Tahle šílenost fakt projde: Kvůli tomuto filmu v květnu padne historická památka
Římská říše patřila k největším impériím starověku. Ačkoli ji můžeme vděčit za některé vymoženosti, v dalších ohledech bychom se rozhodně inspirovat neměli. Sem patří i gladiátorské zápasy, jež se však v roce 2025 do Kolosea (zřejmě) vrátí.
Koloseum, které se nachází v centru Římu, je slavným amfiteátrem římské říše. V dobách největší slávy se do ochozů vešlo až 50 000 sedících diváků, kteří mohli sledovat boje s divou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev, stejně jako gladiátorské zápasy. Podle umírněných odhadů historiků zde zahynulo 700 tisíc lidí, takže není divu, že se pro Koloseum vžil rovněž název „římská aréna smrti“. Samotné zápasy gladiátorů se přitom mají na toto místo vrátit, byť pochopitelně ve stylizované podobě. Některým místním politikům ani občanům se to však vůbec nezamlouvá.

„Staň se gladiátorem“
Střety v současné době neprobíhají v samotném Koloseu, ale jsou s ním nedílně spojeny. Na jedné straně stojí společnost Airbnb, která provozuje platformu, jež dává možnost najít, rezervovat a pronajmout si ubytování po celém světě, tedy i v Římě. Na druhé straně jsou někteří místní politici a obyvatelé. Těm ostatně daná platforma „pije krev“ delší dobu. Její krátkodobé pronájmy bydlení totiž ještě prohlubují bytovou krizi, která v centru metropole Apeninského poloostrova dlouhodobě panuje.
Koloseum padne v srdci Římanů
Airbnb hodlá 7. a 8. května 2025 uspořádat v Koloseu boj gladiátorů v podobě 16 turistů, kteří se mohli přihlásit do 9. prosince 2024. Pochopitelně se přitom jedná o reklamní akci, která souvisí s premiérou filmu Gladiátor II režiséra Ridleyho Scotta. Koloseu má přitom přinést nemalé zisky a existují i další pozitiva jejího konání. Na druhou stranu může ještě zhoršit příval turistů, s nímž se místní obyvatelé v době „postcovidové“ potýkají. Dle některých si navíc neváží historického dědictví daného prostoru. A někteří dokonce zacházejí tak daleko, že říkají, že Koloseum může pod náporem této akce i padnout – ať už doopravdy nebo v srdcích Římanů.

Hlasy pro a proti
Celá akce má Koloseu za dva dny přinést 1,5 milionů dolarů. Navíc se dle samotných zástupců Airbnb připravuje na základě poznatků archeologických týmů, muzeí a sdružení pro historické rekonstrukce. Pro je přitom i ředitelka Archeologického parku Colosseum Alfonsina Russová. Právě Archeologického parku Colosseum a Airbnb podepsaly dohodu ve výši 1,5 milionu dolarů, aby nabídly 16 turistům šanci „osvobodit svého vnitřního gladiátora“.
„Je to naše cesta, jak inspirovat a vzdělávat návštěvníky o historickém významu dané éry,“ stojí v tiskovém prohlášení společnosti Airbnb.
Na druhé straně stojí římský radní pro kulturu Massimiliano Smeriglio. Ten požádal nájemní platformu, aby plán stáhla, neboť akce je dle něho urážkou historického postavení Kolosea. Smeriglio uvedl pro CNN, že chce zabránit ponižujícímu využívání historicko-uměleckého dědictví, a to zvláště pokud jde o památku, která je tak jedinečná jako právě Koloseum. Na jeho straně přitom stojí i další politici jako např. Enzo Foschi, představitel středolevé Demokratické strany.
„Propagační tah Airbnb chce poté, co se fakticky zmocnila historického centra města, zcela jej zdeformovala a proměnila ve velký turistický park, nyní zesměšnit Koloseum,“ řekl Enzo Foschi. „Nejsme v Disneylandu, jsme v Římě. Občas se zdá, že na to někdo zapomene.“
S tím ovšem nesouhlasí strana Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové, která výše zmíněnou spolupráci vítá. Faktem každopádně je, že Řím se skutečně „topí v turistice“. V roce 2025 je navíc očekáván další nápor lidí z celého světa, neboť město čeká miliony návštěvníků do Vatikánu. Rok 2025 byl totiž církví vyhlášen rokem Jubilejním. A jaký je váš názor? Může podobná akce Koloseu a celému Římu prospět, nebo se naopak jedná o zneuctění jeho historické hodnoty?