Tyto věci se prodávají za desítky tisíc. Možná máte doma poklad a ani to netušíte
Našli jste se na půdě starý nábytek, dávno nepoužívané kousky nádobí a další věci, pro které nemáte využití? Než se jich nekompromisně zbavíte a vyhodíte je do kontejneru, zkuste je prodat. Můžete na nich totiž vydělat ohromné částky.
Řada lidí má doma staré předměty, které už dávno nepoužívá. A možná se jim ani do bytu či domu nehodí, a tak zvažují, že se jich zkrátka zbaví. Nedělejte ale unáhlená rozhodnutí a namísto jejich likvidace je nabídněte v první řadě k prodeji. To, co vy považujete za zbytečnost a věc, která nemá další využití, totiž může někomu jinému udělat pořádnou radost. A dokonce vám bude královsky zaplaceno.
Staré nádobí
Máte doma desítky let staré nádobí, které je sice ve skvělé kondici, ale vám se nelíbí, protože působí „babičkovsky”? Než ho uložíte do krabice a necháte ho napospas osudu někde ve sklepě nebo na půdě, zkuste ho kvalitně nafotit a umístit na internet. Možná budete překvapeni z toho, kolik zájemců se vám ozve.
Velký zájem je hlavně o různé mísy, servírovací talíře, konvičky anebo čajové sety. Pokud jsou vyrobeny z kvalitního porcelánu, můžete za ně získat klidně i desítky tisíc korun. Jestliže si nejste jisti cenou, za kterou byste kousky měli prodat, vezměte je do starožitnictví, kde můžete získat lepší představu.
Skleněné lustry
Velkou hodnotu mohou mít i starožitné skleněné lustry, hlavně pak ty prvorepublikové. V dřívějších dobách byly velmi oblíbené, a tak je měl doma prakticky každý. A i dnes jsou považovány za stylové kousky, kterými by ráda spousta lidí ozdobila svůj obývací pokoj nebo ložnici.
Skleněné prvorepublikové lustry se prodávají v různých cenových hladinách v závislosti na tom, v jakém jsou stavu. Jsou-li téměř neporušené, klidně na nich můžete utržit i 50 tisíc korun. Prodat ale můžete i ty zašlé, které už mají nejlepší léta za sebou. Milovníci starožitností je totiž rádi vykupují a poté je sami restaurují. A tak i lustr, o kterém byste si pomysleli, že patří do smetí, lze prodat i za několik tisíc korun. Případně takový lustr můžete nechat sami opravit a až poté jej prodat.
Nemusí jít přitom jen o lustry, ale také o různé lampy, stolní i nástěnná svítidla.
Starožitný nábytek
Do módy se vrací i starožitný a retro nábytek. Možná jste nějaký takový podědili po příbuzných, ale vám se zrovna domů moc nehodí. Spousta lidí ho pak bezmyšlenkovitě vyhazuje do kontejneru nebo ho prodává hluboko pod cenou.
Některé kusy starého nábytku přitom můžete prodat klidně i za více jak 100 tisíc korun. Zejména pak postele, pohovky, skříně či komody. Pochopitelně musí být v naprosto bezchybném stavu. Takový nábytek mnozí milují nejen kvůli tomu, že v sobě nese kus historie a působí noblesně, ale také proto, že byl poctivě vyroben a vydrží zkrátka všechno. Navíc při jejich sestavování nebyla použita žádná lepidla ani agresivní chemikálie. O všechny tyto kusy nábytku mají zájem nejen sběratelé a milovníci designu, ale třeba i muzea.
A zbavovat byste se neměli ani retro nábytku, například z dob socialismu. Ten sice může pro mnohé působit nevzhledně a je pro ně připomínkou dob, na které vzpomínat nechtějí, stále ale existuje řada lidí, jež přesně takový styl hledají.
U větších kusů nábytku může být nacenění poněkud problematické. Nespoléhejte se jen na to, kolik vám případní zájemci nabídnou, ani na to, co vám řekne prodavač ve starožitnictví. Pokud jste přesvědčeni o tom, že například vaše stará postel či skříň by reálně mohla mít hodnotu vyšší než je 100 tisíc korun, vyplatí se oslovit přímo soudního znalce, který cenu nábytku určí co nejpřesněji.
Zdroje: dumazahrada.cz, prozeny.cz, onlinezena.cz