Tuto vzácnou kometu uvidíte jen jednou za život. Kde ji v Česku spatřit v nadcházejících dnech
Už v září astronomové vydali zprávu, že budeme moci v říjnu pouhým okem sledovat jasnou kometu nazvanou Tsuchinshan-ATLAS. Sledovat ji bude možné v druhé polovině měsíce. Původně se přitom spekulovalo i o tom, že by kometa měla v blízkosti Slunce zaniknout. Odkud bude nejlepší ji sledovat? Čeští vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd mají jasno.
Kometa Tsuchinshan-ATLAS je rozhodně tím nejzajímavějším a nejočekávanějším nebeským úkazem letošního roku. Nejjasněji by mohla být lidským okem spatřena mezi 10. a 20. říjnem. Přitom v blízkosti planety se tato kometa objevuje jen jednou za osmdesát tisíc let. Pozorovat ji bude možné zhruba týden, poté opět zmizí.
Najděte si vyvýšené místo
Vědci doporučují najít si pro sledování komety vyvýšené místo v přírodě co možná nejdál od umělého osvětlení. Ideální je kopec mimo město či rozhledna daleko od centra průmyslového dění. „V Česku se začne objevovat nad jihozápadním obzorem asi hodinu po západu Slunce jako světlá skvrna s náznakem ohonu,“ nechali se slyšet experti z Hvězdárny a planetária z Brna s tím, že období hlavní viditelnosti potrvá maximálně do dvacátého října. Poté viditelnost komety lidským okem zeslábne.
Pokud kometa Tsuchinshan-ATLAS dosáhne v těchto dnech opravdu silné jasnosti, můžeme ji zase vyhlížet jen asi třičtvrtě hodiny po západu Slunce extrémně nízko nad západním obzorem zhruba od 10. října. Každým dalším dnem by pak měla být zářivější a podmínky pro její pozorování by měly být lepší.
Podmínky pro pozorování komety budou nejpříznivější ve chvíli, kdy se bude nacházet v souhvězdí Hadonoše. Naše pozorování může do 20. října rušit jen svit Měsíce, který se bude nacházet v úplňku dne 17. října. Od 21. října pak bude Měsíc vycházet stále později a kometu bude tedy možné pozorovat na tmavší obloze. Někteří vědci navíc doporučují, zejména fanouškům astronomie, domluvit se s vedením hvězdáren a pozorovat kometu i odtud. Je možné, že díky tomu budete mít pohled spojený i s odborným výkladem. Rozhodně to stojí za to vyzkoušet.
Očima může být pozorovatelná i z měst
„Zhruba od té doby (12. října, pozn. red.) bychom ji měli pozorovat na naší obloze večer za (a po) soumraku s velkou pravděpodobností jako nejjasnější kometu minimálně od roku 2007,“ vysvětlil astronom Petr Horálek a dále uvedl, že kometu budeme moci pouhým okem pozorovat i z měst. Ovšem tady ji neuvidíme tak jasně jako třeba z vrcholku kopce či rozhledny. Kometa se má následně pohybovat po velmi protáhlé dráze směrem na periferii Sluneční soustavy a podle odborníků je pravděpodobné, že se v roce 2237 dostane do vzdálenosti 200× větší, než se pohybuje naše planeta kolem Slunce.
Většina komet není obvykle tolik jasná
Země už byla svědkem příchodu spousty komet. Ovšem většina z nich obvykle není tolik jasná a už vůbec nejdou spatřit pouhým lidským okem. Tsuchinshan-ATLAS podle vědců obíhá Zemi jednou za 80 tisíc let. To podle nich znamená, že naposledy byla lidským okem spatřena v době, kdy lidé expandovali do severní Afriky a Asie. Neandrtálci tedy vyhynuli až 40 000 let po posledním výskytu této komety.
I když je kometu možné pozorovat pouhým okem, teprve se ukáže, zda její jasnost předčí rekord všech předchozích komet takto viditelných. Jisté však je, že za našich životů už se k Zemi nevrátí. Znovu bude možné tuto kometu pozorovat až za dalších osmdesát tisíc let. Nezbývá než doufat, že jí budou moci obyvatelé Planety opět zamávat.
Zdroje: blesk.cz, ct24.cz, tvnova.cz