Tyto potraviny jsou pro vás horší než fastfood. Většina z nás si je dopřává každý den
Spousta lidí si myslí, že nejnezdravější jídlo dostaneme ve fastfoodu. A tak se jim řada „bio matek“ vyhýbá obloukem a svým dětem je zakazují. Doma jim pak nabízejí potraviny, které považují za neskutečně zdravé. Často je to ale naopak. Některá jídla nám mohou uškodit víc než pálivá křídla či hranolky.
Stačí, abyste se podívali do své lednice nebo spíže – a určitě tam narazíte na různá nezdravá jídla. Ale k těm, která nám hodně škodí, nepatří jen uzeniny nebo sladkosti. Riziko se ukrývá i v těch potravinách, které výrobci propagují jako velmi zdravé. A my je v dobré víře jíme každý den a nabízíme je i svým dětem.
Potravin, které pro nás mohou být škodlivé, najdeme nespočet. Zaměříme se proto jen na několik vybraných, které si oblíbilo největší množství lidí, ale zároveň o jejich rizicích mnohdy vůbec nic netuší. Přitom existují jejich mnohem vhodnější alternativy, které jsou skutečně zdraví prospěšné.
Oblíbené müsli raději vynechte
Leckdo si k snídani dopřává müsli. Podle reklam a spokojených lidí na propagačních billboardech nám dodá energii, je plné vitamínů a vlákniny a ráno k snídani je to ta nejlepší volba. Jenže to nemusí platit vždy a u všech druhů müsli.
Aby šlo o skutečně zdravou snídani, musíte si vybrat zdravé cereálie. Oblíbené zapékané müsli, které většině z nás chutná, totiž obsahuje spoustu cukru, a tak zdravé vůbec není. Velké pochybnosti byste měli mít i nad dětskými kuličkami, polštářky a dalšími pochutinami určenými typicky do mléka. O jejich vhodnosti lze také spekulovat.
Nejlepší variantou jsou tak obyčejné ovesné vločky, které si můžete smíchat s dalšími přísadami – například skořicí, banánem, bílým jogurtem a tak dále.
Není jogurt jako jogurt
Když už zmiňujeme jogurt, zastavme se i u něho. Vědci totiž tvrdí, že jeden jogurt denně prospívá našemu zdraví. Ale je potřeba vědět jaký jogurt. Stačí se totiž podívat do regálů v supermarketu a rázem pochopíte, že ne každé jídlo je zdraví prospěšné.
Pokud si koupíte bílý neslazený jogurt nebo řecký jogurt, tak je to skvělá volba. Sáhnete-li po nízkotučném jogurtu, už svému tělu spíš škodíte – velmi často obsahuje málo vitamínů a víc cukru než běžné jogurty. A ideální volbou nejsou ani různé ovocné a ochucené jogurty, které také obsahují hodně cukru.
Stejné je to pak s nízkotučným mlékem nebo tvarohem. I těm chybí spousta složek, které naše tělo naopak potřebuje. Proto je lepší koupit si poctivý jogurt nebo tvaroh a doma si ho vylepšit přidáním skořice, ovoce nebo čehokoliv jiného zdravého.
Džus vs. ovocný nápoj
Řada lidí si k snídani s chutí dá džus, a to v dobré víře, že je plný vitamínů. Pokud byste si ho doma vymačkali z ovoce, tak skutečně plný vitaminů bude. Pakliže si ale koupíte v obchodě krabici, na níž je popisek „ovocný nápoj“ nebo „nektar“, tak vězte, že o džus vůbec nejde.
Zda se jedná o pravý džus, nám může napovědět i jeho cena. Džus za velmi nízkou cenu pravděpodobně nebude kvalitní. Podíváte-li se na jeho etiketu, tak se z ní dozvíte, kolik obsahuje vitamínů i jaký poměr ovoce v něm je. Stačí ho pak porovnat s nektarem a nejspíš se zděsíte. Jedná se opět o ochuzený nápoj, jemuž chybí řada zdravých složek. A často jsou nahrazovány jinými – méně zdravými.
Ideální je proto kupovat si buď poctivé džusy, nebo si pořídit odšťavňovač a začít si džusy dělat doma sami. To má velkou výhodu, protože můžete používat nejrůznější druhy ovoce. Nápoj tak může být pokaždé jiný, ale vždycky půjde o vitamínovou „bombu“.
Podobně je ostatně dobré postupovat i když si připravujete smoothie. To kupované také bývá často ošizené a s mnoha ne úplně vhodnými složkami. Domácí smoothie oproti tomu může být skutečně přínosným nápojem nebo dokonce snídaní.