Tyto chyby při krájení jídla děláme všichni. Bakterie se rychle šíří a hrozí riziko otravy
Krájení jídla zvládáme všichni levou zadní, nebo alespoň si to myslíme. Ve skutečnosti se ale právě v krájení potravin skrývají některé z největších kuchyňských chyb, které mohou vést k nechtěnému šíření bakterií a dokonce i k riziku otravy. Zde jsou nejčastější chyby, kterých se při krájení jídla dopouštíme, a rady, jak to dělat bezpečněji pro naše zdraví.
Živnou půdou pro bakterie na naší kuchyňské lince je především prkénko. Možná vás překvapí, jak snadno a rychle se bakterie mohou na kuchyňském prkénku šířit. A přitom prkénko je často prvním místem, s kterým jídlo přichází do kontaktu. Některé potraviny totiž mohou obsahovat bakterie, jako jsou třeba E.coli nebo Salmonella. Stačí malá chyba a bakterie se rychle přenesou z jedné potraviny na druhou. Proto je důležité prkénko nejen čistit, ale věnovat mu také správnou péči, aby zůstalo co nejhygieničtější.
Chyba č. 1: Používáte jedno prkénko na všechno
Máte doma jen jedno prkénko, které používáte na všechno – od krájení masa až po krájení ovoce? Tak to je první zásadní chyba! Maso může obsahovat různé bakterie, které se při krájení snadno přenesou, a když pak použijete stejné prkénko na zeleninu nebo ovoce, bakterie se mohou přenést i na ně. A pokud zeleninu už dál tepelně neupravujete, hrozí, že se vám všechny bakterie dostanou do trávicího traktu. Takže nejlepší bude, když si domů pořídíte několik prkének – například jedno na syrové maso, další na zeleninu a jiné na pečivo. Tím riziko kontaminace snížíte na minimum. Pro lepší přehlednost můžete zvolit prkénka různých barev – například červené na maso, zelené na zeleninu a modré na pečivo. Tak si snadněji zapamatujete, které prkénko je určené na co.
Chyba č. 2: Prkénko nečistíte správně a pravidelně
Další častou chybou je nedostatečné čištění prkénka. Mnozí z nás ho jen opláchnou pod tekoucí vodou, což však k odstranění všech bakterií nestačí. Prkénko je třeba důkladně dezinfikovat, a to především po krájení syrového masa. Jednou za čas ho vyčistěte pastou z jedlé sody a horké vody. Soda má dezinfekční vlastnosti a zároveň neutralizuje pachy. Další účinnou kombinací je sůl a citron, protože sůl působí jako abrazivní čistič a citron má antibakteriální účinky. Stačí posypat prkénko solí a přetřít rozkrojeným citronem. Obecně platí, že byste měli čistit prkénko po každém krájení syrového masa nebo jiné potraviny, která může obsahovat bakterie. Opláchněte ho horkou vodou a saponátem na nádobí, jednou za čas pak prkénko dezinfikujte jedlou sodou či citronem.
Chyba č. 3: Prkénko dáváte do myčky
I když se může zdát, že myčka je spolehlivý způsob, jak se zbavit bakterií, u prkének je to poněkud komplikované. Dřevěná prkénka by se do myčky dávat neměla, protože vlhko a vysoká teplota mohou dřevo poškodit a způsobit, že se začne deformovat. Plastová prkénka jsou sice odolnější, ale ne každé snese vysoké teploty myčky. Takže úplně bude stačit, když prkénko umyjete horkou vodou a jemným čisticím prostředkem a necháte ho na vzduchu uschnout.
Chyba č. 4: Prkénko neudržujete a neimpregnujete
Dřevěná prkénka jsou krásná a ekologická, ale zároveň náročnější na údržbu. Aby vydržela dlouho v dobrém stavu, je důležité je pravidelně ošetřovat. Dřevo má totiž tendenci vysychat a praskat, což nejen zkracuje životnost prkénka, ale také vytváří malé praskliny, kde se mohou usazovat bakterie. Pravidelně prkénko natírejte kuchyňským olejem, který pronikne do dřeva, udržuje ho vláčné a brání praskání. Také se doporučuje prkénko občas jemně přebrousit, aby povrch zůstal hladký a hygienický.
Chyba č. 5: Prkénko necháte stát ve vodě
Jestliže necháváte prkénko namočené ve dřezu, děláte další běžnou chybu. Pokud dřevěné prkénko zůstane déle ponořené ve vodě, dojde k jeho rychlejšímu poškození a vzniku nehezkých prasklin. Prkénko vždy po umytí postavte svisle nebo ho položte tak, aby vzduch mohl volně proudit kolem celého povrchu. Nikdy ho nenechávejte schnout na mokrém povrchu, prkénko by vodu absorbovalo.
Jaké prkénko je nejlepší?
Vybírat si můžete mezi dřevěnými, plastovými a dokonce i skleněnými prkénky. Dřevěná prkénka jsou esteticky nejhezčí a šetrná k nožům, ale vyžadují nejvíce péče. Plastová prkénka jsou lehká, dobře se čistí, ale časem se mohou na povrchu objevovat drobné rýhy, ve kterých se usazují bakterie. Skleněná prkénka sice vypadají moderně, ale nejsou šetrná k ostří nožů.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ResearchGate.net, ScienceDirect.com