Větší hrozba než cukr? Tyto potraviny jíte denně. Netušíte, jak moc vám škodí
Dlouhou dobu byl cukr označován za jed, který může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Časem se ale ukázalo, že existují ještě jiné druhy potravin, jež jsou podstatně nebezpečnější. A čas od času je konzumujeme snad všichni.
Nadměrná konzumace cukru s sebou nese nejrůznější problémy. Způsobuje nervozitu, podráždění, narušuje střevní mikroflóru, oslabuje imunitu, kazí zuby a v neposlední řadě stojí také za nadváhou a obezitou. Není proto divu, že cukr mnozí dlouhá léta vnímali jako tu vůbec nejnebezpečnější potravinu. I když pochopitelně cukr zdravý není, v žebříčku nebezpečných potravin ho převálcovaly jiné pochoutky.
Jíme je všichni
Mnohem nebezpečnější jsou průmyslově zpracované potraviny. Ty totiž zpravidla obsahují hned několik nezdravých složek, kvůli čemuž se snadno řadí mezi jídla, která bychom vůbec konzumovat neměli.
V průmyslově zpracovaných potravinách se často nachází enormní množství nejen cukru, ale také soli a nezdravých trans tuků. Dále se v nich nachází různé látky pro zvýraznění chuti, konzervanty, barviva, stabilizátory, emulgátory a jiná „éčka”. Naopak v nich ale chybí vitamíny, minerály a další živiny. Tato jídla bývají extrémně chudá například na důležitou vlákninu.
I přesto jsou průmyslově zpracované potraviny mezi lidmi nesmírně oblíbené a někteří si je dopřávají klidně i denně. Nehledí přitom vůbec na důsledky, které konzumace těchto potravin může mít. A rozhodně jsou hrozivé.
Co patří mezi průmyslově zpracované potraviny?
Možná jste někdy o průmyslově zpracovaných potravinách už slyšeli, ale nevíte, co mezi ně vlastně patří. A dá se říct, že jde o nejrůznější druhy oblíbených jídel. Za průmyslově zpracované potraviny se považují uzeniny – tedy salámy, párky, klobásy – a dokonce i některé druhy šunky.
Dále mezi ně patří kupované pečivo, sušenky, chipsy, masné polotovary, mražené pizzy a jiná hotová jídla, instantní jídla, konzervy, hamburgery, zmrzlina, sladkosti a také limonády. Za průmyslově zpracovanou potravinu se považují i například dětské cereálie. Dá se tedy říct, že za průmyslově zpracované potraviny můžeme označit zhruba 60 % celého sortimentu, který najdeme v každém supermarketu.
Zdravotní rizika
Pravidelná konzumace takových potravin vede k celé řadě zdravotních problémů. V první řadě snižuje imunitu, spouští bolesti hlavy, poruchy spánku a může stát například za vznikem akné anebo ekzému. To ale není zdaleka všechno.
Pokud si často dopřáváte vysoce zpracované potraviny, zaděláváte si na obezitu, zhoršují se vám kognitivní funkce a zvyšuje se u vás riziko vzniku nejrůznějších život ohrožujících nemocí. Mezi nimi jsou například onemocnění srdce, cukrovka, respirační problémy a dokonce také různé druhy rakoviny. Zejména jde o rakovinu trávicího ústrojí. Jedna studie provedená v USA, které se zúčastnilo na 10 milionů lidí, ukázala, že z dlouhodobého hlediska vede pravidelná konzumace průmyslově zpracovaných potravin i k psychickým obtížím a také k předčasnému úmrtí.
Jak se jich vzdát?
Zkuste se zamyslet, kolik průmyslově zpracovaných potravin denně sníte. A možná si uvědomíte, že prakticky jiné potraviny ani nejíte. Spousta lidí si po cestě do práce koupí k snídani obloženou bagetu, ke svačině si dá balíček sušenek, k obědu ohřeje polotovar a k večeři upeče mraženou pizzu. A takto by jídelníček rozhodně vypadat neměl. Tedy pokud se chcete dožít vysokého věku.
Více přemýšlejte nad tím, co kupujete. Čtěte složení na obalech potravin, abyste si utvořili lepší obrázek o tom, co obsahují. Rozhodně se vždy vyplatí si jídlo připravovat doma. Zvláště pak, pokud ho podáváte i dětem. Jedině tak máte přehled o tom, co do pokrmů dáváte, a můžete mít i dobrý pocit z toho, že děláte něco pro své zdraví.
Zdroje: jimejinak.cz, medicalnewstoday.com, idnes.cz