Vytvořte si zdravé spánkové návyky. Ideální čas na usínání je mezi desátou a jedenáctou
Jedním ze znaků nadprůměrně inteligentních jedinců jsou i jejich neobyčejné zvyky. Tito lidé chodí například často spát v určitou hodinu, která jim pomůže, aby byli ráno po probuzení daleko výkonnější.
Určitě už jste slyšeli, že nadprůměrně chytrý člověk se kromě IQ testu vyplněného na jedničku pozná třeba podle záliby ve vážné hudbě, svým cynickým humorem, tím, jak je sečtělý, nebo tím, že používá odborné výrazy. To ale není všechno, důležitým ukazatelem je i to, kdy chodí do postele!
Spánek totiž významným způsobem ovlivňuje naše celkové zdraví, ale také kognitivní funkce mozku, celkovou úroveň energie a psychické pohody. Se stresem a zvyšujícím se věkem dochází v těle k mnoha hormonálním změnám a klesá schopnost regenerace. To vede mimo jiné k přibývání na váze, problémům se soustředěním, nervozitě, podráždění a dalším problémům.
Naopak správně naučená spánková hygiena dopomáhá k odbourání takzvané mozkové mlhy, zbystřuje schopnost soustředění, zlepšuje náladu, energii a posiluje paměť. To samozřejmě lidé, pro které je intelektuální výkonnost na prvním místě, moc dobře vědí a nastavují si dobu usínání a vstávání na míru tak, aby efektivně podpořila jejich kreativitu a produktivitu.
Ženy potřebují více odpočinku než muži
V průměru potřebuje dospělý člověk sedm až devět hodin spánku, přičemž právě ženy podle studií potřebují odpočívat o trochu více než muži, jejich cílem by tak mělo být dosažení právě kýžené hranice devíti hodin.
Že je něco takového pro vás nepředstavitelné? V dnešní uspěchané době je to vskutku oříškem. Navíc, když už víme, že takové to typické „dospávání“ probdělého týdne během víkendu tělu bohužel nic moc nedá.
Jedním z hlavních faktorů, proč potřebují strávit v posteli delší dobu než muži, jsou hormonální výkyvy, které začínají už v pubertě a pokračují během menstruačního cyklu, přes těhotenství až do přechodu. Ženy bývají také více ohroženy stresovými faktory a v průměru trpí nespavostí častěji než muži.
Hodina, která je rozhodující
Pojďme se ale podívat na názor odborníků a na hodinu, která nám dopomůže k tomu, abychom byli v co nejlepší kondici. I pokud mezi extrémně výkonné lidi či génie nepatříme, díky správné spánkové hygieně dokážeme využít svůj mentální potenciál na maximum.
Podle vědců bychom měli do postele ulehat mezi desátou a jedenáctou hodinou večer, tedy samozřejmě za předpokladu, že vstáváme mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Tento časový rozsah umožňuje tělu dostatečný prostor k regeneraci.
Když do plánů zasáhne práce nebo párty
Existují samozřejmě výjimky – třeba práce, která nám neumožňuje vstávat, kdy si zamaneme. Pokud tedy vstáváme například do zaměstnání už v pět ráno, rozhodně bychom měli „zalehnout“ dříve, klidně už v devět večer. Patříme-li mezi jedince, kteří mají ten luxus a mohou si přispat třeba až do osmi, můžeme vydržet ponocovat i do půlnoci.
Jedním z klíčových elementů je uléhání a vstávání ve stejný čas – a to i o víkendu! Pokud tedy jen trochu můžete, dejte vale večírkům, které trvají až do rána, a párty opusťte takzvaně „na Popelku“.
V ložnici bychom si také měli nastolit to správné prostředí, tedy nižší teplotu, ideálně kolem devatenácti stupňů a méně – určitě nechceme mít v místnosti příliš přetopeno.
Čeho byste se měli večer vyvarovat
Před spaním se vyhýbejte též nejrůznějším stimulantům, tedy například kofeinu, alkoholu, cvičení nebo teplým koupelím, které rozšiřují cévy a zrychlují bušení srdce. Vhodné je odložit také své mobilní telefony včas na noční stolek, to kvůli modrému světlu, jež narušuje produkci hormonu melatoninu.
Namísto toho se soustřeďte raději na knihu nebo si zkuste před spaním zameditovat. Samozřejmě se vyhýbejte i těžkým a mastným jídlům, která vám zbytečně zatíží žaludek.
Zdroje: bhf.org.uk, timesofindia.indiatimes.com, healthline.com