Unikátní památky jižních Čech: Tento most je starší než Karlův
Každé české město má své osobité kouzlo, které přitahuje turisty. Obzvláště majestátná bývají královská města, která se velmi často pyšní překrásným historickým jádrem.
Na jedno takové můžete narazit na jihu Čech. V jeho náruči se skrývají nejen velkolepé turistické atrakce, ale taktéž dlouhé zástupy skvostných pamětihodností. Nejvýznamnější z nich je pravděpodobně tamější most, který je nejstarší stavbou svého druhu v celé České republice.
Tuto perlu jižních Čech by měl navštívit každý
Písek se nachází ve stejnojmenném okrese asi 44 kilometrů severozápadním směrem od Českých Budějovic. Jedná se o třetí největší město Jihočeského kraje – větší jsou pouze malebné České Budějovice a husitský Tábor. Pokud jste si ještě neudělali čas na jeho prohlídku, určitě byste si jej měli vyhradit.
Z ulic města na vás bude dýchat bohatá historie
První písemná zmínka o Písku pochází z roku 1243, kdy jej údajně založil král Václav I. O jeho rozvoj se však postaral až Václavův syn, kterým byl významný český panovník Přemysl Otakar II. Právě ten z něho učinil královské město. Oficiálně se tak stalo v roce 1254.
Důvod, proč se o Písek král zajímal, je prostý. Protéká jím totiž řeka Otava, která je zlatonosná. Dnes vám sice tučné jmění s nejvyšší pravděpodobností nepřinese, dříve však byla na zlato poměrně bohatá. Právě podle rýžování zlatonosného písku bylo toto úctyhodné město pojmenováno.
Rozvoj města se (spolu s celou zemí) začal po smrti Přemysla Otakara II. zpomalovat. Částečně za to může fakt, že se k moci dostal Ota Braniborský, který věznil Václava II. na monumentálním hradu Bezděz.
Zlato se v Písku naposledy zkoušelo ve větším měřítku těžit v 16. století. Posledním králem, jenž ve městě pobýval, byl Václav IV. Ten přespával na zdejším hradě.
Písek je plný pamětihodností
Historické jádro Písku je skrz naskrz protkané úchvatnými výplody architektury. Proto není divu, že se jedná o městskou památkovou zónu. Některé překrásné památky však najdete i za hranicemi píseckého centra. Které byste si rozhodně neměli nechat ujít?
Kamenný most v Písku
Asi nejvýznamnější historickou stavbou v Písku je kamenný most. Podle pověsti je někdy neoficiálně nazýván jako Jelení most – jelen byl prý prvním živým tvorem, kdo přešel z jedné strany na druhou. Místní mu zase říkají Starý most.
Byl postaven asi ve třetí čtvrtině 13. století. Jedná se tedy nejen o nejstarší zachovalou stavbu svého druhu v Česku, ale taktéž o teprve druhý kamenný most, který byl na území dnešní republiky postaven. Předběhl jej pouze Juditin most v Praze, který byl však později nahrazen Karlovým mostem.
Kamenný most v Písku je zdoben barokními sochami a kříži.
Vodní elektrárna
Vodní elektrárna v Písku je nejstarší stavbou svého druhu v Čechách.
Pokud se rozhodnete vstoupit do muzea, které k elektrárně přiléhá, spatříte na vlastní oči její samotné jádro. Jeho součástí je strojovna i turbinárna. Uvnitř muzea taktéž narazíte na spoustu vzácných exponátů. Nejvýznamnější z nich je pravděpodobně Girardova turbína, kterou lidé obdivují pro její specifickou konstrukci.
Hrad Písek
Mohutný hrad Písek se vypíná nad pravým břehem řeky Otavy v historickém jádru města. Postavili jej příslušníci písecko-zvíkovského hnutí někdy po roce 1250 pro krále Přemysla Otakara II. Z původního gotického hradu se nicméně dochovalo jen západní křídlo s palácem – největší část byla zničena při požáru, který zde propukl v roce 1532.
Kromě toho, že jeho útroby poskytovaly útočiště králům, sloužil i pro jiné účely – například hospodářské. Dokonce se z něj na chvíli stalo i sídlo radnice.
Zemský hřebčinec
Zemský hřebčinec v Písku patří k nejvýznamnějším chovatelským zařízením v celém Česku. Byl vystavěn v tudorovském stylu na přelomu 19. a 20. století.
Prácheňské muzeum
Součástí píseckého hradu je Prácheňské muzeum, které nabízí návštěvníkům rozsáhlý výběr výstav.
Zdroje: vyletnik.cz kudyznudy.cz wikipedia.org