Úspěšná herečka Antonie Formanová má díky šlechtickým předkům modrou krev. Geny zdědila po slavných příbuzných
Zatímco v mnoha zemích světa patří aristokraté mezi skutečné celebrity, u nás většinu z nich neznáme. Je to hořký důsledek perzekuce z časů komunistického režimu, v němž byl šlechtickým rodinám vyvlastněn majetek, mnohé emigrovaly a ti stateční, co zůstali, často skončili ve vězení nebo přežívali v potupných podmínkách.
Šokující osudy členů nejznámějších šlechtických rodů mapuje již třetí řada velmi úspěšného seriálu České televize „Modrá krev“. Prozatím poslední epizoda byla věnována rodu Stránských ze Stránky, kteří se do dějin našeho národa zapsali jako „rytíři cti a svědomí“. K žijícím členům patří i manželka známého divadelníka Petra Formana Klára Anna Formanová a jejich dcery Antonie Marie, Josefína Anna a Emílie. Petr, který má po svém otci, režisérovi Miloši Formanovi, pouze jedno křestní jméno, vtipkuje, že on z žádného rodu nepochází a že je jenom „Péťa z Homolků“. Připomíná tak svoji nezapomenutelnou roli ve slavné komedii „Ecce homo Homolka“, v níž hrál společně se svým bratrem, dvojčetem Matějem. Skromně ovšem opomněl, že on i jeho bratr obdrželi prestižní francouzský řád „Rytířů umění“.
Komtesa Marie Antonie
Jeho dcera, Antonie Formanová, na sebe ovšem více než členka šlechtického rodu upozorňuje jako výborná herečka. Hrála například ve vynikajícím dramatu České televize „Dukla 61“ a za vedlejší roli ve filmu „Okupace“ získala Českého lva. Nicméně se netají tím, že je na svůj aristokratický původ hrdá, podobně jako její dědeček. „Děda o sobě často a hrdě říkal, že je rytířem a mně se to hrozně líbilo,“ přiznává. A taky jí prý říkal, že kdyby se dále používaly šlechtické tituly, tak by jí oslovovali „komteso Marie Antonie“. Ze svých předků měla moc ráda i prababičku „Bobu“. Nejspíše ne náhodou, podobná je jí k neuvěření a je tak přesvědčená, že v jejích žilách koluje alespoň kapička modré krve. Navíc tím, co dělá, naplňuje rodové heslo: „Můžeš-li udělat radost, musíš!“
Zdivočelá země
Historie rytířského rodu Stránských sahá až do patnáctého století, avšak jeho příslušníci se zapisují do naší historie stále. Stačí připomenout významného spisovatele a dramatika Jiřího Stránského. K jeho příbuzným patřili například bývalý předseda československé vlády Jan Malypetr, zakladatel českého skautingu Antonín Dominik Svojsík, bývalý československý ministr financí Alois Rašín nebo nositel Nobelovy dcery, chemik Jaroslav Heyrovský. Také Jiří Stránský, který zemřel teprve nedávno, na svůj šlechtický původ tvrdě doplatil a část života protrpěl v komunistickém vězení a pracovních lágrech. Svoje děsivé zážitky vylíčil ve vynikajícím seriálu České televize „Zdivočelá země“, v němž jeho alter ego přesvědčivě zahrál Martin Dejdar.
Syn Jiřího Stránského Martin v „Modré krvi“ zavzpomínal, že otce v mládí téměř neviděl a kontakty s ním udržoval pouze díky tomu, že mu psal z vězení. Dcera Klára si zase vybavila, že někteří spolužáci se s ní nechtěli kamarádit, protože měla tátu v „base“. Dodnes má schované dopisy a obrázky, které mu posílala do vězení, zatímco on jí psal pohádky. Po svém otci zdědila literární talent a s respektem dokončuje jeho dílo. Také další potomci si bohužel více než svůj šlechtický původ uvědomovali neblahý vliv komunistické totality na celou jejich rodinu. Naštěstí je ani vězení, ani podřadná práce a strádání, nedokázaly zbavit vrozené šlechetnosti, šarmu a galantnosti.
Zdroj: Česká televize