Tragédie ve žluté chatě Miloše Kopeckého: Zrekonstruovaný mlýn pamatuje velké neštěstí
K nadšeným chalupářům patřil také oblíbený herec Miloš Kopecký. Jeho venkovské stavení ale vůbec nebylo obyčejné a tuctové – u obce Křemže v jižních Čechách si vyhlédl starý mlýn, který nádherně zrekonstruoval a dal mu přívětivě žlutou fasádu. Historie tohoto místa ale vůbec přívětivá nebyla – ba naopak byla spíš hodně děsivá.
Herec Miloš Kopecký byl dlouhá léta spokojený v Praze a žádné útočiště na vesnici nehledal. Během života se ostatně čtyřikrát oženil a mluvilo se i o řadě jeho milenek, takže typ na víkendové chalupaření s rodinou to rozhodně nebyl. Vše se zlomilo až po jeho poslední svatbě, kdy konečně našel tu pravou – baletku Janu Křečkovou.
Sňatek proběhl tajně, mimo oči veřejnosti, a zamilovaný pár si pro něj vybral nenápadnou obec Křemže.
„Kdybychom se brali na Staroměstské radnici, to by bylo jízlivých řečí. A tak nás oddali v Křemži na národním výboru,“ vysvětlila později Křečková.
V téhle malebné vísce se Kopeckému natolik zalíbilo, že se začal poohlížet po nějakém vhodném víkendovém stavení. A nakonec našel – starý, dlouho neobývaný mlýn na okraji obce, který ale měl své nepopiratelné kouzlo. A představitel doktora Štrosmajera z Nemocnice na kraji města se rozhodl, že si ho opraví.
Výhodná koupě
Červený mlýn, jak se stavení dodnes nazývá, byl k mání velmi levně a herec ho v roce 1967 koupil za pouhých 40 000 československých korun. Pak se dal do náročné rekonstrukce. Rozlehlé obdélníkové stavení u lesa dostalo novou střechu z pálených tašek, velkou práci dala nová fasáda i venkovní obložení oken.
Před vchodovými dveřmi je kryté zádveří, kde mohl vášnivý kuřák Kopecký kouřit schovaný před deštěm i sluncem. I vnitřní prostory herec opravil a udělal z Červeného mlýna místo, kde trávil rád nejen víkendy, ale pravidelně i většinu léta. A místní lidé si ho rychle oblíbili.
Jezdily sem za ním i různé návštěvy – například sexuolog Miroslav Plzák, scenárista Jiří Melíšek, zpěvák Waldemar Matuška nebo televizní hlasatelka Anna Wetlinská.
Kolem mlýna se často potulovali také různí zvědavci, kteří chtěli aspoň zahlédnout svého oblíbeného herce, a tak neváhali dokonce i nakukovat do oken. Ale Kopecký se naučil vyřešit to s nimi raz dva – a s humorem sobě vlastním. Na tyhle nezvané „čumily“ prý jednoduše vystrčil z okna své herecké pozadí.
Děsivá historie mlýna
Až po hodné době se Miloš Kopecký od sousedů dozvěděl, jaká je historie jeho oblíbeného vesnického útočiště. Ti to věděli už dávno, ale při koupi to Kopeckému nikdo neřekl, aby si obchod náhodou nerozmyslel.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=122095437542046446&id=61551393384640&ref=embed_post
V domě totiž ve 40. letech došlo ke strašlivé tragédii. Starý mlýn tehdy obývala rodina se čtyřmi dětmi. Muž ale byl duševně nemocný a jedné noci se rozhodl svou ženu brutálně zavraždit – vzal sekeru a uťal jí hlavu. Následně zavraždil ještě i jedno ze svých dětí. A pak se oběsil.
Kvůli tomu se místní obyvatelé tomuto domu dlouhá léta vyhýbali a šuškalo se, že v něm straší. Kopecký se ale historkám o strašidlech jen smál a tvrdil, že na žádná nevěří – svůj mlýn miloval a jezdil na něj s chutí dál. Až do roku 1995, kdy kvůli bipolární poruše skončil v psychiatrické léčebně v Bohnicích. O rok později zemřel.
Krásné stavení v Křemži zdědila jeho manželka Jana. Dlouho jí ale nezůstalo – záhy nato milovaný dům svého muže prodala. V roce 2015 pak stavení opět měnilo vlastníka, protože jeho majitelka skončila v exekuci. I přesto ale lidé z Křemže s láskou dodnes vzpomínají na jeho předchozího pána, Miloše Kopeckého.
Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, dotyk.cz