Úžasná bylinka, která vyžene toxiny z těla a vyčistí krev: Snadno se užívá a je úplně zadarmo
Je jednou z bylin, která je nejen vynikající, ale také nesmírně prospěšnou pro naše zdraví. Její využití v kuchyni je široké, stejně tak spektrum zdravotních benefitů, které nabízí.
Jde o bylinku s nasládlými listy, které tvarem připomínají klasickou petržel. Ostatně si ji lidé často právě kvůli jejímu vzhledu s petrželkou pletou. Narozdíl od ní má ale jemnější a znatelně sladší chuť, která svým chuťovým profilem připomíná například anýz. Petržel je naopak o poznání ostřejší.
Kerblík pochází z oblasti Kavkazu, ale na území střední Evropy se pěstuje už od prvního století našeho letopočtu, jedná se tak prakticky o potravinu lokální. I proto má její užívání v našich končinách dlouholetou tradici, vařili s ní už naši předci a v období starověku byla jednou z nejpěstovanějších bylinek v zahradách klášterů.
Zdravotní benefity kerblíku
Kerblík podporuje trávení. Obsahuje totiž hořké látky, které stimulují tvorbu trávicích šťáv. Zároveň stimuluje metabolismus. Ve vyšších dávkách může působit diureticky. I proto se o něm často tvrdí, že dokáže „vysávat jedy z krve“, což je zřejmě jen lidový výraz pro jeho schopnosti pročišťovat organismus.
Pomáhá tělu zbavovat se odpadních látek a účinný je i při nadýmání či zácpě. Podporuje také zdravou funkci jater a ledvin. Kerblík se v naší lidové medicíně využíval i při bolestech hlavy (má totiž analgetické účinky), při zánětech, bolesti zubů nebo při problémech s močovým ústrojím.
Kerblík obsahuje samozřejmě také celou řadu cenných vitamínů, vitamíny A, C a B9. Vitamín A je klíčový pro správnou funkci očí a pro zdraví kůže a sliznic. Vitamín C je silným antioxidantem, který podporuje imunitní systém. Vitamín B9 pomáhá tvorbě červených krvinek a jeho hladina je důležitá v těhotenství, kdy zajišťuje správný vývoj plodu.
Kromě toho obsahuje kerblík i minerální látky jako jsou hořčík, železo a zinek. Hořčík reguluje hladinu cukru v krvi, železo je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu a zinek podporuje hojení. Díky vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů a minerálů je ideální konzumovat kerblík co nejčastěji, klidně i každý den. Jeho kombinace hořčíku a železa může být navíc prospěšná pro srdce a také přispívá k lepšímu prokrvení.
Kerblík by ale neměli užívat lidé, kteří mají alergii na rostliny z čeledi miříkovitých. Přestože kerblík obsahuje pro vývoj plodu důležitý vitamín B9, měly by se těhotné a kojící ženy o jeho užívání poradit se svým lékařem, zvláště pokud užívají vyšší množství bylinky například ve formě doplňků stravy.
Kerblík také není vhodný pro osoby, které mají nízký krevní tlak, a to právě kvůli jeho diuretickým schopnostem. U těchto lidí by mohl zvýšit riziko dehydratace a tlak ještě snížit. To by mohlo vést k únavě, závratím anebo dokonce k mdlobám.
Jak se kerblík používá
Kerblíkem můžeme nahradit ve většině pokrmů petržel, skvěle doplní kromě české i francouzskou nebo středomořskou kuchyni. Přidat jej můžete do nejrůznějších salátů, polévek a omáček. Skvěle chutná i s vajíčky, například v omeletě. Pozor, abyste zachovali co nejvíce jeho benefitů, přidávejte jej do jídla až na závěr vaření v momentě, kdy už je jídlo skoro hotové. Vysoké teploty a dlouhé vaření by mohly jeho účinné látky znehodnotit.
Kerblíkový čaj
Pokud chcete konzumovat kerblík pravidelně, můžete si z něj uvařit čaj. Stačí čtyři lžičky nasekaných lístků čerstvého kerblíku, které smícháte s půl litrem vody. Lístky ovšem nezalévejte vadou vařící, vodu nechte lehce vychladnout, úplně stačí zalít čaj i jen vodou teplou. Čaj pak nechte louhovat asi sedm minut a pro lepší chuť do něj přimíchejte med či citron.
Jak pěstovat kerblík
Kerblík doma vypěstujete úplně snadno, jedná se totiž (narozdíl třeba od bazalky) o skutečně nenáročnou bylinku, která toho moc nepotřebuje a je vcelku odolná. Kerblík můžete umístit do květináče a dát na balkon nebo na zahrádku, nejlépe se mu daří na jaře a na podzim, hůře totiž snáší vysoké anebo naopak velmi nízké teploty. Rychle se rozrůstá, ideální je jej sbírat ještě před rozkvetením, kdy má nejpříjemnější chuť.
Zdroje: rostliny-prozdravi.cz, titbit.cz, i60.cz