjovskypatent.cz, www.epochtimes.cz

 

Redaktor: Hana Raiskubová