Tyto tři obory vás v budoucnu už neuživí. Podle umělé inteligence je jejich studium ztrátou času
Dovedete si představit, jak bude vypadat svět za několik desítek let? Je velmi pravděpodobné, že vlivem technologického pokroku se běžnými povoláními stanou taková, která dnes ještě vůbec neexistují. Naopak některé jiné ztratí smysl. Podle umělé inteligence byste měli předem zapomenout na konkrétní obory, pokud chcete mít jistotu, že budete mít co dělat i v budoucnu.
Technologický pokrok má pochopitelně přímý vliv na trh práce. Díky automatizaci dnes jeden člověk zvládne zastat činnosti, které by dříve muselo vykonávat lidí několik. Dá se také předpokládat, že řadu úkolů v budoucnu převezmou počítače, konkrétně umělá inteligence. Proto mnozí mladí lidé mají obavy, aby se v budoucnu uplatnili. Studijní obory si proto musí volit pečlivě.
Jak uvedl specialista na umělou inteligenci Fredi Vivas, je potřeba si uvědomit, že prakticky všechna povolání se díky této technologii v poměrně brzké době promění. „Měli bychom o tom přemýšlet z hlediska úkolů, nikoliv kariér, protože ve všech profesích budou určité úkoly automatizovány,“ vysvětlil expert.
Které obory jsou podle AI zbytečné
Zajímá vás, co si o této problematice myslí samotná umělá inteligence? Chatbotům od různých společností byl položen dotaz, které obory podle jejich názoru v budoucnu budou zbytečné. S odpověďmi se můžete seznámit v následujících odstavcích.
Účetnictví
Podle umělé inteligence Gemini, kterou vytvořila společnost Google, je účetnictví jednou z nejzranitelnějších profesí vůči automatizaci. Vývoj pokročilých účetních programů a nástrojů umělé inteligence totiž umožňuje automatizovat většinu rutinních úkonů, které dříve vykonávali účetní, jako je třeba výpočet daní a správa rozpočtů.
Díky těmto inovacím mohou v budoucnu společnosti snížit náklady tím, že se obejdou bez externích účetních služeb. Tato profese nejspíš pravděpodobně úplně nezanikne, ale v budoucnu může mít mnohem menší pracovní příležitosti, protože velké množství úkolů bude automatizováno. Je také možné, že účetní budou spíše obsluhovat zmíněné systémy, popřípadě se budou specializovat na velmi konkrétní a specifické případy, které mohou stále vyžadovat lidský vhled do problematiky.
Překladatelství
Na stejný dotaz odpověděla také velmi známá umělá inteligence Chat GPT. Ta se domnívá, že jednou ze zbytečných pozic bude v budoucnu překladatelství. Ptáte se proč?
„Díky výraznému pokroku v oblasti strojového překladu, například Google Translate a AI, mohou překladatelské obory ztrácet na poptávce. Stále však bude potřeba specializovaných lingvistů pro složité překlady, lokalizaci a kulturní porozumění, kde stroje zatím selhávají,“ sdělil chatbot.
Operátoři
Zkoušeli jste někdy volat například na infolinku některého doručovatele balíků a místo živého operátora hovořit s robotem? Pokud ano, velmi pravděpodobně tuto zkušenost budete hodnotit jako úsměvnou.
To se ale do budoucna změní. Hlasové modely umělé inteligence se totiž vyvíjí obrovskou rychlostí a je tak možné, že velmi brzy nebudou živí operátoři téměř vůbec potřeba. A jak se zdá, Chat GPT s tím souhlasí.
„Operátoři v callcentrech patří mezi profese, které jsou také výrazně ovlivněny automatizací a nástupem umělé inteligence. Chatboti, hlasoví asistenti a systémy automatické odpovědi dnes dokážou odbavit velkou část dotazů, které dříve řešili lidští operátoři,“ podotkla umělá inteligence.
Neznamená to ale, že by tato profese docela zmizela. I nadále podle Chat GPT budou potřební operátoři, kteří zvládnou vyřešit složitější problémy klientů, které vyžadují velkou míru empatie.
„Operátoři, kteří se naučí zvládat složitější úkoly, přizpůsobí se technologickým nástrojům a budou se zaměřovat na zlepšování zákaznické zkušenosti, budou stále velmi cenní,“ uzavřel chatbot.
Zdroje: Tn.com.ar, Chatgpt.com, redakce