Událost, která navždy změnila televizi: Před 50 lety moderátorka Christine Chubbuck ukončila život v přímém přenosu
Christine Chubbuck se po celém světě „proslavila“ jako první člověk, který v živém přenosu ukončil život zastřelením. Je všední ráno 15. července 1974 a oblíbená moderátorka přichází do televizního studia WXLT. Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo být o tomto dni něco jinak. Ovšem o pár hodin později leží Christine zastřelená na moderátorském stole. Televizní štáb je v naprostém šoku.
„V souladu s politikou kanálu 40 přináším ty nejnovější zprávy v krvi a vnitřnostech a v živých barvách. Nejprve uvidíte sebevraždu,“ – to byla poslední slova Christine Chubbuck, která si poté přiložila revolver k uchu a zmáčkla spoušť. To vše před zraky stovek diváků u televizních obrazovek. Jednalo se totiž o ranní živé vysílání americké televizní stanice.
Měla práci, kterou milovala. Nic jiného jí nešlo, řekla novinářům matka Christine
Zpráva o skonu Christine Chubbuck před televizní kamerou zdrtila hlavně její rodinu. Christinina matka se pak podle deníku The Washington Post před novináři vyznala, že byla její dcera panna, a právě to ji trápilo. Doslova řekla, že kromě práce jí ve společenském životě nic jiného nešlo. Podle matky neměla Christine žádný milostný život a trpěla depresí.
To nicméně potvrdil i Christitin bratr Greg, který se zase magazínu People svěřil, že byla jeho sestra už od dětství „tak trochu vadná“.
Přičítal to bipolární poruše, kterou podle něj Christine trpěla, a právě kvůli této nemoci přišli jejich rodiče o spoustu peněz, když se ji snažili vyléčit. Údajně utratili v průběhu 20 let až jeden milion dolarů za různé druhy léčby, které by Christine alespoň trochu pomohly.
Nicméně Christina se o svých psychických problémech nikdy nebála mluvit. Její rodina by si však nikdy ani na minutu nepomyslela, že by její potíže byly tak vážné, že by si kvůli nim sáhla na život – navíc v živém přenosu v televizi.
Sebevražda, která zcela změnila tvář televize
Povaha živého vysílání je vždy nepředvídatelná. Za roky živých přenosů se toho před televizní obrazovkou stalo hodně. Mnohdy šlo však spíše o veselejší záležitosti – sprostá slova, holé zadnice či neočekávané povětrnostní podmínky. To vše dokáže narušit jindy poklidné živé natáčení.
Produkce však musí počítat se vším a většinou je připravená i okamžitě zakročit. Do nepovedeného záběru rychle pustí reklamní blok nebo se začne improvizovat tak, aby divák u televizní obrazovky nic nepoznal.
Když se však Christine Chubbuck osudného dne připravovala na vysílání, její akt byl dopředu pečlivě naplánovaný. Těžko říct, co se jí v té chvíli honilo hlavou. Možná se po cestě do práce ještě několikrát vrátila domů. Možná budoucí situaci ještě sama sobě rozmlouvala. Nic z toho už se dnes nedozvíme.
Jisté však je, že devětadvacetiletá moderátorka svým činem nenávratně změnila harmonogram ranního vysílání televize WXLT. Když byla moderátorka odvezena do nemocnice, našel režisér pořadu Mike Simmons scénář, ve kterém si Christine svůj čin pečlivě rozepsala. Byl v něm také jejími slovy rozepsaný scénář pro dalšího moderátora. Její kolega Jack Smith posléze uvedl: „Chris a já jsme jednou mluvili o tom, že Andy Warhol řekl, že každý bude slavný na 15 minut ve svém životě. To bylo jejích 15 minut.“
Jedinou kopii tragického videa vlastní majitel televizního studia
I když je to už 50 let, co se Christine Chubbuck rozhodla ukončit život, nikdo nikdy nedokázal přesně určit, co ji k tomuto tragického činu dohnalo. Nicméně dnes už neexistuje žádné video, které by onu nešťastnou situaci zachycovalo.
Jedinou kopii měl u sebe majitel televizního studia Robert Nelson, který nechtěl, aby záznam ještě někdy kdokoliv viděl. Pásku pak po Nelsonově smrti předala jeho manželka právnické firmě k doživotní úschově. I tak se během let objevilo na internetu hned několik rekonstrukcí činu a falešných kopií videa.
O osudu moderátorky se dokonce natočil i film, jenž nese jednoduchý název – Christine. Hlavní roli si zahrála americká herečka Rebbeca Hall, která snímek popisuje tak, že se rozhodně nejedná o zfilmování Christininy smrti, ale naopak pojednává o jejím životě.
Proč se Christine Chubbuck zastřelila v přímém přenosu? O důvodech se dodnes spekuluje
Christine byla inteligentní a vzdělaná novinářka. Měla však pošramocené duševní zdraví a vědělo se to o ní. Často o tom mluvila nejen se svou rodinou, ale také s přáteli a kolegy v práci. Vždy si ale dokázala dělat sama ze sebe legraci. Bohužel to možná bylo jen „na oko“. Vnitřně trpěla a jediného přítele, kterého kdy měla, jí otec neschvaloval.
Její bývalý šéf Gordon Galbraith označoval její humor za bizarní a podivný. Christine si prý často dělala legraci ze svého panenství. Ostatní kolegové z toho byli občas dost v rozpacích. Často nosila ve své kabelce podivné loutky, se kterými si hrála. Kdyby tak někdo z televize jen tušil, co v té kabelce později donesla do práce…
Celý incident se přitom vůbec nemusel stát. Christine údajně o své sebevraždě mluvila už týden před samotným činem. Kolegové si však mysleli, že se jedná jen o její další pokus o černý humor, na který u ní byli zvyklí. Několik dní před svou smrtí Christine dokonce navštívila i psychiatra. Ani ten nepoznal, co jeho pacientka plánuje a jak tragické to pro ni bude. Nicméně už v té době Christine její matka zakázala, aby o svých návštěvách na psychiatrii mluvila v práci. Bála se, aby její dcera nepřišla o místo.
Co byste na místě Christininy rodiny nebo kolegů dělali vy?
Zdroje: theguardian.com, allthatsinteresting.com, faroutmagazine.co, desperate-living.com.