Trápí vás v zimě plíseň a mušky v květináči? Tato snadná eko metoda vás jich rychle zbaví
S příchodem zimy se péče o pokojové rostliny trochu mění. Dlouhé dny bez slunečního světla, suchý vzduch z radiátorů a často i změna frekvence zalévání mohou způsobit, že se vaše rostliny začnou potýkat s problémy, které během léta ani nezaregistrujete. Klasickými zimními nepřáteli rostlin jsou bílá plíseň na povrchu substrátu a maličké mušky poletující kolem květináčů. Pokud jste s nimi už měli tu čest, víte, jak otravné mohou být. Naštěstí ale existuje jednoduchý trik, díky kterému obnovíte správnou rovnováhu v květináčích, a to bez použití chemických prostředků.
Bílá plíseň je projevem houbových spor, které se na povrchu květináče objeví nejčastěji v zimních měsících. Tento povlak je většinou neškodný pro rostlinu samotnou, ale rozhodně nevypadaá ani nevoní příliš hezky. Plíseň na povrchu substrátu se vytváří kvůli několika faktorům, mezi které patří buď přílišná vlhkost, nedostatečný přísun světla nebo nedostatečné větrání místnosti. Když k těmto faktorům přidáte suchý vzduch v místnosti, máte dokonalou živnou půdu pro tyto nezvané hosty. Ideální podmínky pro růst plísně vznikají příliš častým nebo nadměrným zaléváním. Ačkoliv rostliny potřebují vláhu, nadbytek vody v substrátu způsobuje, že kořeny nemohou dostatečně dýchat a začnou se vytvářet podmínky pro růst plísně. Proto je důležité nastolit rovnováhu mezi vlhkostí a vzdušností půdy. Čím častěji budete zalévat, tím více se plíseň bude tvořit – obzvláště pokud zaléváte bez ohledu na potřeby rostliny a množství světla, které má.
Jak se zbavit plísně, když se objeví?
Pokud zjistíte, že se na substrátu začala objevovat bílá plíseň, můžete vyzkoušet velmi jednoduchý, ale účinný trik bez potřeby hned sáhnout po silných chemických prostředcích. Ve většině případů postačí odstranit povrchovou vrstvu substrátu, v které se plíseň usadila. Tím eliminujete největší koncentraci houbových spor. Následně omezte zálivku, během zimy totiž většina rostlin potřebuje zalévat mnohem méně než v létě. Před každým zaléváním zkontrolujete vlhkost substrátu tím, že strčíte prst do zeminy asi do hloubky dvou centimetrů. Pokud je půda suchá, rostlinu zalijte. Pokud je vlhká, ještě pár dní počkejte.
Jak na malé mušky v květináči
Mušky, které rády poletují kolem květináčů, jsou většinou smutnice. Jsou velmi drobné a rády kladou vajíčka do vlhkého substrátu, v kterém se následně líhnou larvy. Právě tyto larvy jsou pro květiny nebezpečné, mohou totiž napadat kořeny rostlin. Tyto malé škůdce přitahuje právě vlhkost, a proto se často objevují tam, kde bývá substrát přemokřený. V případě, že se smutnice objeví, nebo abyste jim předešli, omezte zálivku na minimum. Pomoci si můžete i tím, že postavíte rostlinu na místo, kde se častěji větrá a povrch substrátu promícháte s trochou hrubého písku, čímž snížíte vlhkost povrchu a odradíte mušky od kladení vajíček do květináče.
Zázračná pomoc z kuchyně
Dalším jednoduchým a velmi účinným trikem je použít mletou skořici. Skořice má totiž přírodní antifungální vlastnosti, což znamená, že dokáže potlačit růst plísní, které milují vlhkost. Nasypte malé množství mleté skořice přímo na povrch substrátu, kde se plíseň nejčastěji tvoří. Skořice zabrání šíření plísně a její aromatické látky navíc odpudí mušky, které by se jinak pokusily naklást vajíčka do vlhkého substrátu. Nemusíte se bát, že by nějak škodila rostlině – skořice je naprosto bezpečná a navíc ekologická alternativa k chemickým přípravkům, které byste jinak mohli použít. Opakujte tento postup přibližně jednou za měsíc, nebo kdykoliv se začne plíseň znovu objevovat.
Další tipy, jak udržet rostliny zdravé během zimy
Aby rostliny v zimě nestrádaly, nejlepší je umístit je blízko oken, kde je přirozené světlo, a květináče pravidelně otáčet, aby se k rostlině dostávalo světlo rovnoměrně. Pokud je vzduch v místnosti velmi suchý, používejte zvlhčovače vzduchu nebo pravidelně rostliny mlžte. Nevystavujte je ani velkému průvanu nebo prudkému střídání teplot. Ačkoliv většina rostlin má ráda čerstvý vzduch, prudké změny teplot jim v zimě nesvědčí. Místnosti větrejte pravidelně, ale tak, aby rostliny nebyly přímo v proudu studeného vzduchu.
Zdroje: gardenersworld.com, planetnatural.com, plantura.garden