Retro hádanka: Tohle je záběr 30 vteřin před smrtí herce přímo na place. Poznáte, z jakého filmu je?
Mnozí z nás si jistě pamatují legendární komediální snímek Jak utopit dr. Mráčka z dílny režiséra Václava Vorlíčka. Objevily se v něm takové hvězdy, jako Libuše Šafránková nebo František Filipovský. Dnes je to kultovní film, který si pamatuje hlavně starší generace. Snímek je dodnes známý svými jednoduchými, ale geniálními filmovými triky. Avšak během natáčení přišla i zásadní rána v momentu, kdy jeden z herců v hlavní roli zemřel přímo na place.
Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách je dnes již kultovní československá komedie, kterou v dětství musel vidět snad každý. Snímek se vyznačuje použitím jednoduchých, ale důmyslných filmových triků. Člověk tak může sledovat vodníky chodící pod vodou s grácií, se kterou běžný smrtelník prochází parkem. Ačkoliv natáčení snímku bylo důmyslné a promyšlené, postihla jej jedna zásadní a tragická komplikace, která celé natáčení téměř úplně vykolejila.
Jan Libíček a jeho strach z doktorů
Hercem, který se měl objevit v jedné z hlavních rolí, byl známý český komik Jan Libíček. Ten byl známý svojí veselou povahou, korpulentní postavou a skutečně versatilním hereckým talentem. Pamatovat si ho můžeme například z dalšího kultovního snímku Šest medvědů s cibulkou nebo legendárního Tři oříšky pro Popelku. Za svoji kariéru stihl účinkovat asi ve 40 filmech, ale velmi vášnivě se věnoval i divadelnímu herectví.
Jan Libíček byl kromě svého hereckého talentu bohužel známý i svojí nedostatečnou životosprávou. Trpěl nadváhou a během života se u něj rozvinula i cukrovka, bojoval s otoky nohou a měl nemocné ledviny. Nadváha Jana Libíčka vždy trápila, ale nedokázal přestat s impulzivním jezením. Léčil si tak psychickou újmu ze složitého dětství, během kterého mu předčasně odešli oba rodiče. Matka skončila v psychickém sanatoriu kvůli šoku z bombardování a otec zemřel předčasně na rakovinu.
Jan Libíček také trpěl panickým strachem z doktorů. Stačilo mu, aby viděl bílý plášť a okamžitě propadal panice. To se na jeho zdraví podepsalo negativně, protože měl tendence vyhýbat se vyhledávání odborné pomoci. Choroby se snažil léčit jezením prášků, avšak ty zapíjel pivem. Holdoval také nočnímu přejídání a celkově chtě nechtě testoval limity svého těla, což se mu stalo osudným.
Úmrtí přímo na place
Jana Libíčka nakonec nešťastným způsobem postihla smrt přímo během natáčení jedné scény. Libíček prý dopíjel po kolegovi Vladimírovi Menšíkovi pytlík zkaženého mléka. Asi mu ho přišlo škoda mléko vyhazovat, tak se chopil sáčku a mléko usrkával. Najednou se prý omluvil, že musí někam jít. Znenadání omdlel a skácel se po zádech do řeky Vltavy.
Potápěči, kteří byli během natáčení přítomní, herce okamžitě vytáhli na břeh a došlo k zavolání lékařů. Jan Libíček se během pokusu o resuscitaci probral, ale jakmile viděl, že se nad ním sklánějí osoby v bílých pláštích, zachvátila ho panika. Začal před lékaři okamžitě utíkat, ale po pár krocích opět ztratil vědomí a skácel se na zem.
Ačkoliv byl okamžitě zajištěn přesun do nemocnice, Jan Libíček bohužel jízdu sanitkou nepřežil. Zemřel tak v útlém věku pouhých 42 let. Dodnes není jasné, jaká byla přesná příčina úmrtí, ale různé zdroje uvádí infarkt, nebo právě selhání jeho nemocných ledvin. Do role musel být obsazen Zdeněk Řehoř a scény s Janem Libíčkem musely být přetočeny. Pro celý štáb to byla obrovská rána. Dle dostupných informací a komentářů v diskuzích se tak mohlo stát pouhých 30 sekund po dotočení scény, kterou vidíte na fotografii v úvodu našeho článku.

Vodnická kletba postihla i další z herců
Vodnická kletba se však nevyhnula ani dalším z herců a některé z nich pronásledovala i po natáčení. Tragédie postihla i ve snímku obsazenou Stellu Zázvorkovou a jejího manžela Miloše Kopeckého, kteří společně měli dceru. Ta od útlého věku trpěla psychickými problémy a během puberty se několikrát pokusila o sebevraždu. Poslední pokus jí však bohužel vyšel a dcera se v domácnosti udusila puštěným plynem.
Vlastimil Hašek, který ve filmu taktéž zářil, byl po vzoru kolegů také postihnut tragickou a předčasnou smrtí. Zemřel pouhé dva měsíce před svými 64. narozeninami. Jeho syn, který dlouhodobě trpěl depresivními stavy, se oběsil jen o něco později. Dáša Neblechová, která ve filmu ztvárnila manželku vodníka, se taktéž nedokázala vyhnout předčasnému úmrtí. Zemřela během autonehody v roce 1990, když jí bylo pouhých 60 let.
Jak utopit dr. Mráčka sice dodnes patří mezi kultovní kusy z repertoáru československých komedií. Pozadí natáčení tohoto filmu však bylo poněkud potemnělé a ona temnota pronásledovala některé z herců ještě dlouho po natáčení. Všichni jmenovaní však přes veškeré životní útrapy dělali vše pro to, aby rozdávali úsměvy.
zdroje: extra.cz, tv.nova.cz, cs.wikipedia.org